אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
15 ממשתתפי המשט נהרגו; צה"ל: הותקפנו צילום: אי פי אי

15 ממשתתפי המשט נהרגו; צה"ל: הותקפנו

"תקפו אותנו באלות, בסכינים ארוכות", טען דובר צה"ל לאחר התקרית הקטלנית בלב ים. עוד הודיע כי יש 15 הרוגים בפעולה, כולם בקרב משתתפי המשט. על הגופות נמצאו שני אקדחים. בין עשרות הנפגעים - 6 חיילי צה"ל. ייתכן שהשייח ראאד סלאח נפצע ופונה במצב קשה לבית החולים שיבא

31.05.2010, 09:58 | כתבי ynet

ההתלקחות הקטלנית שהחלה בלב ים נמשכת, תוך חשש מפני תבערה-רבתי על החוף. לוחמי חיל הים השתלטו הבוקר (יום ב') על גשרי הפיקוד בספינות, ואלה עושות דרכן לנמל אשדוד, תוך ליווי של כוחות אבטחה מהקומנדו הימי סביבן. "לא מדובר במשט הומניטרי, אלא בפרובוקציה אלימה שכוונה נגדנו. "תקפו אותנו באלות, בסכינים ארוכות", האשים דובר צה"ל, תת אלוף אבי בניהו. דברים אלה נאמרו בתום שעות ארוכות של שתיקה ישראלית.

בניהו אמר ל-ynet כי בסריקות שנערכו על סיפון האוניות נמצאו על הגופות נמצאו שני אקדחים ומחסניות מרוקנות, שנלקחו מהחיילים. לדבריו, מדובר ב"אלימות אישית שגבלה בלינץ'". הוא הוסיף כי רק באונייה "מרמרה" הלוחמים נתקלו בהתנגדות. לטענת הפעילים כי מדובר בימים בינלאומיים, התקשה דובר צה"ל לקבוע את המקום בו התבצעה ההשתלטות.

על פי דיווח ראשוני שנמסר מדובר צה"ל, נהרגו לפנות בוקר 15 משתתפי המשט לעזה ואחרים נפצעו. בתקשורת הערבית ניתנו דיווחים סותרים באשר למספר הנפגעים. בנוסף להרוגים יש כ-50 פצועים. מנגד, צה"ל דיווח כי שישה מלוחמי חיל הים נפצעו, אחד מהם קשה. הנפגעים פונו במסוקים לבתי החולים בישראל.

כוחות זיהוי פלילי של משטרת מחוז תל-אביב, בראשותו של מפקד המחוז, ניצב שחר איילון, הגיעו לבית החולים שיבא בתל השומר. אנשי הזיהוי הפלילי מבקשים לבדוק האם בין הפצועים קשה שהובאו למקום נמצא גם מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח. בתנועה האיסלמית אמרו כי הוא הועבר לחדר הניתוח. 

"במהלך פעולת ההשתלטות נתקלו החיילים באלימות פיזית קשה מצד המפגינים שתקפו אותם בירי חיה", נמסר מצה"ל. גורמי צבא אמרו כי "משתתפי המשט לא היו תמימים, וגילו אלימות כלפי החיילים".

בניהו אמר: "כוחותינו נתקלו ונתקלים באלימות מאוד מאוד קשה, כמעט חסרת תקדים. במהלך הלילה המשכנו את המאמץ הדיפלומטי דרך הקשר בים. מפקד חיל הים ניהל את האירוע מחפ"ק בים. הוא וידא ששש הספינות קיבלו הודעת אזהרה להסתובב לאחור והזמנה להגיע לנמל אשדוד, כדי להעביר בצורה מסודרת את המשלוח דרך מעברים יבשתיים לאחר בידוק ישראלי. בכל המקרים האלה נתקלנו בסירוב קשה".

ספינת צה"ל, צילום: דובר צה"ל ספינת צה"ל | צילום: דובר צה"ל ספינת צה"ל, צילום: דובר צה"ל

"כמעט לינץ' בחיילים"

לדבריו, הצבא קיבל הנחייה לעצור את הספינות - שלא ידוע איזה מטען הן מובילות. "באונייה הגדולה, שנקראת 'מרמרה,' יש 570 איש. הלוחמים של השייטת, שבאו באמצעות סולמות על דפנות וגם באמצעות ירידה עם חבל מהאוויר, נתקלו במה שהם מתארים כמעט לינץ'. פתחו לעברם באלימות קשה, נשק קר, סכינים, יש לנו חייל דקור, אלות. אפשר לראות שכל חייל שירד נתקל באלימות קשה. זה לא פעילות של פעילי שלום".

דובר צה"ל אישר כי נשק נחטף מאחד הלוחמים. "המון הסתער עליו והם פתחו באש. מבהלך האירוע הלוחמים שלנו חשו סכנת חיים מוחשית שנשקפה להם. גם מהאלות וגם מהנשק. הם השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות וכשלא היתה ברירה, גם בנשק חי. אנחנו לא יודעים אם היה עוד כלי נשק על האונייה, כי לא כל התמונה ברורה לנו. באונייה הזאת לא נתקלנו בפעילי שלום. חלק מהאנשים מסתתרים בתוך התאים.

התקרית החמורה בלב ים כבר מעוררת באזור סערה סביב ההתנהלות הישראלית. ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, קרא לקהילה הבינלאומית להתערב, כדי להציל את הפעילים הבינלאומיים. בחמאס מתכננים עצרות המוניות ברצועת עזה, בתגובה לאירועים. הנייה זימן ישיבת חירום של ממשלתו. דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, תיאר את הפעולה הישראלית כפשע גדול, המשקף את האופי הישראלי. הוא קרא להתקוממות של הערבים והמוסלמיים בכל מקום בעולם נגד שגרירויות ישראל, כדי להפעיל לחץ על צה"ל לשחרר את הפעילים ולאפשר להם להגיע לעזה.

פעילים במשט, צילום: רויטרס פעילים במשט | צילום: רויטרס פעילים במשט, צילום: רויטרס

הניסיון להנמיך את גובה הלהבות נעשה בערוצים דיפלומטיים מאז הבוקר. שר הביטחון, אהוד ברק, שוחח עם שר ההגנה הטורקי, שר החוץ אחמט דאוד והשגריר הטורקי בישראלי. ברק, שקיים דיון חירום עם הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, שוחח גם עם ראש השב"כ יובל דיסקין. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השוהה בקנדה בביקור ממלכתי מקבל עדכונים על הנעשה.

בישראל, נוכח התוצאות הקשות והחשש מהתלקחות, נערכת המשטרה בכוחות מתוגברים. כל החופשות במשטרה בוטלו, ונערכו ישיבות חירום לצורך היערכות הכוחות. הוחלט כי המשטרה תתגבר את כוחותיה בצפון הארץ וסביב אזור הר הבית, מחשש למהומות של ערביי ישראל. עוד הוחלט על כוחות שיוצבו בציר 65 באזור ואדי ערה. אלה יחסמו את התנועה במידת הצורך.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ופרקליט המדינה, משה לדור, קיצרו את שהותם בכינוס השנתי של לשכת עורכי הדין באילת. השניים יצאו להתייעצות שנערכות בירושלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות