אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון: הפיצוי של מזרחי למחסני חשמל יקטן בכ-80% צילום: אוראל כהן

העליון: הפיצוי של מזרחי למחסני חשמל יקטן בכ-80%

ביטל החלטת המחוזי שקבעה כי הבנק היה אחראי להתמוטטות החברה כשסגר לה את מסגרת האשראי; הפיצוי יעמוד על 4.5 מיליון שקל

17.05.2010, 12:50 | מארק שון

בית המשפט העליון הוציא היום (ב') קריאת הרגעה לבנקים שעקבו בדריכות אחר הפסיקה נגד מזרחי טפחות בתיק של מחסני חשמל. העליון ביטל את פסיקת בית המשפט המחוזי בתל-אביב שקבע פיצויים בגובה כ-23 מיליון שקל לרשת מחסני חשמל, וקבע את סכום הפיצוי על 4.5 מיליון שקל, הפחתה של כ-80% בסכום הפיצויים.

מדובר באחד התיקים העקרוניים ביותר שהתנהלו על הזכות של הבנק לסגור מסגרת אשראי ועל האחריות שהבנק צריך לשאת בנזקים שנגרמים בעקבות הצעד הזה. מדובר בחברת מחסני חשמל שקרסה ופורקה ב-1992 ועל חורבותיה של החברה הוקמה ב-1993 חברה חדשה בשם מחסני חשמל. כיום מדובר בשני גופים שונים, והחלטת בית המשפט מתייחסת לחברה שפורקה.

הבנק הבטיח לערער

החברה שהתפרקה הגישה בשנת 1999 תביעה נגד בנק המזרחי בו התנהל חשבונה, בטענה נגד התנהגותה הקלוקלת בסגירת האשראי שלה וטענה שהצעד הזה הביא להתמוטטותה ופירוקה. השופטת ציפורה ברון (שפרשה בינתיים משפיטה) נתנה לפני שנה בדיוק פסק דין נוקב יחסית נגד הבנק. השופטת קבעה כי הבנק היה רשאי לפעול אל מול חריגות החברה מהאשראי שלה, אך היה צריך לעשות זאת בכפוף להודעה מספקת מראש שאינה משתמעת לשני פנים.

השופטת קבעה לבסוף את גובה הפיצוי על פי שווייה של מחסני חשמל במועד הקריסה, שנאמד ב-11.3 מיליון שקל, ובתוספת תשלומי ריבית והצמדה הגיע הסכום לכ-23 מיליון שקל. הבנק הבטיח בזמנו לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, ואכן בערכאה הגבוהה יותר הרוחות נשבו לכיוונים אחרים.

הכרעה על דרך הפשרה

לאחר שהרכב השופטים שנחשב למומחה בתחום המסחרי, מרים נאור, חנן מלצר ויצחק עמית, קיבל את הסכמת הצדדים להכריע על דרך הפשרה, קבע כי פסק הדין של בית המשפט המחוזי מבוטל וסכום הפיצוי הסופי יהיה כאמור 4.5 מיליון שקל.

הבנק יוצג באמצעות עורכי הדין רם כספי, גד טיכו ויוסף אנגלרד ממשרד כספי, וגבריאל מויאל-מאור ממשרד עברון. מחסני חשמל יוצגו באמצעות עו"ד אורן טננבוים ממשרד אפשטיין חומסקי אוסנת, ועורכי הדין גיורא ארדינסט, ענת מלר ורן שפרינצק ממשרד ארדינסט בן-נתן.

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות