אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: משרד המשפטים האמריקאי וה-FTC שוקלים לפתוח בחקירה נגד אפל צילום: רויטרס

דיווח: משרד המשפטים האמריקאי וה-FTC שוקלים לפתוח בחקירה נגד אפל

רשות הסחר האמריקאית שוקלת לבדוק יחד עם משרד המשפטים אם אפל הפרה את חוקי ההגבלים העסקיים כשאסרה על מפתחי האפליקציות לאייפון להשתמש בתוכנת פלאש של אדובי

04.05.2010, 10:20 | יוסי גורביץ
האם אפל שוב נחשדת בהפרת חוקי ההגבלים העסקיים? על פי כמה דיווחים שטרם זכו לאישור רשמי, משרד המשפטים האמריקאי ורשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לחקור אם השינויים שהכניסה החברה בתנאי פיתוח האפליקציית לאייפון, שאסרו על המפתחים להשתמש בפלאש של אדובי, מהווים פגיעה בלתי חוקית בתחרות.

אפל עוררה סערה לפני כמה שבועות, כאשר בערב הצגת מערכת ההפעלה אייפון 4.0 שינתה את החוזה עם המפתחים (ה-SDK) כך שיאסור בפועל על שימוש בפלאש בעת יצירת אפליקציות אייפון, או אף על תרגום אפליקציות מפלאש. בסוף השבוע שעבר פרסם מנכ"ל החברה סטיב ג'ובס מכתב פומבי ובו שטח את טענותיו נגד פלאש.

בכיר לשעבר ב-FTC, עו"ד קנת גלייזר, אמר לוול סטריט ג'ורנל שהרשות עשויה לחקור את אפל בשל התנהגות מונופוליסטית, בשל חשד להסכם כפוי בינה ובין המפתחים ליצירת תנאי שוק שמפלים מתחרים, או בחשד לתחרות באמצעים בלתי הוגנים. עם זאת, גלייזר מעריך כי ה-FTC תתקשה להוכיח ניסיון להתנהגות מונופוליסטית מצד אפל, משום שכדי להיחשב למונופול יש לשלוט ב-40% לפחות מהשוק המדובר. המובילה בתחום הסמארטפונים כיום היא יצרנית הבלקברי RIM, המחזיקה ב-42% משוק הסמארטפונים, אפל ניצבת אחריה, ומחזיקה בנתח שוק של 25%. כך על פי נתוני קומסקור.

בתגובה לידיעה, אמר "מקור המקורב לפרשה" לוול סטריט ג'ורנל כי אפל עשויה להתחמק מהחקירה פשוט באמצעות החזרה תנאי חוזה המפתחים הקודמים לתוקף.

יצוין כי אם אכן תיפתח חקירה, אין זו הפעם הראשונה שאפל נחשדת בפגיעה בתחרות: לפני כחצי שנה נפתחה חקירה נגד אפל בחשד להפרת חוקי ההגבלים העסקיים, לאחר שדחתה את אפליקציית הטלפוניה של גוגל, Google Voice. אפל טענה אז שהיא כלל לא דחתה את האפליקציה, אלא רק "לא אישרה" אותה; גוגל טענה שאפל שיקרה, ושההחלטה על דחיית האפליקציה נמסרה על ידי סמנכ"ל בכיר באפל, פיליפ שילר.

כל הכתבות, המדורים והעדכונים - היישר לפייסבוק שלכם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות