אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עקב משבר היורו: מדינות המפרץ מקפיאות תכניות למטבע משותף צילום: בלומברג

עקב משבר היורו: מדינות המפרץ מקפיאות תכניות למטבע משותף

שר החוץ הכוויתי הצהיר כי זה יהיה "בלתי אחראי" להמשיך בתוכניות בלי לימוד השלכות משבר היורו, וכי מדובר "בהשקעת זמן נוסף למחשבה"

24.05.2010, 23:33 | דורון פסקין

שרי החוץ של מדינות המפרץ החליטו בפגישה שערכו בעיר הסעודית ג'דה להקפיא את התכניות ליצירת מטבע משותף, וזאת בעקבות משבר היורו.

שר החוץ הכוויתי שיח' מוחמד סבאח הצהיר כי יהיה זה "בלתי אחראי" להמשיך בתוכניות ליצירת מטבע משותף בלי לימוד מעמיק של כל ההשלכות כתוצאה ממשבר היורו הנוכחי. השר הכוויתי הדגיש כי אין מדובר בהכרח בדחיית המהלך אלא "בהשקעת זמן נוסף למחשבה".

דברים אלה תואמים את דבריו של ד"ר מוחמד ג'אסר, ראש המועצה המוניטארית של המפרץ שאמר בשבוע שעבר כי "יש לבחון בצורה רצינית מה קרה לאזור היורו כדי שנוכל להגיע לנוסחה הטובה ביותר לגבי איחוד מוניטארי במפרץ".

המטבע המשותף הוא חלק מתכוניות לאיחוד מוניטארי וכלכלי מלא בין מדינות המפרץ הערביות. תוכניות אלה כוללות בשלב זה רק ארבע מדינות - כווית, ערב הסעודית, קטאר ובחריין כששתי מדינות נוספות עומאן ומדינת איחוד האמירויות פרשו מהאיחוד.

ההחלטה החדשה מטעם שרי החוץ התקבלה בצורה חיובית על ידי מומחי כלכלה באזור. כך למשל עמאר שטא, היושב במועצת מנהלים של חברה פיננסית בדובאי, בירך על הצעד. לדבריו, המטבע המאוחד דורש עוד שורה של דיונים והתאמות. הוא הדגיש כי משבר מהסוג שחוות מדינות היורו כיום יכול להיות מנת חלקן בעתיד של מדינות המפרץ.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות