אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ורטקס: "נוכל להנפיק את אינסייד בשנה הבאה" צילום: עמית שעל

ורטקס: "נוכל להנפיק את אינסייד בשנה הבאה"

בעקבות המיזוג בין יצרנית השבבים הצרפתית שבה מושקעת הקרן לחטיבת השבבים של Atmel, מעריך מייסד ורטקס יורם אורון: "החברה תגדיל הכנסותיה לכ־150 מיליון דולר בשנה. שוק הכרטיסים החכמים שבו היא פועלת נמצא בצמיחה מתמדת"

16.05.2010, 11:39 | אסף גלעד

"המיזוג שהיינו שותפים לו בין חברת Inside Contactless לחטיבת השבבים של חברת Atmel ייצור חברה שמחזור ההכנסות שלה יעלה על 150 מיליון דולר, דבר שיכין אותה להנפקה בשנה הבאה", כך מעריך יורם אורון, מייסד קרן הון הסיכון הישראלית ורטקס.

 

הקרן שנמצאת בשליטתו של אורון תוכל לרשום כבר בשנה הבאה אקזיט משמעותי עם הנפקת החברה הצרפתית Contactless Inside, שבה היא מושקעת מיומה הראשון. בשבוע שעבר השתתפה ורטקס בסיבוב גיוס ענק לחברה, שהיקפו כ־60 מיליון דולר ואשר מתוכו השקיעה ורטקס כ־3.5 מיליון דולר. לדברי אורון, ההשתפות של ורטקס בסבב ההשקעה יאפשר לה לשמור על חלקה בחברה הצרפתית, המוערך ב-7.5%.

 

קשה לחזות מה יהיה שווייה של Inside בהנפקה, אך מתחרתה, חברת NXP ההולנדית, הגישה בחודש שעבר תשקיף להנפקה בנאסד"ק בשווי של 1.15 מיליארד דולר, אירוע שתרם ליצירת רוח גבית מאחורי סבב הגיוס הנוכחי ומשקף ל־Inside שווי של מאות מיליוני דולרים. סבב הגיוס בן 60 מיליון הדולר ל־Inside יאפשר לה להוציא לפועל את רכישת פעילות שבבי הסלולר של חברת Atmel, שעליה הודיעה Inside בשבוע שעבר. רכישת Atmel תאפשר לחברה הצרפתית להשתלב בשוק הסלולר ולהגדיל את היקף המכירות שלה לכ־150 מיליון דולר בשנה. כעת מוערך היקף המכירות של Inside בכמה עשרות מיליוני דולרים בשנה בלבד.

אגב, הקשר בין ורטקס לבין Inside אינו מתמצה רק בהשקעה. מנכ"ל החברה ומייסדה, רמי דה־טונאק, הוא שותף מנהל בורטקס. עד כה גייסה החברה 100 מיליון דולר מסדרה של משקיעים אסטרטגיים כגון נוקיה, סמסונג, ויזה קוואלקום וסופינובה.

כיום נחשבת החברה הצרפתית לאחת משתי היצרניות הגדולות בעולם של שבבים המאפשרים חיוב אשראי בטכנולוגיית אלחוט המבוססת על קריאת שבבי תקשורת מוצפנים. "כיום 7% מכרטיסי האשראי מוגדרים ככרטיסים חכמים ופועלים ללא פס מגנטי", אומר אורון. "שוק זה נמצא בצמיחה עם כניסתן של יצרניות ומפעילות הסלולר לענף האשראי. המהלך יאפשר למפעילות להתחרות כבר בעתיד הקרוב בבנקים ובחברות האשראי במתן אפשרויות חיוב". כבר כעת השבב של Inside, המודפס על כרטיסי אשראי או SIM, מאפשר חיוב ברכבת התחתית של טוקיו. החיוב מתבצע באמצעות קירוב כרטיס האשראי או הטלפון האישי לעמדה מיוחדת. בסוף השבוע דיווחה Inside על מכירות של כ־200 מיליון שבבים עד כה. בין לקוחותיה, ויזה ואמריקן אקספרס, וספקית התגיות האלקטרוניות הגדולה בעולם, HID, שגם משקיעה בחברה.

ורטקס זקוקה לאקזיט לאחר שבחודשים האחרונים נאלצה לסגור או למכור במחירי הפסד כמה חברות שבהן השקיעה (ראו טבלה). עם זאת, בשבוע האחרון השתתפה בשלושה סבבי גיוס לחברות פורטפוליו קיימות, ומלבד Inside השקיעה גם במולטיפיי לצדה של קרן כרמל ובחברת סיידסנס הקנדית לצדה של קרן ונצ'רלינק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות