אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעודות הסל של תכלית הרוויחו 50 מיליון שקל בשלוש שנים

תעודות הסל של תכלית הרוויחו 50 מיליון שקל בשלוש שנים

חברת מידרוג העניקה לתכלית דירוג גבוה, בעיקר לנוכח מדיניות ניהול הסיכונים השמרנית שלה. דוד אללוף, מנכ"ל משותף: "אנחנו יכולים להתגאות במה שכתוב בדו"ח ולכן הסכמנו להיחשף. אני מקווה שגם חברות אחרות יבקשו דירוג"

06.05.2010, 09:06 | רחלי בינדמן ועומרי כהן

לראשונה בישראל מוענק דירוג אשראי לחברה המנהלת תעודות סל. חברת הדירוג מידרוג העניקה לתכלית תעודות סל דירוג המשקף את איכות הניהול והתפעול של נכסיה (להבדיל מדירוג הנכסים עצמם). בדו"ח שחיברה מידרוג לבקשת תכלית נחשפות לראשונה גם התוצאות הכספיות השלמות של חברת תעודות הסל בשנים האחרונות.

תכלית תעודות סל זכתה לדירוג מרשים למדי של MQ 2+ המשקף רמה גבוהה של ניהול נכסים ושל מערכות הבקרה והפיקוח. הגורמים העיקריים שהשפיעו על הדירוג היו גודלה של תכלית (אחד משני הגופים המנהלים תעודות סל הגדולים בישראל, לצד קסם של אקסלנס), חוזקה ויציבותה של ההנהלה, ומערכות הבקרה והמחשוב האיכותיות. לתכלית גם אתר פעילות חלופי המאפשר הפעלה מהירה של מערכות המחשוב במקרים של אסונות כדוגמת רעידות אדמה או פיגועי טרור רחבי היקף.

מהדו"ח של מידרוג מתברר כי ב־2009 עמד הרווח (לפני מס) על 16.1 מיליון שקל, ב־2008 על 20.5 מיליון שקל וב־2007 על 13.6 מיליון שקל. בעלי המניות של תכלית תעודות סל הם מייקל דיוויס (65.1%), בנק דיסקונט (20%) ומשקיעים נוספים (14.9%). הקבוצה פועלת מ־2004, ונכון לסוף אפריל ברשותה 70 תעודות סל מונפקות, מהן 13 מדורגות. היקף נכסיה של תכלית בתעודות הסל עומד על 12.7 מיליארד שקל, שהם 27% משוק תעודות הסל. ב־2009 צמח היקף נכסיה ב־57% לעומת צמיחה 50% בלבד בענף כולו.

עם זאת, במידרוג מציינים כי מאז 2007 חלה שחיקה בשיעור ההכנסות מתוך היקף הנכסים המנוהלים הממוצע - שחיקה שמקורה בתחרות הענפית ובהגברת השקיפות במערכות המסחר. ואולם בד בבד הציגה תכלית עלייה בשיעור דמי הניהול מהיקף הנכסים הממוצע - כחלק מאסטרטגיה של הקבוצה להתבסס על דמי ניהול כמקור ההכנסה העיקרי. במידרוג חושפים כי 50%–70% מהכנסותיה של תכלית מגיעים מדמי ניהול ומפערי ריבית בתעודות פיקדון, ולא מרווחי מסחר.

לא על גב הלקוח

מידרוג מסבירה כי לתכלית מדיניות התכסות (רכישת מניות מהמדד שאחריו עוקבת תעודת הסל) שפחות נסמכת על הפער בין הציטוט שהובטח ללקוח לפעולות הקנייה והמכירה בפועל. הדברים הללו מלמדים כי מדיניותה של תכלית אינה להרוויח על גבם של הלקוחות. מלבד זאת, הקבוצה מרוויחה מהשאלות, מריביות, משיערוך ני"ע, מגלגולי חוזים וגם מארביטראז'.

עם זאת, במידרוג מציינים כי הרווח מגלגולי חוזים נשחק מתחילת 2009 באופן כמעט מלא, כחלק ממגמה כוללת בשוק. שיעור ההכנסות מהשאלת ניירות ערך עמד ב־2009 על 7% בלבד והסתכם ב־3.4 מיליון שקל.

במידרוג גם משבחים את האיכות והמקצועיות של אנשי השיווק הפועלים מול הגופים המוסדיים, שהם בעלי ניסיון של 4–3 שנים לפחות.

