אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תערוכת אקספו נפתחה: "מקווים לראות משהו ממדינות שלא היינו בהן" צילום: בלומברג

תערוכת אקספו נפתחה: "מקווים לראות משהו ממדינות שלא היינו בהן"

מאות אלפי סינים המתינו במשך שעות בחום יוקד כדי לטעום קצת מהעולם הגדול

01.05.2010, 21:56 | רחל בית־אריה, שנגחאי

מופע זיקוקים מסחרר על נהר החואנגפו ציין ביום שישי בערב את פתיחת תערוכת אקספו העולמית בשנגחאי, התערוכה הגדולה מסוגה בהיסטוריה, והפעם הראשונה שבה מדינה מתפתחת מארחת את היריד העולמי. האירוע, עם תג מחיר של יותר מ־4 מיליארד דולר, אמור לקדם טכנולוגיות ירוקות ואורבניזציה בת־קיימא ולהציג את החידושים העולמיים בתחום.

זיקוקי דינור בטקס הפתיחה בשנגחאי, צילום: בלומברג זיקוקי דינור בטקס הפתיחה בשנגחאי | צילום: בלומברג זיקוקי דינור בטקס הפתיחה בשנגחאי, צילום: בלומברג

היום נפתחו כל הביתנים בתערוכה באופן רשמי ובחלקם נוצרו מיד תורי ענק של סינים נלהבים שביקשו לטעום קצת מהעולם הגדול. בערב הפתיחה הצטופפו מאות אלפים מתושבי שנגחאי על גדת הנהר, במסעדות ובברים שבראשי גורדי השחקים כדי לזכות בהצצה אל מופע הזיקוקים, שניסה להתחרות באקסטרווגנטיות של פתיחת האולימפיאדה בבייג'ינג ב־2008. מופע הפתיחה הציע מפלי מים ואש, זיקוקים שעטפו את מגדל הטלוויזיה המפורסם של שנגחאי, וגם את השחקן ג'קי צ'אנג, הפסנתרן לאנג לאנג וזמר האופרה אנדריאה בוטצ'לי. הכוכבים נמנו עם 2,300 המשתתפים במופע הפתיחה, שנערך במרכז כנסים דמוי צלחת מעופפת שנבנה במיוחד עבור האירוע.

האירוע הוא למעשה תחרות פרסום עצומה של מיתוג מדינות: הביתנים מתחרים ביניהם בארכיטקטורה עתידנית, אטרקציות ופעלולים, וכל אחת מהמשתתפות מנסה למכור תדמית של מדינה שכדאי לבקר בה ולעשות עמה עסקים. אם בתערוכות קודמות קהל היעד של המיתוג הזה היה גלובלי, כאן המטרה היא בראש ובראשונה להרשים את הסינים, שיהוו יותר מ־90% מ־70 מיליון המבקרים.

סין הרשמית מבהירה בכל הזדמנות שכמו האולימפיאדה גם קיום האקספו בשנגחאי הוא הוכחה למקום המרכזי של סין במאזן הכוחות הגלובלי. עבור המבקרים באתר, לעומת זאת, התערוכה מהווה הזדמנות לפיקניק המוני בין אתרים עולמיים בלי להזדקק לכרטיס טיסה. "אנחנו מנסים להיכנס לביתנים שנראים יפים ומקווים לראות משהו ממדינות שלא היינו בהן" אמרה צ'אנג ג'ין, עובדת משרד משנגחאי שהמתינה עם בתה בכניסה לביתן הישראלי.

יום לפני הפתיחה האתר עדיין נראה לא ממש גמור, ורבים בשנגחאי חזו בעיות קשות בארגון: כמה ממנהלי הביתנים מרטו שערות כשהתברר שציוד לא הגיע ועובדי הביתנים לא קיבלו תגי כניסה. למרות זאת, נראה שיום הפתיחה עבר בשלום, בעיקר הודות לסבלנות המפורסמת של המוני סינים שחלקם המתינו יותר משלוש שעות בחום כבד בתור לכמה מהביתנים המבוקשים, כמו זה היפני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות