אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: מעורב בקרטל הלחם חשף אותו תמורת חסינות צילום: שאול גולן

הערכות: מעורב בקרטל הלחם חשף אותו תמורת חסינות

על פי ההערכה, מעביר המידע עשה זאת במסגרת תוכנית לגיוס מעין "עדי מדינה" שיחשפו קרטלים. מנכ"ל מאפיית ברמן אושפז אתמול ושוחרר למעצר בית. הממונה על הגבלים עסקיים רונית קן: "החקירה הסמויה ארכה לא שבוע ולא שבועיים"

26.05.2010, 07:00 | נעמה סיקולר והדס שפר

חקירת קרטל הלחם התחילה לאחר שמקור בכיר יחסית מתוך הקרטל עצמו פנה לרשות ההגבלים העסקיים, וביקש למסור מידע על תיאום מחירים  כך העריכו אתמול מקורבים לחקירה. לטענת גורמים אחרים, המעצרים מעידים על עוצמת הראיות ומחזקים את ההערכה שהרשות קיבלה מידע פנימי.

ירון אנג ירון אנג'ל. יובא להארכת מעצר | צילום: אוראל כהן ירון אנג

על פי ההערכה, הגורם שפנה אל הרשות והביא ראיות לקיומו של הקרטל עשה זאת בתמורה לחסינות מפני העמדה לדין פלילי, בהתאם לתוכנית שהשיקה רשות ההגבלים ב־2005 ומיועדת לגייס מעין "עדי מדינה" שיחשפו קרטלים. החסינות חלה רק על מי שהביא מידע ראשוני שהביא לפתיחת חקירה, ושלא היה ממקימי הקרטל.

על פי דו"ח מבקר המדינה מתחילת החודש, עד כה נעשו רק שתי פניות לרשות במסגרת התוכנית, שאחת מהן לא הניבה חשיפת קרטל. הפנייה השנייה היא ככל הנראה בעניין קרטל הלחם. ברשות סירבו להגיב לטענה.

אתמול שוחררו למעצר בית של עשרה ימים בתנאים מגבילים מנכ"ל מאפיית ברמן יהודה שניידרמן, שחש ברע ואושפז בבית החולים אסף הרופא, ומרדכי חסין, בכיר במאפיית אנג'ל. על השניים נאסר לצאת מהארץ, ליצור קשר, ולהיכנס למאפיות. בנוסף, הם הפקידו ערבות כספית.

העצור השלישי, מנכ"ל מאפיית אנג'ל ירון אנג'ל, יובא היום לדיון בהארכת מעצרו. על שמו של עצור רביעי הוצא צו איסור פרסום.

אתמול התברר כי חומר החקירה מעלה חשד שהמאפיות החשודות, אנג'ל, ברמן ודוידוביץ, הפסיקו במתואם מבצעים למכירת שלושה כיכרות לחם בעשרה שקלים, ביישובים מעוטי יכולת.

בשיחה עם "כלכליסט" אמרה הממונה על הגבלים עסקיים רונית קן: "החשדות נוגעים לקיומו של קרטל בתחום הלחם כולו, ומכיוון שלחם בכלל ולחם מפוקח בפרט נצרך בהיקפים גדולים על ידי אוכלוסיות רבות, ובהן אוכלוסיות חלשות, אנחנו מאוד מוטרדים מהפגיעה האפשרית של הקרטל. פתחנו בחקירה גלויה לאחר חקירה סמויה ארוכה שלא ארכה שבוע וגם לא שבועיים. אפשר גם להניח שלא פתחנו בחקירה מבלי שאנחנו יודעים לאן אנחנו מכוונים".

שאלות ותשובות "המגנה כרטה של הצרכן" מהו הסדר כובל וכיצד מתמודד עמו החוק - שאלות ותשובות בנושא הקרטל משה גורלילכתבה המלאה

להערכת עו"ד אילן סופר, ראש מחלקת צווארון לבן וליטיגציה במשרד עו"ד גולדפרב ושות', שייצג את חברת הפיניקס בחקירת הרשות בקרטל הביטוח, סניגורי החשודים יטענו שלא ייתכן תיאום מחירים בלחם אחיד, משום שהמחיר קבוע בחוק. אלא שלדברי סופר, ביהמ"ש כבר קבע בעבר כי הדבר אינו נכון, משום שניתן למכור את המוצר בפחות מהמחיר שנקבע.

גורמים ברשות ההגבלים התרעמו אתמול על הטענות כאילו תיאום המחירים התקיים רק בנוגע ללחם האחיד המפוקח. החקירה נוגעת אמנם ללחם האחיד, אמרו, אך היא רחבה ומקיפה בהרבה, ונוגעת גם לחלוקה גיאוגרפית של שווקים, תיאום מבצעים, חלוקת הנחות וביטול הנחות, וכן חלוקת לקוחות.

לדברי עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים, "הרשות הראתה שהיא מסוגלת לעקוב במשך שנים אחרי ענף מסוים וללמוד אותו על בוריו, עד שהחקירה מתפוצצת פתאום. אחד הדברים החשובים בחקירה כזאת הוא השימוש באמצעים מתוחכמים.

"מנהלים שחשבו שהם יכולים לנהל את העולם בשיחות בטלפון או בבתי קפה יכולים להבין שהעידן הזה נגמר. זו מדינה קטנה, כולם מדברים עם כולם, כולם מקשקשים. חלק מהמנהלים לא תמיד מבינים מהו הקו האדום שאתה פתאום עובר אותו ועובר עבירה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות