אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: רשות המסים אינה גובה מס שמקורו בפעילות בלתי חוקית צילום: shutterstock

מבקר המדינה: רשות המסים אינה גובה מס שמקורו בפעילות בלתי חוקית

מדו"ח המבקר עולה כי הרשות אינה תורמת את חלקה במשימה הלאומית של מאבק בפשיעה החמורה. כמו כן, על הרשות לדרוש מעבריינים הגשת הצהרת הון. רשות המסים: "צוותים משותפים של הרשות והמשטרה פועלים מזה כשנה למיגור תופעות פשיעה"

11.05.2010, 16:00 | הדר קנה

"רשות המסים אינה משקיעה מאמצים משמעותיים לגביית מס שמקורו בפעילות בלתי חוקית", כך עולה מדו"ח מבקר המדינה בפרק העוסק במיסוי הכנסות בלתי חוקיות.

לכתבות נוספות מדו"ח מבקר המדינה 2010 לחצו כאן

בדו"ח טוען המבקר כי פקודת מס הכנסה אינה פוטרת ממס הכנסות שהופקו ממקור בלתי חוקי. המקורות הללו כוללים: מורשעים בעברות פליליות, ארגוני פשיעה העוסקים בהימורים בלתי חוקיים, סחר בסמים, סחר בנשים, מתן שוחד ועוד.

מבקר המדינה מעביר ביקורת על הרשות וטוען כי בהחלטות ממשלה הוטל על הרשות להיאבק בפשיעה החמורה ואילו היא לא קיימה דיונים ליישום ההחלטה עד 2009. הביקורת מצאה ליקויים חמורים בפעילות הרשות בנושא כגון: היעדר אחזור מידע מתקדם, מידע חסר במערכות המחשוב, היעדר סיווג מודיעיני מתאים לעובדי החקירות, חוסר תיאום בין אגפי המס ועוד.

על פי הביקורת שנערכה עלה כי לגביית המס ממקורות בלתי חוקיים ישנו פוטנציאל של אלפי אנשים ואילו ברשות הוצאו שומות לכמה עשרות בלבד ולגבי רובן אף לא נגבו המסים.

לדעת המבקר בשל ליקויים אלו הרשות אינה תורמת את חלקה במשימה הלאומית של מאבק בפשיעה החמורה. לדברי המבקר הפעילות נגד הפשיעה צריכה לכלול לא רק מי שהורשעו בעברות פליליות אלא גם מעגלים של סייענים לעבירות כמו: ענף שירותי מטבע העלול להוות אמצעי להלבנת כספים.

כמו כן, סבור המבקר כי מן הראוי כי הרשות תבקש מנישומים בעלי זיקה לפעילות עבריינית הגשת הצהרת הון והסברים על רמת המחייה שלהם שאינה עולה בקנה אחד עם הכנסותיהם המוצהרות.

המבקר מקדיש פסקה הנוגעת לענייני שוחד. לדבריו ארגון ה-OECD שישראל הצטרפה אליו דורש שאיסור לנכות לצרכי מס הוצאות שוחד, יופיע במפורש בחקיקה. המבקר מסביר כי למרות זאת משרדי מע"מ אינם מנכים תשומות שאין בידי העוסק חשבונית או שהחשבונית אינה אותנטית. המבקר סבור כי הרשות צריכה לשנות את גישתה בעניין זה ולעגן בחקיקה סוגי הוצאות מותרות בניכוי הכוללות הכנסות בלתי חוקיות.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "רשות המסים פועלת בשנתיים האחרונות יחד עם משטרת ישראל ליצירת מערכת העברת מידע מוסדרת בכל הנוגע להכנסות בלתי חוקיות. כמו כן, צוותים משותפים של הרשות ומשטרת ישראל פועלים מזה כשנה למיגור תופעות פשיעה כשרשות המסים משמשת ציר מרכזי במיסוי ההכנסות הנובעות מהן. כך לדוגמא, מופו מספר ארגוני פשיעה שעסקו בהימורים בלתי חוקיים וחקירה אינטנסיבית הובילה למעצרים, חילוט רכוש בעשרות מיליוני שקלים והגשת כתבי אישום כנגד המעורבים. זאת ועוד, במבצע רחב היקף שנערך לאחרונה בשיתוף עם אגף חקירות במשטרה, נדרשו מאות דמויות ששמן נקשר עם פעילות עבריינית, סחר בסמים, וכאלה המזוהות עם ארגוני פשיעה להגיש הצהרות הון.

נוהל לשיתוף פעולה עם משטרת ישראל אושר סופית ב- ינואר 2010 בכל הנושאים המשיקים לעבודת רשות המיסים עם המשטרה ובכלל זה בתחום החקירות, המודיעין ועוד. בימים אלה מוקמת באגף החקירות במס הכנסה יחידה מיוחדת שתמנה עשרות חוקרים ושתתמקד במאבק המשותף בפשיעה המאורגנת ופשיעה בכלל.

לעניין הכרה בהוצאות, הרי שהוצאה בלתי חוקית אינה מותרת על פי פסקי דין רבים בעליון. בעסקים בלתי חוקיים בדרך כלל לא קיים תיעוד, או שזה אינו מוצג, כך שעניין אי התרת הוצאה מוסדר בחקיקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות