אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התועלת של פיתוח המתבסס על דנ"א מלאכותי: אנרגיה חלופית ועצירת ההתחממות צילום: אי פי אי

התועלת של פיתוח המתבסס על דנ"א מלאכותי: אנרגיה חלופית ועצירת ההתחממות

ההשלכות של טכנולוגיה כזו יכולות להיות פורצות דרך. בעזרת יצורים שנוצרו ותוכננו במעבדה ניתן יהיה לייצר חיסונים באופן מהיר, ליצור מזון וליצור תאים חיים שייצרו דלק

27.05.2010, 11:02 | אסף אוני

40 מיליון דולר הושקעו עד כה בפיתוח החיידקים המתבססים על דנ"א מלאכותי, אבל ההשקעה הזו אמורה להשתלם. החברה של קרייג ונטר, סינתטיק ג'נומיקס, מנסה ליצור חיידקים או תאי אצות שיוכלו לספק דלק ביולוגי. השאלה אם יש ליצור תאים חיים חדשים או רק לשנות משמעותית את התאים החיים הקיימים עדיין פתוחה, אבל המטרה אחת - ליצור תא חי שיוכל לקבל חומרים אורגניים ולהפוך אותם לדלק.

"מתישהו בעתיד", אמר ונטר בשבוע שעבר, "אני בטוח שמדענים יישבו מול מחשב, יעצבו מה שהם רוצים שחיידק יעשה - וייצרו אותו לצורכיהם".

ההשלכות של טכנולוגיה כזו יכולות להיות פורצות דרך. בעזרת יצורים שנוצרו ותוכננו במעבדה, ונטר יכול - כרגע עדיין באופן תיאורטי - לייצר חיסונים באופן מהיר, ליצור מזון, לפתח חיידקים שסופחים פחמן דו־חמצני כדי להיאבק בהתחממות הגלובלית וליצור תאים חיים שייצרו דלק, בין אם מחומרים אורגניים (צמחים ופסולת) או מאנרגיית השמש והאוויר בלבד. מדובר ב"עלייתו של שחר חדש - עידן הביולוגיה הסינתטית", כפי שהגדיר זאת השבוע "האקונומיסט", ולצד החשיבות שבהצלת העולם - מדובר גם בתעשייה של מיליארדי דולרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות