אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדיקת "כלכליסט": התספורת של אפריקה ישראל לבעלי האג"ח: 30% בממוצע צילום: אוראל כהן

בדיקת "כלכליסט": התספורת של אפריקה ישראל לבעלי האג"ח: 30% בממוצע

שווי חבילת הפיצוי שמחזיקי האג"ח קיבלו בהשוואה לערך הפארי שלהן מלמד כי היקף הוויתור שלהם גבוה פי כמה וכמה מההערכות שפורסמו

31.05.2010, 09:29 | סיון איזסקו

מלחמתם העיקשת של מחזיקי איגרות החוב הקצרות של אפריקה ישראלהוכיחה את עצמה. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי על פי מחירי השוק של ניירות הערך של הקבוצה, מחזיקי האג"ח הקצרות של אפריקה מהסדרות ט', כ"ד וי"ז עברו תספורת של 21%, 20% ו־26% בהתאמה, זאת בעוד שבעלי האג"ח הארוכות ספגו תספורת של 28%-33%.

 , צילום: גלעד קוולרצ צילום: גלעד קוולרצ'יק  , צילום: גלעד קוולרצ

אפריקה ישראל החליפה במסגרת ההסדר את כל האג"ח שהוחזקו על ידי המשקיעים בניירות ערך חדשים שהעבירה לידיהם וכן בתשלום חלקי במזומן. בבדיקה בחנו את שווי השוק של החבילה שמחזיקי האג"ח של אפריקה קיבלו בתמורה למסירת האג"ח שהיו ברשותם וזאת בהשוואה לערך ההתחייבותי המלא שלהן (פארי).

ערך פארי ערך ההתחייבות של חברה כלפי מחזיק האג"ח שלה, בתוספת הריבית שנצברה מאז תשלום הרבית האחרון ובתוספת הצמדה (אם האג"ח צמודה למדד)

חישוב זה מעלה כי היקף הוויתור של המשקיעים גבוה פי כמה וכמה מההערכות שפורסמו הן על ידי פרופ' אמיר ברנע שסיפק לאפריקה ייעוץ כלכלי והן מההערכות שבוצעו על ידי הגופים המוסדיים שניהלו עם אפריקה את המו"מ להסדר חוב. ברנע העריך כי שווי השוק של החבילה שיקבלו מחזיקי האג"ח תהיה נמוכה בכ־6% מערך הפארי, ואילו חלק מהמוסדיים העריכו כי התספורת תגיע עד לשיעור של 15%. בדיעבד מסתבר כי מדובר היה בהערכות שמרניות במיוחד.

חישוב "כלכליסט" מייצג את שיעור התספורת נכון למחירי השוק כיום. אם מחירי המניות והאג"ח של אפריקה יתאוששו, יקטן היקף התספורת בהתאם. אולם מבחינתם של המשקיעים שהעדיפו להיעתר להסדר על פני מכירת האג"ח בשוק, הרי שמחירי השוק של הניירות כיום מהווים אכזבה גדולה במיוחד.

 

היום בשעות הצהריים צפויה אפריקה לפרסם את תוצאותיה לרבעון הראשון, שעשויות לספק למשקיעים תמונת מצב עדכנית יותר לגבי מצבה. עם זאת, יש לזכור כי יכולת ההתאוששות של אפריקה מושפעת במיוחד מתנאי שוק הנדל"ן הרוסי שטרם הציג סימני התאוששות ברורים.

 

אנליסטים המסקרים את אפריקה מציבים לה מחירי יעד הנמוכים ממחיר המניה בשוק. האנליסט אלון גלזר שומר מאז חודש אוקטובר על מחיר יעד של 20 שקל למניות אפריקה (מחיר המניה בשוק אתמול כ־22.5 שקל למניה). יובל בן זאב מבית ההשקעות כלל פיננסים מספק המלצת מכירה לאפריקה. אם לא די בסקירות הצוננות מצד האנליסטים, הרי שגם העובדה שחלק מהמשקיעים נאלצו, מסיבות רגולטוריות, לממש בבת אחת את המניות שהם קיבלו בתוך חבילת הפיצוי הפעילה לחץ על המניות. מכירות מסיביות אלו יצרו לחץ כבד על מניות הקבוצה שחולקו במסגרת ההסדר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מס הכנסה חגג על חשבון בעלי האגח של אפריקה
אחת הסיבות המרכזיות להפסד הוא תשלום המס שהיו צריכים לשלם בעלי האגח הישן (בוצע להם מה שנקרא "פדיון בעין")-זו הרי שערוריה שיכולה לקרוא רק במדינת ישראל!!!! בעלי האג"ח הפסידו-אבל שילמו מס הכנסה!!!!!!!!!!!!!!!. יתירה מזאת-באף מקום בהסדר לא הזכירו את המושג "פדיון בעין"-אולם זה לא הפריע לאף אחד! המס הזה הוא שוד לאור היום מאזרחים תמימים שלא מבינים מאין הדבר נפל עליהם!!! ואני שואל:איפה הנציגות?מדוע אתם שותקים? איפה "הנאמן" של בעלי האגח?מדוע אתה שותק?
דויד חלוצי , תל אביב  |  31.05.10
3.
בז לכם. 99.99% מכל הקוראים, כותבים , אנאליסטים, כלכלנים, סוחרים, בעלי מניות וכו'
אף אחד מכם לא עבד , לא הוא ולא משפחתו , אף פעם בחיים , אפילו לא יום אחד של עבודה אמיתית : כלומר : עבודה פיזית, יצרנית. כולכם עכברי ניירות ולהטוטני מספרים ואחוזים, אתם לא רק שלא עוזרים לאנושות אלא תוקעים מקלות בגלגלי האנושות עם כל הספקולציות וכם על הסחר בעבודה של אחרים. מגדל הקפלים שלכם בנוי על עבודה של אחרים ואתם סוחרים בעבודה זאת.
בז לכם  |  31.05.10
לכל התגובות