אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר לשכת השמאים: לאחר הרפורמה היטלי ההשבחה יוכפלו וישולשו

יו"ר לשכת השמאים: לאחר הרפורמה היטלי ההשבחה יוכפלו וישולשו

בכירים בעולם התכנון התכנסו לדיון על עתידו של ענף הבנייה ביום שאחרי כניסתה של הרפורמה לתוקף. עו"ד אייל ממו התריע על כאוס גדול, וח"כ אמנון כהן הרגיע את הנוכחים: "החוק שיצא מהידיים שלנו יהיה פשוט יותר"

14.05.2010, 15:28 | שירלי ששון-עזר
"מה שהקבלנים לא יודעים עדיין זה שלאחר שהרפורמה תצא לפועל תחול עלייה דרמטית בהיטלי ההשבחה", כך אמר היום (ו') ארז כהן, יו"ר לשכת השמאים ל"כלכליסט" בכנס התאחדות הקבלנים באילת והוסיף: "המצב יהיה שהיטלי ההשבחה יחושבו על פי הערכים הכלכליים של היום ולא לפי הערך בו תוכנית קיבלה אישור ומדובר פה בסכומי כסף אדירים.

"קחי למשל אדם שקיבל לפני עשר שנים אישור לבניית חדר של 40 מ"ר על גג ביתו והוא מעוניין להוציא את זה לפועל היום. על פי החוק כיום הוא משלם היטל השבחה בהתאם לתקופה בה קיבל אישור על התוכנית- לפי החוק הנוכחי הוא ישלם כ-100 אלף שקל, אבל אחרי הרפורמה הוא כבר ישלם 200 אלף ותארי לעצמך מה יקרה עם קרקעות של 50 דונם ויותר".

כהן הוא לא היחיד שהתריע על בעיות שניתן לאתר כבר היום בחוק התכנון והבנייה החדש. לאחר הצגת עיקרי הרפורמה שנעשתה ע"י שמאי אסיף, ראש מנהל התכנון במשרד הפנים, התבטא עו"ד אייל ממו בחריפות נגד סעיפי החוק המתייחסים לתהליך התכנון בישראל. "אני חושש שהרפורמה בתחום התכנון הולכת ליצור כאוס גדול" אמר והוסיף: "בשלב הראשון עם יציאתה של הרפורמה לדרך יווצרו 'סתימות' במערכת התכנון. קיבלנו את החוק הזה זה ראה וקדש. אני כמשפטן מתקשה להבין חלק מהסעיפים. במקום לפשט סיבכו את החוק עוד יותר. אני חושש שהתוצאה תהיה הרה אסון", הוסיף ממו.

ח"כ אמנון כהן, ש"ס: "אם יש עולים שצריכים לגור איפשהו מה צריך עכשיו ריאה ירוקה? תן לאנשים לחיות, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ אמנון כהן, ש"ס: "אם יש עולים שצריכים לגור איפשהו מה צריך עכשיו ריאה ירוקה? תן לאנשים לחיות | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ אמנון כהן, ש"ס: "אם יש עולים שצריכים לגור איפשהו מה צריך עכשיו ריאה ירוקה? תן לאנשים לחיות, צילום: אלכס קולומויסקי

בדיון השתתפו גם איריס האן, חברה במועצת התכנון הארצית שייצגה את עמדת הירוקים. יזמים רבים בקהל התקיפו את האן וצעקו כי הירוקים מתנגדים לכל תוכנית במדינת ישראל. דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, יצא להגנת הירוקים. "בסופו של דבר הפעילות של הירוקים הצליחה לעצור פרויקטים שהיה ראוי שיעצרו ויעשו עליהם חשיבה נוספת", אמר.

"אי אפשר תמיד להתחשב בירוקים"

חבר הכנסת אמנון כהן מש"ס, חבר הוועדה המשותפת לבחינת חוק התכנון והבנייה שהשתתף בדיון, הבהיר ליושבים באולם כי על פי ראיית עולמו פישוט התהליכים והביורוקרטיה קודמים לכל - גם לערכי הירוקים: "הענף שלכם מניע את המדינה ואנחנו צריכים לתת לכם לעשות את עבודתכם ומהר. הביורוקרטיה לא בריאה. כשהיא ארוכה מידי היא מביאה לשחיתות. צריך לבנות את המדינה, אי אפשר תמיד להתחשב בירוקים. אני מבטיח לכם שהחוק שיצא מהוועדה יפשט את הביורוקרטיה. חסרות לנו דירות לעולים, לחיילים משוחררים. בן אדם קונה דירה וישלם עליה כל החיים, מה קרה? צריך לתת למדינה הזו להתפתח ואנחנו ניתן לכם את הכלים כדי לעשות את זה. אם יש עולים שצריכים לגור איפשהו מה צריך עכשיו ריאה ירוקה? תן לאנשים לחיות", אמר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות