אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": רק חברות שישמרו על זכויות עובדים יזכו למענק מהתמ"ת צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי ל"כלכליסט": רק חברות שישמרו על זכויות עובדים יזכו למענק מהתמ"ת

חברות המעוניינות במענקי המשרד יצטרכו להוכיח כי הן לא הורשעו או נקנסו בהפרת זכויות העובדים. מדובר בהרחבה של התניה הקיימת רק ביחס למרכז ההשקעות לכלל מענקי המשרד. ההוראה תתפרסם בימים הקרובים

16.05.2010, 20:56 | מיקי פלד

מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי יודיע בימים הקרובים על התניית כל סוגי המענקים לחברות בשמירה על זכויות עובדים, כך נודע ל"כלכליסט". עד כה הורה המשרד על התניה שכזו רק במענקים שמחלק מרכז ההשקעות.

לפי ההתניה, חברות המעוניינות במענקי המשרד במסלולים השונים יצטרכו להוכיח כי הן לא הורשעו או נקנסו בהפרת זכויות העובדים, כגון אי־תשלום שכר, תשלום מתחת לשכר המינימום ופיטורי עובדות בהיריון. כמו כן, החברות יצטרכו להבטיח את המשך ההקפדה על זכויות העובדים כפי שהן קבועות בחוק או בהסכמים השונים איתם.

לפי הוראותיו הקודמות של קדמי, שניתנו בשנה שעברה והתייחסו רק למרכז ההשקעות, חברה שהורשעה בהפרת זכויות עובדים בשלוש השנים שלפני הגשת הבקשה או נקנסה יותר מפעמיים בשנה שלפני ההגשה, לא תוכל לקבל מענקים. לפי המתווה שצפוי להיות מאושר, ייספרו רק עבירות שעליהן הורשע המעסיק בבית הדין לעבודה, והמספר המינימלי של עבירות לביטול האפשרות למענק ייקבע בימים הקרובים על ידי קדמי. העבירות ייספרו מיום כניסת הוראת המנכ"ל לפועל. כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", שר התמ"ת בנימין בן אליעזר הורה על בדיקת האפשרות להתניה שכזו כבר במאי 2009. המענקים שמחלק מרכז ההשקעות במשרד עומדים על כ־700 מיליון שקל בשנה, בעוד אלו של המדען הראשי ויחידות כמו הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים עומדים על קרוב ל־2 מיליארד שקל.

בשבוע שעבר ערך קדמי דיון של הנהלת המשרד בלשכתו, שם נבחנו הדרכים להתניית המענקים. לפי גורמים במשרד, נציגי היחידות העוסקות בתעשייה ובמסחר דרשו להקל את התנאים לשמירה על זכויות העובדים, בעוד אלו האחראים על שוק העבודה דרשו להקשותם.

החברות המקבלות מענקים מהמדען הראשי בתמ"ת הן ברובן חברות מחקר ופיתוח חדשות, שעובדיהם משתכרים שכר גבוה יחסית וזוכים לתנאי עבודה הנחשבים לטובים. עם זאת, הצעת חוק ממשלתית שצפויה להיות מאושרת בשבועות הקרובים עשויה להכניס גם חברות שכאלה לבעיה אם לא יקפידו על תנאי העבודה של העובדים המועסקים אצלן באמצעות חברות קבלן. לפי הצעת החוק, גם מזמין שירות מחברת קבלן יכול להיות מואשם בהפרת הזכויות על ידי הקבלן ואף להיקנס על כך.

קדמי אמר ל"כלכליסט" כי "על אף הרצון הקיים בכל יחידות משרד התמ"ת לעודד את הצמיחה והפיתוח הכלכלי והחברתי במדינה, אנו מבינים כי מחיר הצמיחה אינו יכול לבוא על חשבון הפגיעה בזכויות העובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אלפי ארעיים שתעשיה האוירית לא מיוצגים בוועד ההסתדרותי
בתקשורת פורסם כי בתעשיה האוירית, בה מכהן עדיין ח"כ חיים כץ מהליכוד כמזכיר ארגון העובדים, ובמקביל הוא יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, מצויים אלפי עובדים ארעיים בחוזה אישי משך שנים רבות, שההסכם הקיבוצי אינו חל עליהם, שניתן לפטר אותם בקלות, והם גם אינם יכולים לבחור ולהיבחר לועד העובדים. מאידך הם משלמים "מס ועד" ו"מס אירגון" להסתדרות העובדים הכללית. העיוות הזה מעוגן בתקנון הבחירות למועצת עובדי התע"א אותו אישרה ההסתדרות הכללית בראשות היו"ר עופר עיני. זוהי צביעות גדולה מצד יו"ר ההסתדרות עופר עיני ומצד ח"כ חיים כץ, המתיימרים שניהם להגן על ציבור העובדים בארץ.
צביעות עיני וכץ  |  17.05.10