באשר למדיניות ניהול הסיכונים, בחברת הדירוג מציינים כי הסוחרים מודרכים לסגור חשיפות באופן מיידי, ואם סוחר אינו סוגר חשיפה, מנהל הדסק, מנהל חדר המסחר ומחלקת ניהול הסיכונים רשאים לחייב אותו לסגור את הפוזיציה כדי להקטין את החשיפה באופן מיידי. עסקאות עד מיליון שקל אינן מצריכות אישור מהדרג הניהולי, אך עסקאות בסכומים של 5–1 מיליון שקל מצריכות אישור ממנהל הדסק, ועסקאות בסכומים של 10–5 מיליון שקל מצריכות אישור ממנהל חדר המסחר. כל עסקה בהיקף של יותר מ־10 מיליון שקל נעשית רק באישור אחד המנהלים המשותפים או יו"ר הקבוצה.

במידרוג מסכמים כי ניהול הסיכונים של תכלית מתבצע ברמה גבוהה וכי קיימת בקבוצה מערכת ייחודית שיכולה לאתר חשיפות ברמת השקל הבודד. עם זאת, המערכת נמצאת בפיתוח מתמיד וחלקה טרם הוטמע במלואו.

"אנחנו גאים בדו"ח"

דוד אללוף, מנכ"ל משותף בחברת תכלית תעודות סל, האם אפשר לקרוא לכם חלוצים בקבלת דירוג חוב?

"כן. בפועל אנחנו הראשונים שקיבלנו את הדירוג".

האם בעקבות המהלך הזה גם חברות אחרות שמנהלות תעודות סל יבקשו לקבל דירוג?

"אני לא יודע אם בחברות אחרות ירצו דירוג, אבל לדעתי השוק ידרוש את זה מהן, כי בניגוד לדירוג של תעודות סל - שבו מקבלים דירוג AAA כנגד העמדת כריות ביטחון לבעלי התעודות - כאן מדובר בדירוג חוב של החברה המנהלת ולכן לא כל החברות אמורות לקבל את אותו הדירוג".

למה בעצם החלטתם לבקש דירוג כשידעתם מראש שזה ידרוש מכם לחשוף את כל הנתונים הכספיים שלכם?

"אין בדו"ח שום נתון כספי שלא פורסם קודם לכן, אבל כן פתחנו לראשונה את הדלתות לכל התשתיות של החברה, ומידרוג באו ועשו עבודה מאוד מעמיקה. הם היו אצלנו שבועות, ישבו בחדר המסחר, ישבו עם המתכנתים, ישבו עם אנשי ניהול הסיכונים. אני חושב שאנחנו יכולים להתגאות במה שכתוב שם ולכן הסכמנו להיחשף".

האם נכון לומר שאחת הסיבות העיקריות לדירוג היא התחרות החזקה בשוק תעודות הסל והרצון שלכם להשיג יתרון על המתחרים, לפחות בעיני יועצי ההשקעות בבנקים?

"זה לא קשור רק ליועצי ההשקעות בבנקים, זה מהלך שמראה עד כמה תעודות הסל אינן מוצר גנרי וזה דבר שמאוד חשוב לנו להדגיש. עבדנו קשה מאוד כדי לבנות תשתיות מתאימות, הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה של הקצאת המשאבים לניהול הסיכונים. אני מקווה שגם החברות האחרות ילכו על דירוג ואז יהיה אפשר להבחין בהבדלים העצומים שבין המתחרים בענף".

באחרונה פורסם שבנק דיסקונט העמיד למכירה את החלק שלו בתכלית תעודות סל, ושמגדל שוקי הון הביע התעניינות. יש התפתחויות?

"דיסקונט מחויב על פי חוק למכור את האחזקה שלו עד אוגוסט 2013, והוא החל לבחון את העניין. אנחנו נדאג שהגוף הרוכש יהיה מתאים".

למייקל דיוויס ולך יש זכות סירוב ראשונה למניות הללו?

"כן, ולכן לא כל אחד יוכל להחליף את דיסקונט. אבל מכיוון שמדובר בגופים ממש גדולים, אז אנחנו לא רואים שום סיבה לבעיה".

מגדל שוקי הון היא שותף טוב מבחינתך?

"כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות הגדולים הם שותף ראוי בהחלט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות