אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל נגד בועת הנדל"ן: מוריד את רמת המינוף למשכנתאות צילום: אוראל כהן

בנק ישראל נגד בועת הנדל"ן: מוריד את רמת המינוף למשכנתאות

המפקח על הבנקים פירסם טיוטה בנושא ניהול הסיכונים באשראי לדיור, תוך דרישה מהבנקים להפרשה נוספת בגין הלוואות לדיור שניתנו ביחס מימון גבוה

24.05.2010, 16:30 | תומר זלצר

המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, פירסם היום (ב') טיוטת הנחיות להתייעצות בנושא התפתחויות בסיכונים בגין הלוואות לדיור, תוך דרישה להפרשה נוספת בגין הלוואות לדיור שניתנו ביחס מימון גבוה.

ההנחיות נקבעו על רקע תהליכים מאקרו כלכליים וענפיים שגורמים לעליית מחירים בשוק הדיור באזורים רבים בארץ מעבר לעלייה ברמת החיים ולהכנסות משקי הבית. תהליכים אלה מתבטאים גם בגידול בכמות ההלוואות ובגודל הממוצע של הלוואה, ועלולים לגרום לכרסום מתמשך באיכות תיקי האשראי לדיור ולגידול בסיכון בכלל התיק.

במסגרת ההנחיות החדשות נדרשים התאגידים הבנקאיים לבחון את ניהול הסיכונים באשראי לדיור, וכן, ליצור הפרשה נוספת בגין הלוואות לדיור שניתנו בשיעור מימון גבוה.

ההנחיות דורשות מהתאגידים הבנקאיים לבחון מחדש את הסיכונים בתיק האשראי הקיים וכן את המדיניות בתחום המשכנתאות, על מנת לוודא שאינה מביאה לנטילת סיכונים מעבר לרצוי.

הבחינה צריכה להתייחס למאפיינים שונים של האשראי לדיור, ולכלול, בין היתר, ביצוע של תרחישי לחץ ברמות חומרה שונות, על מנת לבחון הרעה אפשרית עקב שחיקה ביחס שבין האשראי לשווי הנכס המשועבד ובגין שינויים בכושר ההחזר של הלווים.

ההנחיות גם קובעות כי תאגיד בנקאי יבחן את הצורך בהגדלת ההפרשות לחובות מסופקים בגין הגידול בסיכון בהלוואות לדיור, ויחזיק הפרשה נוספת שלא תפחת משיעור של 0.75% בגין יתרות ההלוואות לדיור אשר ניתנו החל מיום 1.4.10 ואשר שיעור המימון בהם במועד העמדת האשראי (היחס שבין החוב לבין שווי הנכס ששועבד) גבוה מ-60%. הדרישה להפרשה נוספת כאמור תחול מהדוחות הכספיים של הרבעון השני ואילך.

מבנק ישראל נמסר כי" בכוונת הפיקוח להמשיך ולעקוב אחר הסיכון בענף, ולבחון את הצורך בנקיטת אמצעים נוספים, ככל שיידרש".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
מחירי הדירות
תראו רבותי זוגות צעירים או כל מי שרוצה להתקדם בחיים ולא לדרוך במקום ישנם מקומות בארץ שכל אדם יוכל לרכוש כן משפחתי ורק אם אני אנקוב במקום חם כמו שדרות תאמינו לי זוגות צעירים מקום טוב לחיות ואפשרי לחיות למה לחפש הרפתקה לכל החיים בשביל 4 קירות וצריך לשלם כל החיים אתם וגם הילדים שלכם ואולי הנכדים והכל בשביל 4 קירות זה ניתן לחשיבה אני מאמין שכן
29.05.10
12.
מה שיקרה זה העלאת מחירי השכירות-הסבר:
מה שקורה דה פקטו זה כמו העלאת ריבית של הנגיד- זוגות צעירים לא יוכלו לרכוש דירות אלא אם הם אמידים ורק בערים פחות יקרות. מרכז ת"א, מרכז רמת גן וגבעתיים בנוסף לישובים כמו סביון כבר מחוץ לתחום לצעירים. סביר להניח שעכשיו יקשה על הצעירים לרכוש דירות במעגל השלישי ומעלה. המשמעות היא שפחות אנשים ירכשו דירות, ואלה שירכשו יהיו אנשים עשירים. סביר להניח שאלה, גם לאור הירידות החדות בבורסה, יחזרו להשקיע בנדל"ן מניב. כתוצאה מכך תהא עליה ברכישת דירות לשכירות לצד חוסר יכולת לרכוש דירות= העלאה משמעותית במחירי השכירות במרכז הארץ בדגש על ת"א ר"ג וגבעתיים שהם הגרעין של גוש דן. הדבר החיובי בעניין- לדעתי זה יתן יותר בטחון לבנקים (לא שחסר להם כיום...) במתן משכנתאות, וימנע משבר סאב פריים, הגם שלדעתי לא היה מתרחש בישראל.
מבין בנדל"ן  |  24.05.10
11.
סיפורי אישי.
אני וזוגתי התחתנו לפני חצי שנה. חסכנו עד כה 200 אלף ש"ח בתקווה לרכוש דירה צנועה ראשונה בכמליון ש"ח. שנינו אקדמאים, עובדים במשרות מכובדות ומעוניינים בדירה קרובה לעבודה, למשפחה ובאיזור עם סטאטוס סוציואקונומי דומה לשלנו לגידול ילדים. לשנינו לא תתקבל שום עזרה מההורים. בפועל, חלום הדירה התרחק ממני לפחות שנתיים קדימה. אין לי מילים לבטא את התסכול. עשינו צבא, מילואים, למדנו ועובדים קשה מאוד. ועדיין אין לנו יכולת אפילו לחשוב על רכישת דירה. בימים האחרונים התחלתי לרחרח אחרי עבודה באוסטרליה או מערב אירופה. עצוב, אבל כמה אפשר לחיות על גבול ההשרדות ומטה?
גולן , חיפה  |  24.05.10
לכל התגובות