אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם בחו"ל המצב לא מזהיר צילום: גלעד קוולרציק

גם בחו"ל המצב לא מזהיר

בראש 500 החברות הגדולות בארצות הברית אי אפשר למצוא הומו או לסבית שחיים כך בגלוי

06.05.2010, 10:07 | קרן צוריאל-הררי

ישראל לא לבד. גם בראש 500 החברות הגדולות בארצות הברית (פורצ'ן 500) אי אפשר למצוא הומו או לסבית שחיים כך בגלוי. תקוות הקהילה האמריקאית תלויות כעת בסוזן ארנולד - לסבית ולשעבר סגנית יו"ר פרוקטר אנד גמבל. עם פרישתה, לפני כחצי שנה, סומנה ארנולד כחברת הקהילה הראשונה שתהיה מנכ"לית של חברה בפורצ'ן 500. תפקידים פוטנציאליים כבר נזרקו - בראשות ענקית הקמעונאות סירס וגם פלייבוי (בחירה מעניינת בהחלט) - אבל ארנולד עדיין לא זכתה במינוי בכיר וטרם שברה את התקרה הוורודה. כרגע היא מסתפקת בעבודתה כיועצת לפרוקטר אנד גמבל וכדירקטורית בוולט דיסני, מקדונלד'ס וחברות נוספות.

והנה עוד דוגמה לפתיחות המוגבלת ביותר של עולם העסקים האמריקאי. "Out", המגזין המוביל בארצות הברית לענייני הקהילה, מפרסם מדי שנה את רשימת 50 ההומואים והלסביות המשפיעים במדינה. 32% מכוכבי הרשימה של 2010 הם פרצופים מוכרים מתחומי הבידור, הקולנוע והטלוויזיה; 22% עיתונאים; רק 10% מתחום העסקים, וגם הם היו בעיקר אנשי הייטק ואינטרנט. עם זאת, דווקא ממשל אובמה מסייע בשבירת התקרה הוורודה, עם מינוי הומואים ולסביות בולטים לתפקידי מפתח, ובהם פרד הוכברג, יו"ר בנק אקספורט־אימפורט הממשלתי ומינוי אישי של אובמה.

גם בפוליטיקה האירופית הסכר כבר נפרץ, ולא חסרות דוגמאות - מגידו ווסטרוולה, שר החוץ של גרמניה, שיצא מהארון ב־2004 כשהתייצב עם בן זוגו למסיבת יום ההולדת של הקנצלרית אנגלה מרקל; ועד ממשלתו בת שלושת ההומואים של טוני בלייר. "האם מאפיה של הומואים מנהלת את בריטניה?", זעקה אז הכותרת ב"סאן" הבריטי.

"הפוליטיקאים הבריטים מחוץ לארון בהחלט יוצרים שינוי גם בחיים התאגידיים", אומרת ג'ין בלפור, מייסדת ביילי בלפור קונסלטינג, חברה לונדונית לייעוץ ניהולי שמתמקדת, בין היתר, בגיוון (diversity) כוח אדם, כולל שילוב הומואים ולסביות במקומות עבודה. כשבלפור נשאלת על בכירים בריטים, היא מזכירה את סר מייקל בישופ, מייסד חברת התעופה הבריטית bmi, שחי בגלוי כהומו, אבל מתקשה להצביע על שמות נוספים. "יש לי קשרים רבים בחברות גדולות ובבנקים, ויש בהם בכירים מוצהרים, אבל לא הבכירים ביותר".

גם ה"פינק ליסט", רשימת 101 ההומואים והלסביות המשפיעים ביותר בבריטניה שמפרסם "האינדיפנדנט" מדי שנה, אינה מעודדת. מ־50 השמות שבראש הרשימה של 2009, 44% עוסקים בבידור, 22% בפוליטיקה ובשירות הציבורי, ורק 8% הם אנשי עסקים. שם בולט אחד שנעדר מהרשימה הוא זה של לורד ג'ון בראון, שהיה מנכ"ל בריטיש פטרוליום (BP) במשך 11 שנה ואולם הזדהה כהומו רק לאחר שפרש מתפקידו, במסגרת סכסוך עם בן זוגו לשעבר.

"שמתי לב שיש יותר הומואים בכירים מלסביות בכירות, קשה להיות אשה בעסקים", מצביעה בלפור על נקודה מעניינת. חלק מעבודתה כיום מתמקד בשינוי המצב, בין השאר באמצעות יצירת נטוורקינג של לסביות. "העדויות מראות שהיציאה מהארון עוזרת, ולכן הנטוורקינג כל כך חשוב. עובדים רוצים לדעת שיש בכירים שמובילים, ומאחר שקשה למצוא אצלנו לסביות בכירות, אני מזמינה נשים מארצות הברית שיספקו דוגמה אישית.

"יש נטוורקינג של עובדים הומואים בבנקי השקעות בלונדון, והרשת הזו נתנה להם תמיכה מדהימה. זה עוזר גם לבכירים, אם כי הבכירים ביותר בוודאי מקבלים תמיכה באופן פחות פורמלי. אני חושבת שאנשים חוששים לצאת מהארון כי הם פוחדים שזה ישפיע על הקריירה שלהם, וזו אחריותן של החברות להבהיר שהיציאה מהארון אינה משמעותית מבחינתן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות