אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החיים הציבוריים והפרטיים של שלמה בן אליהו צילום: עמית שאבי

החיים הציבוריים והפרטיים של שלמה בן אליהו

בן אליהו התמנה למנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל ב-2001. הוא הציב תנאים מוקדמים על מנת לקבל חופש פעולה, אך פרש לאחר 4 חודשים בתפקיד לאחר שהבין כי ידיו כבולות

29.04.2010, 08:29 | הדס שפר
שלמה בן אליהו (55), בנו של הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו, החל את דרכו כעורך דין בתחום הנדל"ן. עם השנים הפך למומחה בתחום והתעסק בעיקר בייעוץ למיזמי בנייה, בדיקות כדאיות, ניהול מו"מ והשתתפות במכרזים. בן אליהו, שהגיע ממשפחה אמידה, הרחיב את נכסיו בעקבות עסקיו הפרטיים.

בעבר ייעץ בן אליהו לסטף ורטהיימר בנוגע לרכישת קרקעות בגליל. בשנת 99' הוא התמנה למנכ"ל משרד השיכון תחת השר יצחק לוי וכיהן בתפקיד במשך שנה וחצי. בכירים במשרד אמרו עליו אז שבתקופה הקצרה בתפקיד הוא עשה מה שאחרים לא הצליחו לעשות בשתי קדנציות.

בשנת 2001 הוא התמנה למנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, לאחר תשעה חודשים שבהם התפקיד לא היה מאויש. בן אליהו הציב תנאים מוקדמים לקבלת התפקיד, בין השאר חופש פעולה מוחלט וסמכויות לביצוע התפקיד כפי שהוא מצא לנכון ולא כמנכ"ל של שר התשתיות דאז אביגדור ליברמן, שהיה יו"ר המינהל מתוקף תפקידו. ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, היה זה שבחר בו לתפקיד. לאחר 4 חודשים, כשהבין כי הוא כבול כשם שהיו קודמיו, החליט לפרוש. בזמנו צוטט כמי שאמר שכל הכבוד למי שמצליח להחזיק בתפקיד שנתיים.

בשנת 2003 הוא מונה לתפקיד ראש המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית. הוא שימש בתפקיד בתקופת ההתנתקות. מכריו מספרים כי הוא סירב לטפל בנושא המפונים, ולפיכך נולדה מינהלת סל"ע. במקביל הוא שימש כדירקטור במינהל, ברשות הנמלים והרכבות וכיו"ר של כמה ועדות ממשלתיות.

ב־2006 פרש מהמגזר הציבורי ומאז הוא מנהל את נכסיו ועוסק בייעוץ לחברות עסקיות. כיום הוא משמש גם כדירקטור בחברת מוריה - החברה לפיתוח ירושלים. "הוא איש הגון, עם ערכים. מהסוג שלא רואים היום בשירות המדינה", אומר אחד ממכריו.

אחד הכינויים שהודבקו לבן אליהו במהלך השנים הוא "המצנתר", משום שהוא נחשב לאדם שמכיר את המערכת ויודע לחלץ משברים ולפתוח חסמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות