אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה המחוזית נגד המגדל, אבל צבי בר לא מוכן לוותר צילום: שאול גולן

הוועדה המחוזית נגד המגדל, אבל צבי בר לא מוכן לוותר

בר מקדם תוכנית של היזם רוני יצחקי לבניית מגדל מגורים בן 48 קומות ברמת גן, למרות שהוועדה המחוזית פסלה תוכנית למגדל קטן יותר באותו מקום. בעירייה טוענים שהמגדל משתלב בתוכנית אב לשכונה, אבל בדיקת "כלכליסט" מגלה: אדריכל התוכנית תכנן גם את המגדל

28.04.2010, 06:59 | רויטל חובל

עיריית רמת גן, בראשות צבי בר, מקדמת פרויקט של היזם רוני יצחקי בשכונת תל בנימין - אף שהוועדה המחוזית ביטלה פרויקט אחר של יצחקי באותו אזור בשל התנגדותה להקמת מגדל רווי בנייה בשכונה המיועדת לשימור.

מדובר בתוכנית שיזם יצחקי להקמת מגדל בן 35 קומות ו-117 יחידות דיור בפינת הרחובות האלונים וביאליק. השכונה מאופיינת בבתים נמוכים, בני ארבע קומות, ובעלת מאפיינים היסטוריים. יצחקי הגיש תב"ע (תוכנית בניין עיר) שמבקשת לתגבר את זכויות הבנייה, שכן התב"ע הקיימת מאפשרת לבנות בניין שבו רק שמונה קומות ו־24 יחידות דיור.

התוכנית קיבלה את המלצת הוועדה המקומית בראשות בר, אך כשהופקדה בוועדה המחוזית תל אביב נרשמו התנגדויות רבות - הן מצד התושבים והן מצד המועצה לשימור אתרים ועמותת אדם טבע ודין. הוועדה המחוזית קיבלה את ההתנגדויות ודחתה את התוכנית. "היקף יחידות דיור כה משמעותי בבניין אחד ישנה את אופי האזור ועלול להיות צעד ראשון בכרסום של הבנייה הייחודית בשכונה", כתבה היו"ר גילה אורון. "הבניין חורג באופן מהותי וקיצוני מהמרקם של השכונה. תוספת של 90 יחידות מעבר למה שאושר תגרום לעומסי תנועה". בר ערער על החלטת אורון וביקש לקיים דיון נוסף בעניין, זכות הניתנת לו מתוקף היותו גם חבר בוועדה המחוזית, אבל ההחלטה נותרה על כנה.

אלא שבנובמבר 2009 גילו תושבי תל בנימין שהניצחון שנחלו היה זמני, שכן העירייה ויצחקי מקדמים תוכנית גדולה יותר באותו האזור. הפעם מדובר במגדל בן 48 קומות בצד מבנה נוסף בן שמונה קומות ברחובות אלונים, בנימין וביאליק. השטח שעליו משתרעת התוכנית החדשה כולל את רחוב האלונים 4-2, ובמסגרתה צפוי להיהרס בניין בן ארבע קומות ברחוב בנימין, במסגרת פרויקט פינוי־בינוי.

התוכנית קיבלה את אישור מליאת הוועדה המקומית בינואר השנה. בישיבת ועדת המשנה ביקש בר להניע את הפרויקט, ובישיבת המליאה אמר: "בינתיים כל המגדלים שנבנו לא עשו רע. אני מבקש לאפשר לשים את זה בוועדה המחוזית. אני חושב שמחובתנו להעביר את זה ולאשר את זה".

עמותת אדם טבע ודין דרשה מהוועדה המחוזית שלא לדון בתוכנית. בתגובה שלח מהנדס העיר מכתב לוועדה, ובו ביקש שנציגי ארגוני הסביבה לא יהיו נוכחים בישיבת הוועדה המחוזית, שכן "עמדתם כבר נשמעה".

מעיריית רמת גן נמסר: "התוכנית החדשה אינה דומה כלל לזו שנדחתה. מדובר בתוכנית להתחדשות עירונית, הכוללת, בין היתר, במקום בית משותף בן 24 דירות קטנות וירודות, בניית מגדל מגורים בפינת הרחובות אבא הלל וביאליק - ולא על השטח שעליו הוצע המגדל בתוכנית הקודמת - כהמשך טבעי למגדלי עוז ועורק. כלקח מהחלטת הוועדה המחוזית בעבר, הוכנה לכל שכונת תל בנימין תוכנית אב שנערכה על ידי אדריכל רני זיס, ואושרה על ידי לשכת התכנון המחוזית". בדיקת "כלכליסט" מגלה כי זיס הוא גם האדריכל שתכנן את התוכנית של יצחקי. את תגובתו של יצחקי לא ניתן היה להשיג.

כזכור, בר חשוד בקבלת שוחד מהאחים שבתאי ושאול לגזיאל: במרץ 2004 מכרו האחים לאפריקה ישראל את הקרקע שעליה נבנה פרויקט סביון טאואר ברחוב בן גוריון ברמת גן, בעסקת קומבינציה שזיכתה אותם ב־34% מהרווחים העתידיים ממכירת הדירות שייבנו במקום. הפרויקט נמצא כיום בבעלות שווה של אפריקה מגורים וחברת הבנייה ב.ס.ט. על פי החשד, במסגרת תפקידו כיו"ר הוועדה המקומית הגדיל בר ב־2003 את זכויות הבנייה בפרויקט מ־96 ל־156 דירות, ומ־29 ל־34 קומות בתוך חצי שנה. בר הגיב אתמול לדברים, ומסר: "מעולם לא קיבלתי מאיש כל הטבה או שוחד, ולו בשקל אחד". לדבריו, הטענות נסמכות על דבריו של שבתאי לגזיאל, שלדברי בר הוא "אדם נגוע מהמעלה הראשונה, שדבריו השקריים מהווים לא רק הוצאת לשון הרע, כי אם אף שיבוש הליכי משפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
צבי בר מספיק עזוב אותנו תהיה בריא לך תשחק עם הנכדים אני גר במגדל משלם 1000 שח לחודש
צבי בר עזוב אותנו תהיה בריא לך תשחק עם הנכדים אני גר במגדל ומשלם 1000 שח לחודש היזם בזמן הקניה דבר על 400 שח לא כל אחד יכול לשלם סכומים כאלה אני תושב רמת גן עשרות שנים אני גר ברמת גן תסתובב בעיר ותראה העיר מוזנחת רחובות מלולכים מדרכות מלוכלכות ריצוף גרוע התחלתה יפה ואתה מסים גרוע תודה אני לא מדבר על השחיתיות שאתה נאשם מספיק לך לשלום ותודה רבה על כל משעשיתה שלום שלום צביקה
אייל , רמת גן  |  18.10.11
27.
בנייה של כזה מגדל צריכה להיות תלויה אך ורק בתשתיות הזמינות.
אם כבישי הגישה לפרוייקט רחבים מספיק והיזמים יתחייבו לבנות מספיק מקומות חניה שישרתו את הפרוייקט (חנייה וחצי לדירה+חצי חנייה ציבורית לדירה, כנראה בחניון תת קרקעי) אז אין סיבה שלא להקים אותו. סך הכל זה 300 מטר ממתחם בורסת היהלומים ככה שקצת מוגזם לומר ש"השכונה מתאפיינת בבתים נמוכים" (אלא אם כן "שכונה" זה מקבץ של עשרים בתים או שבתים נמוכים זה מגדל משה אביב על כל ה-240 מטר שלו). בכל מקרה- נשמע מוזר שמקדמים פרוייקט כזה כשיש מגרשים ריקים ממש ליד מתחם הבורסה קרוב יותר לצירי התנועה המרכזיים שדי תקועים- הפרוייקט של מגדל עלית למשל שכבר קיבל אישור מכל הועדות הרלוונטיות אבל עדיין תקוע, ועוד כל מיני חניונים מצפון למתחם הבורסה שאפשר לבנות במקומם גורדי שחקים+חניונים תת-קרקעיים (כדי לא לגרום בעיית חניה- אפשר אפילו להגדיל ככה את מספר החניות). האם התכנית כשרה או לא? תלוי ביכולת של התשתיות לעמוד בתוספת של 340 יחידות דיור, על כל מה שבא ביחד איתן. האם הקידום שלה חשוד? כן- יש יש מקומות אפשריים לתכניות פחות מעוררות מחלוקת.
מישהו , ישראל  |  02.05.10
24.
קול קורא
לצערי, אין אני איש בשורות לכל אותם קונים פוטנציאליים הממתינים כבר תקופה ממושכת לירידות מחירים. לפי הערכתי, לא בשלו התנאים עד תום שנת 2010 לירידת מחירים משמעותית במחירי דירות חדשות וישנות. תיתכן ירידת מחירים קלה במהלך השנה, אך ירידת מחירים דו-ספרתית באחוזים לא תהיה; ובאותה נשימה, אני פונה לכל אותם אנשים ואומר כי תעשו לכם שקט ושלווה בלב ובסביבתכם אם תרדו מהנושא עד שנת 2011. אם אתם גרים בשכירות, תאריכו את השכירות בשנה נוספת עם אופציה ליציאה מוקדמת. לאחר חצי שנה של איסוף מידע, ניתן לראות עליה של 14.11% בהיצע הדירות למכירה בכל הארץ, ושלושת הערים המובילות ברשימה: רמ"ש-הרצליה עלייה של 20.92%, תל אביב 19.49% ורעננה-כ"ס 16.59% אשר ממקומות הרבה מעל הממוצע הארצי. לפרטים נוספים, אנא שלחו מייל שכותרתו "בבקשה לשלוח אקסל - מכלכליסט" לyad_two@yahoo.com ומקבלים קובץ המפרט עסקאות תוך-חודשיות של דירות למכירה ולהשכרה בכל רחבי הארץ כולל סטטיסטיקות וכן את פרשנות פרשנדתא. כבר מאות אנשים הצטרפו לשירות מתוכם:יזמי נדל"ן, מתווכי דירות ורוכשים פוטנציאלים. אנא דרגו אותי.תודה, פרשנדתא בשירות לציבור.
פרשנדתא בשירות הציבור  |  30.04.10
לכל התגובות