אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מניות הבנקים גררו את אירופה לירידות; ספרד נפלה 2.9% צילום: בלומברג

מניות הבנקים גררו את אירופה לירידות; ספרד נפלה 2.9%

יוון עלתה ב-1% ואילו לונדון ירדה ב-1.5%. סוסייטה ג'נרל ירד ב-7% בצל חשיפה של 13 מיליארד יורו לאג"ח הממשלתיות של אירופה

06.05.2010, 19:24 | שהם לוי

אירופה ירדה כאשר מניות הבנקים המשיכו לבלוט לרעה לאחר שנגיד הבנק האירופי ז'אן קלוד טרישה אמר, כי הוא מתנגד לרכישת אג"ח ממשלתיות אירופיות תוך כדי שדיווח על הותרת הריבית בלא שינוי. דאו ג'ונס סטוקס 600 הפאן אירופי נחלש ב-1.3% והשלים ירידה של כ-5% מתחילת השבוע.

נגיד הבנק האירופי הותיר את הריבית בלא שינוי ואמר כי הסיכוי לחדלות פרעון בגוש היורו "לא בא בחשבון עבורי". הוא הוסיף, כי המועצה המייעצת של הבנק לא דנה באפשרות של רכישת אג"ח ממשלתיות בשוק המשני. 

אירופה המשיכה את המגמה מהירידות החדות שנרשמו הבוקר באסיה.

מדד פוטסי בלונדון ירד ב-1.5%, דאקס בגרמניה ירד ב-0.8% וקאק בפריז ירד ב-2.2%. מדד האייבקס בספרד ירד ב-2.9%, פורטוגל ירדה ב-2.37% ואילו בורסת יוון הוסיפה 1%.

 

 

חברות הפיננסים הן המחזיקות הבולטות של האג"ח הממשלתיות ובהתאם לכך הן בלטו לרעה השבוע: סוסייטה ג'נרל שחשוף ליוון, פורטוגל, ספרד, איטליה ואירלנד ב-13 מיליארד יורו ומחזיק נתח מיעוט בבנק היווני גניקי, נחלש בבורסה בפריז ב-7%.

ING שחשוף לאיזורים אלה ב-15 מיליארד יורו איבד 7% אף הוא.

יוניקרדיט האיטלקי צלל ב-11% לרמות המסחר שהמניה ביקרה בהן לאחרונה ביולי אשתקד.

בספרד, BBVA נפל ב-3.6% בדומה לרמות בהן ביקרה המניה במאי אשתקד.

יוון הפתיעה לטובה בעליה של 1% במדד ASE והתחזקות של 3.8% במניית הבנק הלאומי של יוון כאשר לאחר המסחר הפרלמנט אישר את קצעדי הקיצוץ המהווים תנאי לקבלת הסיוע מהאיחוד האירופי וקרן המטבע.

היורו נחבט מול מטבע המקלט - הפרנק השוויצרי - ב-0.9% לרמה של 1.2702 וירד לשפל של 14 חודשים מול הדולר - 1.26 ששיקפו ירידה של 1%.

אלקטל לוסנט נפלה ב-6.5% לאחר שענקית ציוד התקשורת דיווחה על הפסד של 515 מיליון יורו לרבעון הראשון לעומת 402 מיליון יורו אשתקד.

ענקית הביטוח AXA ירדה ב-6% אף היא לאחר שדיווחה על חשיפה של 5.2 מיליארד יורו לאג"ח הממשלתיות של איטליה, 3.8 מיליארד יורו לספרד, 800 מיליון יורו לפורטוגל, חצי מיליארד יורו ליוון ו-400 מיליון יורו לאירלנד.   

כלכלני מודי'ס העריכו היום כי המשבר הכלכלי באירופה עלול להדביק בנקים בפורטוגל, ספרד, איטליה, אירלנד ואנגליה. המערכת הבנקאית ניצבת בפני אתגרים בשעה זו.

היורו נחלש בעולם מול המטבעות העיקריים בעוד ראשי הבנק המרכזי האירופי נפגשים כדי לדון בדרכים לעצירת משבר החובות המתפתח בקרב המדינות החולקות את המטבע. משבר החוב הנוכחי הוגדר אתמול על ידי אנליסטים באירופה בתור "משבר המאה", בעוד סוכנות הדירוג מודי'ס הודיעה אתמול כי תבחן הורדת דירוג נוספת לפורטוגל.

אתמול, מדד הפוטסי הבריטי ירד ב-1.28%, מדד הקאק הצרפתי נחלש ב-1.44%, ומדד הדאקס הגרמני איבד 0.8%. מדד ה-IBEX בספרד ירד ב-2.3% ובפורטוגל ירידה של 1.5%. בורסת יוון נחלשה ב-3.9%.

מחזורי המסחר באופציות ה'פוט' על מניות באירופה היו גבוהים במיוחד אחרי שחלק מהסוחרים הימרו על נפילה של 12% נוספים במדדי המניות עד לחודש יולי. 

ספרד: עלויות המימון של הממשלה הן הגבוהות מאז 2008

משרד האוצר של ספרד הנפיק היום איגרות חוב בשווי של 2.35 מיליארד יורו שייפדו בעוד חמש שנים בריבית ממוצעת של 3.53%, הריבית בה גייסה ספרד עמדה על 2.81% כשספרד ביצעה הנפקת אג"ח מאותו סוג ב-3 במרץ השנה.

ראש ממשלת ספרד, לואיס רודריגז מנסה לקצץ בגירעון ממשלת ספרד שגבוה כעת פי ארבע מהגבול העליון שמותר למדינות החברות בגוש היורו, זאת אחרי שמצב גירעוני דומה הביא את יוון להיזדקק לסיוע של לפחות 110 מיליארד יורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות