אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפריל 2010: יציבות במחירי דירות יד שנייה

אפריל 2010: יציבות במחירי דירות יד שנייה

רוכשי הדירות להשקעה מתפתים לאטרקציה החדשה וזונחים את הדירות הישנות. מי שלא נכנעה למגמה היא קריית מוצקין, שהתייקרה ב-22%

17.05.2010, 08:36 | שי פאוזנר

חודש אפריל הוא באופן מסורתי "חודש חגים", וככזה לרוב הוא חודש חלש בשוק הנדל"ן למגורים. לצד החולשה המסורתית, המתבטאת במיעוט עסקאות ובבלימה ברמות המחירים, אפריל 2010 סבל מקיפאון בשוק דירות היד השנייה עקב התגברות תופעת קבוצות הרכישה. מדובר במגמה שניכרת זה חודש שלישי ברציפות - רוכשי הדירות להשקעה ורוכשי דירות צעירים למטרת מגורים מתפתים לטרנד שאדריכליו מבטיחים חלופה משתלמת וחדשה לדירה מיד שנייה.

בעוד שב־19 מתוך 22 הערים שנדגמו במדד נדלניסט לא נרשם שינוי ברמות המחירים לעומת מרץ 2010, בלטה במיוחד קריית מוצקין, עם עלייה ממוצעת של 22% במחירי הדירות. כמי שעוד לא נשטפה בגל קבוצות הרכישה, קריית מוצקין חייבת את הזינוק להצטברות ביקושים לאחר כמה חודשים של רגיעה בשוק היד השנייה ולעליות מחירים בפרויקטים חדשים באזור. כך מעריך יו"ר פירמת שמאות המקרקעין אהוד המאירי, המוסיף כי הסבר זה נכון גם לאזורים כמו תלפיות והגבעה הצרפתית בירושלים, שם נרשמה באפריל עלייה של 12% לעומת החודש הקודם.

"למרות הדיווחים השונים על המשך עליית המחירים בשוק דירות היד הראשונה נראה ששוק הדירות מיד שנייה נרגע לחלוטין", אומר המאירי. הוא מסביר, הסיבות לרגיעה בשוק הן ירידה בציפיות לרווח הון משמעותי במכירת דירה בטווח הקצר והתמתנות בעליית דמי השכירות. אלו, לדבריו, הורידו את התשואה למשקיעים בדירות לרמות של 3%-4% לשנה.

ירושלים

אפקט היורו לא הגיע

מה המצב בשוק דירות היד השנייה בירושלים? תלוי את מי שואלים. בני לובל, בעלי משרד התיווך אנגלו סכסון ירושלים, אומר כי באפריל נשמרה בבירה יציבות במחירי הדירות. "המשבר בכלכלה האירופית עדיין לא משפיע על השוק", הוא מספר, "ובכל מקרה האירופים הם לא הקונים העיקריים, אלא השוק הישראלי".

עליזה פרידלנד, זכיינית רי/מקס חזון בירושלים, מדווחת על חודש מצוין וריבוי עסקאות בבירה. "אנחנו נכנסים לעונה הכי טובה של השנה - אנשים רוצים לעבור דירה לפני שנת הלימודים הקרובה", היא מסבירה.

ירושלים. המקומיים דומיננטיים יותר, צילום: גיא אסיאג ירושלים. המקומיים דומיננטיים יותר | צילום: גיא אסיאג ירושלים. המקומיים דומיננטיים יותר, צילום: גיא אסיאג

תל אביב

התעוררות השוכרים

שלי סבירסקי, מנהלת סניף אנגלו סכסון צפון תל אביב, מדווחת גם היא על חודש אפריל בסימן יציבות. "יש ביקוש גדול לדירות 4 ו־5 חדרים. אוכלוסיית הרוכשים מגוונת, וניכרים ביקושים בקרב קהל יעד מבוגר", היא מדווחת. לדבריה, מחירי השכירויות בשוק התל אביבי נמצאים ברמה ריאלית אחרי חודשיים חלשים יחסית, בעקבות ביקוש גדל של שוכרי הדירות.

חיפה

מחכים לחודשי הקיץ

בחיפה מתכוונים לחכות לקיץ כדי ליהנות מהתעוררות בשוק דירות היד השנייה, המושפע משוק השכירויות. לדברי דרור אלוני, זכיין אנגלו סכסון חיפה, "אין שינוי בפעילות בדירות להשכרה, אך הפעילות צפויה להתגבר בחודשי הקיץ". עוד הוא מוסיף כי בעיר "נמשכת המגמה של שמירה על יציבות במחירים הגבוהים יחסית לעבר".

נתוני משרד האוצר ל-2009 נתוני משרד האוצר ל-2009 נתוני משרד האוצר ל-2009

באר שבע

משקיעים באוניברסיטה

לדברי זכיין אנגלו סכסון בבאר שבע מאיר שלום, "למרות המחירים הגבוהים, עדיין ישנם משקיעים שרוכשים דירות באזור האוניברסיטה, כאשר ידוע שהאוניברסיטה הולכת ומתפתחת". לדבריו, "מחיר הקנייה של דירות להשקעה באזור הוא אמנם גבוה, אך עדיין ישנה תשואה של 6%-8%". שלום מעריך כי באר שבע נכנסת לפיתוח מסיבי בפרויקטים מסוגים שונים, דבר שיקפיץ את מחירי הדירות בעיר.

באר שבע. תחזית לעליות, צילום: חיים הורנשטיין באר שבע. תחזית לעליות | צילום: חיים הורנשטיין באר שבע. תחזית לעליות, צילום: חיים הורנשטיין

קריית מוצקין

זורקים חכות

הכוכבת של המדד מהקריות רשמה עלייה חריגה של 22% במדד אפריל, לעומת מרץ. יובל שמול, זכיין רי/מקס אישי, מדווח כי בשטח התחושה היא של "ניצנים של התעוררות עם מחירים הגבוהים יחסית לקריה". לדבריו, הקונים ממתינים לירידת המחירים. "יש כאלה שזורקים חכה ומנסים למכור ב־30% יותר ממה שהנכס שלהם שווה, אבל לרוב נכסים כאלה לא נמכרים".

נתניה

משקיעים בעצמם

שוש ערער, זכיינית אנגלו סכסון בנתניה, מספרת כי מחירי הדירות בעיר באפריל היו יציבים וכי הורגשה בה פעילות של מחפשי דירות למגורים יותר מאשר דירות להשקעה. "הרוכשים הם בעיקר משפחות שרוצות להרחיב את דירת המגורים שלהן", היא מדווחת. "מחירי הנכסים שנמכרו בעיר נעים בין 650 אלף שקל ל־3.5 מיליון שקל".

בנייה בנס ציונה. הדירות החדשות נוגסות בשוק היד השנייה, צילום: עמית שעל בנייה בנס ציונה. הדירות החדשות נוגסות בשוק היד השנייה | צילום: עמית שעל בנייה בנס ציונה. הדירות החדשות נוגסות בשוק היד השנייה, צילום: עמית שעל

כפר סבא

מנוע ירוק

אפריל היה חודש מצוין לשוק היד השנייה של כפר סבא, כך מדווח אלון דיין, זכיין רי/מקס ONE בעיר. דיין אומר כי "השכונה הירוקה" מגבירה את הפעילות ומהווה תשובה לשוק משפרי הדיור. "אם תהיה עליית מחירים היא תהיה מתונה, כי אנו נמצאים כרגע בשיא המחירים", מעריך דיין.

הרצליה

הביקוש עולה על ההיצע

דוד לוי, זכיין אנגלו סכסון בהרצליה, אומר כי באפריל ניכרה יציבות מוחלטת בשוק הנדל"ן בעיר. הביקוש בהרצליה עולה על ההיצע, לדבריו. "עיקר הביקוש הוא לנכסים של מיליון שקל עד כ־4.5 מיליון שקל".

פתח תקווה

הקונים עושים שרירים

אפריל היה חודש חלש מאוד בשוק הנדל"ן הפורה של פתח תקווה. רוברט בויביץ, זכיין רי/מקס עוצמה בעיר, מדווח כי "אחד הגורמים לרגיעה היו החגים. עסקאות גם לא מתבצעות אף שהמחיר יורד בהדרגה, כי הקונים כבר לא מוכנים לשלם כל מחיר". לדבריו, "ההיצע כיום עולה על הביקוש. יש המון דירות שיוצאות לשוק ואני מעריך שנרשמה עלייה של 30% בפניות אלינו מאנשים שרוצים למכור ביחס לחודשים שעברו". למרות זאת, אומר בויביץ, "גם עכשיו לוקח למוכרים זמן להתרגל לרעיון שאין עליות מחירים וגם לא יהיו, ועד שהם יתאימו את עצמם למציאות לוקח זמן וזה מאריך את חיי המדף של הדירה בשוק".

הוד השרון

המתעקשים מתקשים

דרור לימור, זכיין רי/מקס הוד והדר, אומר כי אפריל היה שקט בעיר וכי הוא מתחיל להרגיש התעוררות. הוא מזהיר כי מלאי הנכסים שעל המדף בהוד השרון לא גדל. "נכסים טובים שמתומחרים נכונה נמכרים בתוך שבוע עד חודש ואפילו פחות, אך אלה שמתעקשים על מחיר גבוה מתקשים למכור". במאי, הוא אומר, ההתנפלות על הדירות כבר היתה צריכה להגיע. "אני צופה שההתעוררות תגבר כי אנשים צריכים להיות בבתים חדשים ביולי־אוגוסט".

רמת גן

משב רוח קל

"זה לא היה חודש מדהים" מודה שרגא צור מרי/מקס סטטוס ברמת גן, "לא הרגשנו קיפאון, אבל גם לא הייתי קורא לזה התעוררות. מעין משב רוח, שאולי מבשר את האביב בנדל"ן". החשש שלו, אומר צור, הוא שהפרסומים על כך שמחירי הדירות עולים עלולים לגרום לבעלי נכסים להתבצר שוב ברמת מחיר מופרזת שתוביל לקיפאון בשוק.

חולון

גמישות של 10% לכל היותר

עמי מן, זכיין רי/מקס אקסלנס בחולון, מדווח על חודש טוב בעיר ועל מחירים יציבים. "מי שבאמת רוצה למכור מתגמש ומוכר בירידת מחיר של עד 10% מהמחיר המבוקש". הוא צופה כי מאי יהיה דומה.

מדד נדלניסט כך מחושב המדד מדד הנדל"ן של "כלכליסט" מבוסס על נתוני עסקאות אמיתיים ועדכניים שעובדו ושוקללו על ידי הגורמים המקצועיים בענף לכתבה המלאה

ראשון לציון

יוקרה משפחתית

בראשון לציון חוזרים לרכוש דירות יוקרה, כך אם שואלים את נועם קונס, זכיין אנגלו־סכסון בעיר. "באפריל נמכרו פנטהאוזים, קוטג'ים, דירות גג ודירות גן. הביקושים לדירות היוקרה היו גבוהים יותר מאשר הביקוש לדירות קטנות בגלל ירידת מספר המשקיעים בשוק". הרוכשים היו בעיקר משפחות, ולא זוגות צעירים. "קיים ביקוש גם בשוק השכירויות בעיר. דמי השכירות נשארו ללא שינוי מחודש מרץ", דיווח קונס.

רחובות

שפיות כגורם משיכה

גיא קהילה, זכיין רי/מקס מטרופולין ברחובות, אומר כי בחודש אפריל היתה התעוררות מסוימת בשוק היד השנייה בעיר. "אני מעריך שאחד הגורמים לכך הוא שאנשים רואים שרחובות עדיין מציעה דירות במחירים שפויים. דירות 3–4 חדרים נמכרות במיליון שקל". קהילה מצפה להתחממות רצינית של השוק בקרוב. "רואים את זה כרגע גם בצד של הקונים וגם בהיקף הנכסים המוצעים. על פי דיווחים של מס שבח, בין השנים 2008 ל־2009 היה גידול משמעותי בכמות העסקאות שבוצעו בעיר, ואני מעריך שהמגמה הזו תימשך ותתחזק. כבר היום ניכר שיש כאן כמות עסקאות יפה", הוא אומר.

אשקלון. ההיצע הולך ופוחת, צילום: צפריר אביוב אשקלון. ההיצע הולך ופוחת | צילום: צפריר אביוב אשקלון. ההיצע הולך ופוחת, צילום: צפריר אביוב

מודיעין

מחממים מנועים

במודיעין מרוצים מחודש אפריל בשוק היד השנייה. ליזה טולדנו, זכיינית רי/מקס 2000 בעיר, מדווחת כי "אנשים כבר מקבלים החלטות לקראת המעבר בקיץ. קונים הבינו שעליית המחירים תימשך, והמוכרים שעמדו עם נכסים זמן מה בשוק הבינו שהם חייבים לרדת והתפשרו". לדבריה, נרשמה עליית מחירים קלה באפריל במודיעין. "קצב העלייה היה קל יותר מכפי שנרשם בעבר. אני צופה שהמחירים ימשיכו לעלות לרמה שתוכל להגיע לכ־10% למרות שהכותרות האחרונות עלולות לגרום לקונים להקפיא את השוק".

אשדוד

מעדיפים חדש

לדברי אלעד אברויה, מנהל סניף אנגלו סכסון אשדוד, "שוק הנדל"ן בעיר יציב. יש תנועה ערה של רוכשי דירות שמגיעים מערים אחרות ושל רוכשי דירות שמתגוררים בעיר באזורים ישנים. הללו רוכשים דירות באזורים חדשים יותר. קיימים ביקושים ערים גם לדירות להשכרה ומחירי השכירויות יציבים".

אשקלון

המוכרים בונים על עליות

אסי תמיר, זכיין רי/מקס אנרג'י, אומר כי אפריל היה חודש חלש באשקלון אך מדוווח על התעוררות במאי. "המחירים יציבים, יש ביקושים, וההיצע הולך ופוחת. קשה לסגור עסקאות כי אלה שמוכרים בטוחים שהעליות לא יפסיקו ורוצים לרכוב על הגל. אם המצב יימשך כך, הדבר עלול לגרום שוב לעלייה מתונה של מחירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

41 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
ל27 +32
אני עשיתי בדיוק את אותו שיקול של 27 אני מאמין כמוהו שמחירי הדירות באיזור ידביקו את המרכז הארץ לא נהיית יותר גדולה אלא יותר צפופה ובפרט במרכז כך היה גם ברעננה לפי נתונים שאחי המבוגר סיפר לי אף אחד לא חשב להתקרב לאיזור לפני 15 שנה ותראה היום מעבר לכך מי שחוסך מספר אלפים בחודש (נגיד 3000 במקום להקרע במשכנתא( שהריביות והתשלומים רק עולים ולא רק חוסך אלא מנהל כלכלית נכון את הכסף בהחלט יצליח לרכוש בעתיד דירה גדולה יותר במרכז ושיהיה בהצלחה לכולם
אביב,רועי , רמלה  |  19.05.10
לכל התגובות