אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מונופול על השכל

מונופול על השכל

מדיניות הקטנת הראש אצל הגופים המוסדיים עומדת להסתיים

25.05.2010, 08:04 | גולן פרידנפלד

זה היה סידור מצוין לגופים המוסדיים. לא צריך להתעמת עם מוקדי הכוח המרכזיים, לא צריך להשקיע יותר מדי משאבים כספיים ואם עושים טעות יש אל מי לגלגל את האשמה - פועלים סהר. במקום להתעסק כל היום במתן תשובות לטייקונים ולבעלי החברות המאיימים או לנפק הסברים מתפתלים על ההתנגדות לשכר הדודה המוכשרת, הם גלגלו את תפוח האדמה הלוהט הזה אל מפתנה של החברה־הבת בבעלותו המלאה של בנק הפועלים.

גם לבנק זה היה נוח: פועלים סהר הניבה לו רווחים של עשרות מיליוני שקלים בשנים האחרונות מפעילות הברוקראז' שלו, ועל הדרך גם ריכז אצלו כוח הרתעה לא קטן באמצעות הייעוץ להצבעות המוסדיים.

עכשיו כל זה הולך להשתנות. בנק הפועלים עושה מבחינתו מהלך נכון ומתנתק מניגודי העניינים שייצרה לו פעילות הייעוץ. כעת המוסדיים יצטרכו לחפש לעצמם אלטרנטיבת ייעוץ אחרת, אולי הם אפילו יצטרכו לחשוב לבד כיצד להצביע בעסקאות בעלי העניין שמגיעות לשולחנם מדי כמה שבועות. אולי הם יעזו סוף סוף להגן באמת על האינטרסים של בעלי מניות המיעוט ולא ידקלמו מסקנות של גוף שהתיימר להיות בלתי תלוי.

בחו"ל ישנם גופים עצמאיים אמיתיים (לא כאלו שמוחזקים על ידי טייקון שמושפע מהחלטתם) שמעניקים לגופים המוסדיים ייעוץ בנושא ההצבעות באסיפות, והלוואי שגם כאן יקומו גופים שכאלו. זהו כמובן ניסוי שתוצאותיו לא ידועות. בעקבות התקנה החדשה של רשות ני"ע, המגבילה את היקף הפעילות של גוף כזה ל־25% משוק הקרנות, ייתכן שהשוק יתעורר לחיים. אך בהחלט יכול להיות שלא תהיה היתכנות כלכלית להקמתם של גופים שכאלו - מה שאומר שהכדור יחזור לגופים המוסדיים הנגועים בעצמם בניגודי עניניים ובבעלות טייקונית. בשלב הבא תגיע הבכיינות על עלויות גבוהות, ההשלכות המיידיות על דמי הניהול ועוד פנינים מאותו הז'אנר.

רק בשוק הון קטן כל כך יכולה חברה־בת בבעלות מלאה של בנק גדול להצביע עבור הסכמי הפרישה של היו"ר מהבנק המתחרה. רק כאן יכלה פועלים סהר לייעץ להצביע בעד עסקאות המשרתות טייקון, ובכובע השני שלה ליהנות מעמלה שמנה ששילם האחרון על שירותי ברוקראז' שנתנה לו.

גם אם בפועלים סהר נמצאים האנשים המוכשרים ביותר, העובדה שהיא הגוף היחיד הקיים בתחום הייעוץ למוסדיים הביאה למצב שהיא קיבלה את המונופול על השכל בנושאים הרגישים ביותר בשוק ההון. זה נראה מוזר, מסוכן ובעל פוטנציאל נפץ לא קטן. טוב שהפצצה הזו מתפרקת, גם אם באיחור ולאחר התערבות של הרגולטור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות