אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבא נהג לומר לי: "כשתגדל תבין כמה אנשים קטנים ואפרוריים מנהלים את העולם" צילום: מיכאל קרמר

אבא נהג לומר לי: "כשתגדל תבין כמה אנשים קטנים ואפרוריים מנהלים את העולם"

אהוד בן ש"ך, יו"ר פטרולגז ונאוסיטי, בן 57, נשוי ואב לשלושה, גר בכפר אז"ר

29.04.2010, 10:55 | דיאנה בחור-ניר

אבי, אבנר בן ש"ך, הקים את פטרולגז ב־1969. שנתיים אחר כך הוא התלבט אם לקנות מאמפא את החצי שלהם בפטרולגז, אף שלא היה לו כסף. הייתי אז לפני צבא, ואני זוכר אותו נשען על החלון בבית ברמת חן ומתלבט עם עצמו - למרות כל היועצים והמקורבים סביבו. התמונה הזו נחרתה היטב בזיכרוני, והיא חוזרת ועולה בצמתים מרכזיים בחיים העסקיים שלי. אבא אמר לי אז: 'כראש הפירמידה אתה בודד. וגם אם טועים, הכי חשוב לא לשקוע בטעות ולחשוב למה היא קרתה, אלא להסתכל קדימה'. עד היום אני נושא איתי את ההבנה שקבלת ההחלטות הדרמטיות נעשית בסוף היום בבדידות, ושהסיכון והחלום הם בינך לבינך, על הכתפיים שלך. בסוף, אגב, הוא לקח הלוואה וקנה מאמפא.

1966. אבנר בן ש"ך עם אהוד, חתן בר המצווה, במסיבה בחצר בית המשפחה ברמת חן 1966. אבנר בן ש"ך עם אהוד, חתן בר המצווה, במסיבה בחצר בית המשפחה ברמת חן 1966. אבנר בן ש"ך עם אהוד, חתן בר המצווה, במסיבה בחצר בית המשפחה ברמת חן

"שמונה שנים אחר כך אבא נפטר. אני הייתי אז בלימודי התואר השני, ונכנסתי לעסק. היום זה נראה מטורף, אבל אז אלה היו החיים. זה היה משהו גדול, מפחיד, הייתי רק בן 26, והתחלתי עם אפס ניסיון מהמקום שבו אבא סיים קריירה עם כל הניסיון. הייתי צריך מישהו שייעץ לי, אבל לא היה כזה, ובעידן שלפני הפקס והאינטרנט הרגשתי אבוד. עבדתי קשה מאוד, ולמדתי הכל מלמטה. אבא נהג לומר לי ולאחי: 'לי לא היה עם מי לי להתייעץ, אבל לכם יהיה אותי' - אבל הוא הלך. סבלתי, ולמדתי תוך כדי הליכה, עם המון חריצות ועקשנות. למדתי שאכן הטעויות לא פטאליות.

"מאבא למדתי להנהיג. כבר בגיל 13, כשהייתי מדריך בצופים, הוא אמר לי: 'אתה צריך להיות צמוד לכפופים אליך, לחניכים שלך, להיות מחובר ולא מרוחק'. זה הולך איתי גם בעסקים - אני מנהל פעילויות בשש או שבע מדינות, ואין פרויקט שאני לא בודק או קרקע שאני לא דורך עליה לפני שקונים. אני מדבר על כל דבר עם הבל בוי במלון ועם המחסנאי בשטח, כי מכולם אפשר ללמוד. להיות בשטח בלי דיסטנס מכלום זה א"ב של מנהיגות ועשייה.

"מלחמת יום כיפור היתה השבר הגדול בחיים שלי - הייתי בקורס קציני שריון שרבע מצועריו וקציניו נהרגו וחצי נפצעו במלחמה. עוד לפני הקורס אבא אמר לי משפט נוסף שמלווה אותי עד היום: 'העובדה שיש דרגות היא ההוכחה שלא כל מי שעונד אותן ראוי להן'. אז חשבתי שהוא מתכוון לכך שאסור להסתנוור מהדרגות, אבל אחרי המלחמה, בהקשר של גולדה ודיין, התחלתי להבין שהמסר הוא - כשיש מנהיגות טבעית לא צריך דרגות. יש לא מעט אנשים שהם 'עבד כי ימלוך', בקצה ההפוך של המנהיגות. אבא נהג לומר בילדותי: 'כשתגדל תבין כמה אנשים קטנים ואפרוריים מנהלים את העולם'. הבנתי את זה אחרי המלחמה, ולצערי זה בולט בישראל עד היום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות