אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"החרדים לא עובדים? שקר מובנה" צילום: שאול גולן

"החרדים לא עובדים? שקר מובנה"

משה גפני סבור כי המדינה צריכה לשנות מדיניות כדי לשלב את החרדים במעגל התעסוקה

05.05.2010, 07:02 | תומר אביטל ומאיר אורבך

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים: "החרדים לא עובדים? שקר מובנה"

"הממשלה חייבת לשנות את המדיניות כדי לשלב את החרדים במעגל התעסוקה, וככל שיהיו יותר חרדים הממשלה תבין זאת יותר", כך טוען יו"ר ועדת הכספים משה גפני. לדבריו, "הציבור החרדי מונה כיום כמיליון נפש, ובסך הכל כ־30 אלף מתוכם ש'תורתם אומונתם'. חרדים רבים הם בעלי עסקים, הנשים החרדיות עובדות, ואי אפשר להציג את הציבור החרדי כאילו כולו לומד, זה לא המצב. אלו שלומדים תורה - אנו מאמינים שהעם היהודי קיים בזכותם. אבל יש לא מעט חרדים עובדים, ואפילו כאלה שנמצאים באלפיון העליון. יש להם מפעלים גדולים שמעסיקים מאות עובדים. אז מכאן ועד לומר בהכללה שהחרדים לא עובדים זה שקר מובנה".

אולי למידת נושאי הליבה בבתי הספר החרדיים תגשר על הפערים?

"אין קונצנזוס למושג 'ליבה' בישראל. על בריאת העולם נלמד מהתורה. אני מתקומם נגד ההתנשאות בסגנון של חולדאי, הרי במחקרים בינלאומיים של 'פיזה' ישראל מדורגת בתחתית. מדובר על החינוך הכללי, לא על החרדי, אז לימודי ליבה יפתרו את הבעיה?".

ישראל 2040 - מי יישא בנטל הצמיחה

כך הנציחה המדינה את הפער בין המגזר החרדי לחילוני

"ממשלות ישראל לא בונות את המדינה לטווח ארוך"

קריאת השכמה לכלכלת ישראל

פרשנות - דרושים: חוטבי עצים ושואבי מים

 

65% מהגברים החרדים אינם עובדים. למידת נושאי הליבה לא תסייע לחרדים להיכנס למעגל העבודה?

"גם כאן יש שקר מובנה. בנות לומדות את כל המקצועות, אבל ברוב המוסדות הן לא עושות בגרות אלא מבחני סולד. הבעיה היא שהמדינה לא מכירה בזה, אף שהמבחנים כמעט זהים. הבנים, לעומת זאת, הולכים לישיבה ולא לומדים את מקצועות החול. אבל אף שהם לומדים שנים רבות, המדינה לא מכירה בזה. זה החסם העיקרי. המדינה צריכה לא לשנות אורחות חיים אלא לעודד יציאה לעבודה".

מה הממשלה צריכה לעשות כדי למנוע אסון כלכלי בעתיד?

"המדינה צריכה להתאים את המערכות לאוכלוסיות השונות, למשל להתאים שאלונים במקומות עבודה. החרדים רוצים לצאת לעבוד, ואילו כלים נותנים להם? המדינה רק מדברת ולא נוקפת אצבע. כל עוד אנו מיעוט, נצטרך להתמודד עם המערכות השונות ולהביא לכך שיכירו בשנות הלימוד שלנו - זה מה שיאפשר להשתלב בעבודה".

"אנחנו חברה שעובדת על פי ההלכה"

נילי דווידוביץ' היא מנכ"לית חברת דעת שנמצאת בבעלות חברת ריל קומרס. דעת אינה חברת תוכנה רגילה, אלא מרכז פיתוח הפועל על פי כללי ההלכה.

"אנחנו חברה שעובדת על פי ההלכה", אומרת דווידוביץ'. כיום מועסקים בחברה כ־30 נשים, מרביתן חרדיות שעוסקות

בעיקר בפיתוח יישומים לאייפון ופיתוח אתרי תוכן שונים.

חרדים בלב תל אביב

להבדיל מחברות אחרות שפונות למגזר החרדי ומקימות את מרכזיהן בעיקר בריכוזי אוכלוסייה דתיים וחרדים, דוגמת אלעד, מודיעין עלית ובית שמש, דעת ממוקמת במרכז תל אביב בצמוד למשרדיה של ריל קומרס.

"כאשר חשבתי על הקמת החברה, הבנתי שהיא חייבת לשבת בתל אביב ולא באחת הערים החרדיות. אנשי עסקים יעדיפו להגיע לפגישה בחברה היושבת במרכז תל אביב", אומרת דווידוביץ'.

דווידוביץ' טוענת שאמנם היא אינה בודקת אם כל עובדת שמגיעה אליה היא חרדית, דתייה או חילונית, אבל מכיוון שהמקום מתנהל על פי חוקי ההלכה, מרבית הסיכויים שנשים שיגיעו למקום ויתקבלו אליו יתאימו לאווירה.

נילי דווידוביץ נילי דווידוביץ' | צילום: עמית שעל נילי דווידוביץ

דווידוביץ' עצמה עבדה במהלך השנים במספר רב של חברות וחשה על בשרה את הקשיים של השתלבות נשים חרדיות במקומות תעסוקה. "במרבית המקומות שבהם עבדתי לא השתתפתי באירועים של החברה, אבל בחברה שאותה אני מנהלת האירועים שאנחנו עושים הם נפרדים מריל קומרס ומתאימים לנשים שעובדות כאן", אומרת דווידוביץ'.

מרבית הנשים המועסקות כיום בדעת הן נשים חרדיות בעלות משפחה. חלק גדול מהן יכלו לקבל משרה בחברות אחרות, אך בחרו, לדברי דווידוביץ', לפנות אליה אפילו במחיר של שכר נמוך יותר. זאת משום שהחברה מתאימה לצרכים שלהן. "פנתה אליי בחורה בוגרת אוניברסיטה שאמרה לי שהיא מעדיפה לעבוד אצלי כי כאן עובדות רק נשים", אומרת דווידוביץ'.

"מתייעצים עם הרב"

"בכל פעם שאני נתקלת בבעיה או בחוסר נוחות בנושאים הנוגעים לדת, אני פונה לרב אברהם ברוידא שהוא הסמכות התורנית שלי שעוזרת לי להחליט בהתלבטויות השונות. כך היה בחול המועד, כאשר לא ידעתי אם ניתן לעבוד או לא. הרב אישר לנו לעבוד, אבל נשים שביקשו לא לעבוד בחג קיבלו אישור לכך", אומרת דווידוביץ'.

"כל המועסקות במרכז בתחום הפיתוח כאן הן נשים בוגרות תואר ראשון רלבנטי מאחד ממוסדות החינוך המוכרים", אומרת דווידוביץ'. עם לקוחות החברה ניתן למנות את בנק לאומי, החברה האמריקאית Paypams ואחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
שימו לב לתגובה מספר 4 !
אני מציע לכולם להתעורר מזחיחותם ואדישותם. הכותב בתגובה 4 מעיר אתכם, לשיטתו הוא צודק ואכן בעוד מספר לא רב של שנים יהיה כאן רוב שאינו ציוני. על כן עליכם (הרוב ההחילוני - לעת עתה) לנקוט בצעדים הבאים: א) להצביע לכנסת לא על פי נושאי ביטחוני ומדיני אלא על פי סדר יום אזרחי. ב) לקרא את המאמרים באתר "דעת אמת" - חפשו בגוגל. ג) להביע את דעתכם בנושא בפומבי ללא רגשות נחיתות. ד) להפיץ לכל מי שאתם מכירים את הרעיונות המובאים באתר ואת הסכנה המוחשית לילדי כולנו העלולים למצוא את עצמם יום בהיר כנתיני מדינה המנוהלת על פי חוקי ההלכה \ השריעה. יום טוב.
אתאיסט , רמת גן  |  03.07.11
4.
האם יש בוגרי החינוך החולני מובטלים ?
אני חרדי עובד, ברוך ה' פרנסתי בשפע, השכלתי היא תורתו של הקב"ה נטו, (אגב, גם היום אני משתדל להתנתק מהעולם לכמה שעות טובות ביום, ומתענג על ה' ע"י לימוד התורה הקדושה). ורק הערה קטנה, כמה מובטלים ישנם בקרב בוגרי החינוך החולני ? - כולל עובדי הייטק, רופאים ועורכי דין וכו' !? ומאידך הרי ישנם עשרות אלפי חרדים שמתפרנסים בכבוד!ללמדך ש"אין העשירות מן האומנות ואין העניות מן האומנות", אלא הכל מאיתו יתברך! אגב, לפי המחקר המצביע על כך שב2040 78% מתושבי המדינה יהיו חרדים או להבדיל ערבים, (לענ"ד זה יקרה הרבה לפני"ז) אני מציע לאחיי ש"עדיין אינם שומרים תורה ומצוות" להתעשת, ולאו הם עלולים להפסיד את מקום עבודתם, האוניברסיטאות יסגרו, מקומות הבילוי יעלמו, בצבא ישמרו תורה ומצוות, במדיה וברשת יפיצו תורה ויראת שמים וכו'. ובא לציון גואל, בב"א.
שי נחמני , קנדה  |  06.05.10
1.
"תלמיד ישיבה שלמד גמרא יכול להיות מוכשר לנוירוכירוגיה תוך שבועיים" באמת תפסיקו עם השטויות האלה
מי שבא בלי בסיס במתמטיקה ואנגלית ומתחיל ללמוד לימודים אקדמיים בגיל 30 אחרי שעזב את הישיבה יתקשה מאוד עם בכלל להשיג את הפער, ואם השיג אותו, יתקשה להיות בעל מקצוע מיומן. החרדים טוענים לאפליה כיוון שאין מתירים להעסיק ללא תעודת בגרות או תעודה אקדמית. אתם מתארים לעצמכם מצב בו אתם פונים לרופא או מהנדס בניין שעבר הכשרה מקוצרת. האם תהיו רגועים כאשר הוא יאחז בסקלפל או יעשה חישובי עומס ? אין שום מניעה שהחרדים ישלבו לימודי ליבה ומדעים בהשכלתם. הרבנים מעונינים להשאיר את צאן מרעיתם רעב, עייף, מודר, לא מוכר והעיקר נשלט ומנווט. למי אכפת מהמדינה, הציונות או האחריות המנהיגותית. העיקר חצר הרב הקטנה. שהחילונים יסתדרו לבד עם הפלסטינאים ושאר צוררי ישראל.
שרוליק , כפר אז"ר  |  05.05.10