אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שתי בקשות לתביעות ייצוגיות בהיקף 500 מיליון שקל הוגשו נגד קרטל הלחם צילום: טל שחר

שתי בקשות לתביעות ייצוגיות בהיקף 500 מיליון שקל הוגשו נגד קרטל הלחם

מגיש אחת התביעות נגד שלוש המאפיות, עו"ד האני טאנוס: "הנתבעים אמונים מבחינה עקרונית להביא לחם לכל בית ישראל ולכן חלה עליהם חובה מוסרית, בנוסף לחובה החוקית, להימנע מלעשוק את האזרח"

26.05.2010, 11:53 | מארק שון

פרשת קרטל הלחם הגיעה לבתי המשפט היום בבוקר מכיוונם של תובעים ייצוגיים; 2 תביעות בהיקף 500 מיליון שקל  ובקשות לאשרן כייצוגית הוגשו הבוקר במקביל לבתי המשפט המחוזיים בתל-אביב ובירושלים נגד שלוש המאפיות שנחקרות ברשות להגבלים עסקיים בחשד לתיאום מחירים: אנג'ל, ברמן ודוידוביץ.

  

עורך הדין האני טנוס, שהגיש את התביעה בירושלים, תובע 424 מיליון שקל בגין הנזק שנגרם לטענתו לצרכנים בארבע השנים האחרונות. במקביל לבקשה הזאת הוגשה בקשה נוספת לבית המשפט בתל-אביב באמצעות עורך הדין יוחי גבע. על פי הבקשה של גבע, סכום התביעה נאמד ב-500 מיליון שקל.

טנוס מסתמך על החשדות של הרשות להגבלים עסקיים ועל הכנסותיהן של החברות. "הנתבעים אמונים מבחינה עקרונית להביא לחם לכל בית ישראל ולכן חלה עליהם חובה מוסרית, בנוסף לחובה החוקית, להימנע מלעשוק את האזרח בפת הלחם אשר נמצאת בביתו", נכתב בבקשה, "ואין להתעלם בתביעה זו מהרכיב המוסרי, שכן מושג הלחם הינו חשוב מאוד עבור כל הדתות".

שלשום נעתר בית משפט השלום בתל-אביב לבקשת הרשות והאריך עד היום בבוקר את מעצרם של החשודים בפרשה, ביניהם ירון אנג'ל מנכ"ל ומבעלי חברת אנג'ל, ויהודה שניידמן, מנכ"ל חברת ברמן. הרשות ניהלה חקירה סמויה במשך תקופה ארוכה ולטענתה המאפיות עברו עבירות של תיאום מחירים, תיאום מכרזים וחלוקת שווקים - כולן בנסיבות מחמירות.

על פי נתוני הלמ"ס, היקף הוצאת משקי הבית בישראל על מוצרי לחם עומד של 2 מיליארד שקל בשנה, שוק שמוחזק כמעט כולו על ידי שלוש המאפיות. למרות הנתון הזה, התובע הייצוגי טאנוס בחר להסתמך על ההכנסות של החברות תוך טענה שמבדיקה של הדוחות הכספיים עולה תמונה לפיה ניתן לראות שבממוצע ישנה עלייה קבועה של כ-10% ברווחיות ובהכנסות המאפיות.

מהנתונים שעולים מהתביעה עולה, כי ההכנסות של אנג'ל בשנה האחרונה הסתכמו ב-590 מיליון שקל, ההכנסות של ברמן ב-350 מיליון שקל ואילו דוידוביץ 120 מיליון. החישוב של סכום התביעה כולל 10% מכלל ההכנסות, כלומר, סכום של 236 מיליון שקל כל שנה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות