אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדס תחזור שוב

הדס תחזור שוב

רשות ני"ע מנסה לנשוך - רק חבל שאין לה שיניים

18.05.2010, 08:57 | מישל אודי

אתמול הוציאה רשות ניירות ערך מסמך ארוך המאשים את מנהלי, עובדי וחברי דירקטוריון הדס תעודות סל בכישלון. כישלון בניהול נכסים, כישלון בניהול סיכונים ופשוט אטימות למתרחש סביבם. הדס הואשמה בכך שרצתה להעביר כמיליארד שקל לפיקדון בליהמן ברדרס, ערב קריסתו - הכל במטרה לקבל כמה גרושים יותר ללקוחות, לחברה ולבונוס של המנהלים בסוף השנה.

את הריצה אחרי תשואות, את חוסר האיכפתיות כלפי סיכונים וכלפי הלקוחות היה אפשר לראות בדו"ח בעמוד 29 למטה. מנכ"ל גאון שוקי הון גדי גרינשטיין דאז אמר למנכ"ל הדס בזמנו אמיר שגב: "נשבר לי.. תחליף אותם". הכוונה הייתה לגוף היחיד שיצא טוב מהסיפור הזה - בנק מזרחי טפחות שהחליט שלא לתת להדס יד חופשית בהעברת כספים לליהמן ברדרס. ככה זה, שמישהו עוצר אותך מלעשות שטויות עם כספים של יתומים ואלמנות - צריך להעיף אותו קיבינימט

יותר מציק שהחברה, חברת השקעות, לא שמה לב לאזהרות הרווח של ליהמן ברדרס, התפטרות מנהל הכספים של ליהמן, הקפיצה בשערי ה-CDS על ליהמן - אלה שאומרים שהמשקיעים המתוחכמים חושבים שהחברה הולכת לקריסה. מה גם שערך המניה צלל באותו הזמן בעשרות אחוזים. לשם השוואה, האם הייתם רוצים לדעת שחברת תעודות הסל שלכם מפקידה היום כספים בבנק יווני או פורטוגלי? אגב, אז גרינשטיין האשים את מתחריו בהפצת שמועות כדי לפגוע בהדס. חודש לאחר מכן, בלחץ רשות ניירות ערך העבירו בהדס את הכספים לבנק לאומי. למזלנו, אף לקוח לא נפגע.

אז מה קרה מאז לנפשות הפועלות? שום דבר. גרישטיין מנהל השקעות בפניקס ואמיר שגב עדיין בהדס, שעברה לאחרונה לבית ההשקעות מיטב. זו בדיוק הבעיה של רשות ניירות ערך - היא לא יכולה להעיף את האנשים האלה ואחרים (ראו מקרה פסגות, דש, אופמת ועוד) הרחק מהשוק.

הרשות השתמשה בכלים שיש לה לעצור את הדס שנותרה חברה מוגבלת. היא אסרה עליה הנפקות חדשות והפכה אותה לחברה היחידה בתחום תעודות הסל שבכיווץ מתמיד לעומת הצמיחה אצל כל השאר. היום, שנתיים אחרי אותו מקרה, אף אחד כמעט לא זוכר מה בדיוק היה אבל בראשו של כל יועץ השקעות או מנהל השקעות השם הדס מתקשר עם לקיחת סיכונים מיותרים.

הדו"ח שהוציאה הרשות אתמול היה הזובור שהם מקווים להשיג מול אותם מנהלים. להראות את חוסר הכשירות שלהם בניהול כספים. האם זה עובד? לא בטוח - האנשים האלה עדיין מסתובבים בשוק ההון ובתפקידים בכירים ולא נראה שהם הולכים לשום מקום. הרשות לא הטילה קנס כספי כלפי הדס שהחליטה מצידה לשלם לרשות את הוצאות הפקת הדו"ח בגובה 350 אלף שקל.

בשורה התחתונה, כל עוד אין לרשות ניירות ערך סמכויות אזרחיות - היכולת להעיף אנשים בשוק ההון שסרחו או להטיל עליהם ועל החברות שמעסיקות אותם קנסות כבדים - מקרה הדס צפוי לחזור שוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות