אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתמחה בן 55 מבקש מבית המשפט: אשרו לי להיבחן צילום: דן בלילטי

מתמחה בן 55 מבקש מבית המשפט: אשרו לי להיבחן

לא הורשה לגשת לבחינות ההסמכה בטענה שעבד בעבודה נוספת ללא דיווח, אף שלטענתו היא אינה פוגעת בהתמחות. המפקחת: "המתמחה לא עשה התמחות ראויה ואולי אף לא עשה התמחות כלל"

02.05.2010, 09:56 | מארק שון

כ־2,800 מתמחים יגיעו היום לבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין. יצחק פארן, איש קבע לשעבר בחיל הים, ככל הנראה לא יהיה ביניהם: פארן (55) עתר ביום חמישי האחרון לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה שיתיר לו לגשת לבחינות הלשכה. זאת לאחר שהוועד המרכזי של הלשכה פסל את תקופת ההתמחות שלו בגלל אי־דיווח על מקום עבודה נוסף במהלכה.

פארן, שסיים את לימודיו במכללת שערי משפט בראשית 2009, החל התמחות אצל עו"ד אלברט בן פורת (שאותו הכיר בשירותו הצבאי) ב־1 במאי 2009. ועדת ההתמחות של הלשכה, שעורכת ראיונות עם מרבית המתמחים ברחבי הארץ, החליטה לשלוח אליו מפקחת, כפי שהיא עושה במקרים שבהם עולה חשד כלשהו בנוגע לטיב ההתמחות. הדו"ח שערכה המפקחת, עו"ד מרים חיון־צ'צ'יק, לא ממש החמיא לפארן: "לא התרשמתי שהמתמחה עושה 'יותר מדי' כמתמחה", כתבה, "הוא לא גילה הבנה בתחומים שנשאל עליהם, והתרשמותי היא שהמתמחה אינו עושה התמחות ראויה ואולי אף אינו עושה התמחות כלל". למרות הדו"ח, המאמן של פארן טען בתוקף שפארן השקיע את מרב מרצו, כולל סופי שבוע, בהתמחות.

ב־22 באפריל התכנסה ועדת ההתמחות כדי לדון בעניין. ד"ר חמי בן נון, מרצה לאתיקה בשערי משפט, שהתייצב לימינו של פארן וייצג אותו בוועדה, אמר כי "כאיש מכללת שערי משפט, אני יודע הסיכוי למצוא מקום התמחות למישהו מבוגר לא גבוה". במסגרת הישיבה התברר כי פארן לא קיבל משכורת עקב מצבו הכלכלי הקשה של המאמן שלו. כשפארן נשאל כיצד הצליח לממן את השנה השיב: "מחסכונות והכנסה של אשתי".

העובדה שכנראה הכריעה את הכף לחובתו של פארן היתה שהוא עבר לכאורה על אחד מכללי הלשכה בכך שלא דיווח על כך שהיתה לו הכנסה נוספת מחברה שבבעלותו. אחד מכללי ההתמחות קובע כי נאסר על מתמחים לעבוד בעבודה קבועה נוספת, אלא אם כן קיבלו היתר מיוחד לכך. פארן טוען שמדובר בחברה שעוסקת בסחר אקראי באינטרנט - עיסוק של דקות ספורות כמה פעמים בשנה, שנעשה בשעות הלילה ואינו פוגע בהתמחות.

בחינות ההסמכה של לשכת עוה"ד. 2,800 נבחנים, צילום: bar exam בחינות ההסמכה של לשכת עוה"ד. 2,800 נבחנים | צילום: bar exam בחינות ההסמכה של לשכת עוה"ד. 2,800 נבחנים, צילום: bar exam

בעתירה של פארן הוא תוקף את ההחלטה עצמה ואת דו"ח המפקחת. "העובדה שמשרדו של המאמן הינו חדר אחד בלבד ולא משרד מפואר עם מספר רב של חדרים - אין בה כדי לפגוע בהתמחותו", נכתב בעתירה. "המפקחת בחרה להשוות את המשרד למשרדים גדולים ומפוארים שעשו רושם עליה מבחינה ויזואלית, מה גם שבמשרדים של חלק מעורכי הדין (דוגמת ש.הורוביץ) המאמן והמתמחה יושבים באותו חדר".

 

פארן ציין בפנייה לוועד המרכזי מ־25 באפריל כי "ההמלצה כפי שהיא (לא לאשר לו לגשת לבחינה - מ"ש) פוגענית ביותר, שגויה בכל קנה מידה, אינה מידתית ופוגעת בי בלי שום פרופורציה לאירועים". תגובתם של בן פורת ולשכת עוה"ד טרם התקבלה.

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות