אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין מתקרבת לצמרת דירוג מחשבי העל בעולם צילום: בולמברג

סין מתקרבת לצמרת דירוג מחשבי העל בעולם

לראשונה, שני מחשבי על סיניים מדורגים ברשימת עשרת מחשבי העל המובילים בעולם

01.06.2010, 16:18 | יוסי גורביץ
לראשונה הצליחו שני מחשבי על סיניים להיכנס לעשיריה הראשונה של הרשימה הדו-שנתית של 500 מחשבי העל בעולם, כאשר אחד מהם נבולה, המוצב בשנז'ן – הגיע למקום השני. כך דיווח אמש (ב') הבי.בי.סי.

ברשימה מופיעים כ-24 מחשבי על סיניים. מהירותו של נבולה נאמדת ב-1.2 פטהפלופ (petaflop); פטהפלופ מייצג אלף טריליוני חישובים בשניה; הוא חזק פי שניים ממחשב העל הסיני השני בעשיריה הפותחת. עם זאת, מהירותו התיאורטית של נבולה היא שלושה פטהפלופ, מהירות שאם אכן תושג תהפוך אותו למחשב המוביל במהירותו בעולם.

מחשב העל המוביל במהירותו בעולם הוא ג'גואר, שהוא מחשב קריי הנמצא באוק רידג' נשיונל לברטורי שבטנסי, ומהירותו היא 1.75 פטהפלופ. מתוך כלל מחשבי העל שברשימת ה-500, כמחצית נמצאים בארצות הברית.

מומחה בתחום, ד"ר ג'ון לוקלי, אמר לבי.בי.סי. כי סין הופכת במהירות לשחקן מרכזי בתחום מחשבי העל, ואמר כי "השימוש שלהם במחשבים חזקים מייצג את עלייתם התעשייתית". הסינים משתמשים במחשבי העל בעיקר לשימושים תעשייתיים, ולדברי לוקלי בכך מובילים הסינים על ארה"ב, שבה כמעט כל מחשבי העל משמשים את הממשלה או את האקדמיה. לוקלי אמר עוד כי חלק ניכר ממחשבי העל בעולם משמשים את סוכנויות הביון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות