אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים אישרה את הצו לייקור האלכוהול צילום: אוראל כהן

ועדת הכספים אישרה את הצו לייקור האלכוהול

עד סוף 2013 יעמוד מס הקנייה על משקאות משכרים על 75% בתוספת 20 שקל לליטר כוהל. מ-2014 יחול מס קצוב של 80 שקל לליטר כוהל

01.06.2010, 11:57 | תומר אביטל

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ג') את הצו לייקור האלכוהול. כתוצאה מכך, המחירים שאושרו לפני כחודש וחצי הפכו להיות קבועים; עד סוף שנת 2013 שיעור מס הקנייה על כלל המשקאות המשכרים יעמוד על 75% בתוספת 20 שקל לליטר כוהל. מ-2014 יחול מס קצוב של 80 שקל לליטר כוהל. כתוצאה מכך, 92% מהמשקאות האלכוהוליים יתייקרו. שום משקה מתחת ל-100 שקל לא יוזל, ורק קומץ של משקאות וויסקי ומותגים יקרים אחרים יזכו למחיר מופחת.

הצו מסדיר את המס תוך מתן מענה להסכמי הסחר עליהם חתומה ישראל, בשילוב העלאה משמעותית במחירי האלכוהול. ניסוח הצו נעשה לאחר דיונים ארוכים בין רשות המיסים לנציגי השגרירויות הזרות וחברי הכנסת, בניסיון למצוא נוסח זהיר שירצה את כל הצדדים.

מחלקת האלכוהול בדיוטי פרי, צילום: תמר בטיטו מחלקת האלכוהול בדיוטי פרי | צילום: תמר בטיטו מחלקת האלכוהול בדיוטי פרי, צילום: תמר בטיטו

מדובר בנוסח מטולא שאמור להגן על התעשייה המקומית, לאפשר לח"כים להראות כלוחמים בתופעת השכרות, וגם לרצות את המדינות איתן חתומה ישראל על הסכמים בינלאומיים. בשבועות האחרונים צבאו על דלתות חברי הכנסת ופקידי רשות המסים לוביסטים של חברות המשקאות, הדיוטי פרי, היבואנים, וגורמים נוספים בניסיון להשפיע על נוסח הצו.

טרם אישור הצו איים נציג רשות שדות התעופה שאישור הצו יוביל להתייקרות ויזת התיירים. "חלק ניכר מההכנסות שלנו הם ממכירת מוצרי אלכוהול. כתוצאה מהצו, ב-2014 תהיה פגיעה במכירות של הדיוטי פרי ונצטרך להעלות את מחיר האגרות לתיירים".

"ממשלה שיכורה"

לאחר שהוועדה אישרה את הצו, טענו בסיעת קדימה כי "מדובר בממשלה שיכורה שאינה מבחינה בין ידה הימנית שהבטיחה מלחמה באלכוהול לבין ידה השמאלית שמורידה את עלותו". לדברי ח"כ יעקב אדרי, "ייקרו את הוודקה אבל לא את הוויסקי ובני הנוער עלולים לפנות לוויסקי. אולי הכוונה טובה אבל התוצאה תהיה קטלנית".

סמנכ"ל רשות המסים בועז סופר סתר את הטענות ואמר בתגובה כי "הוודקה, שמהווה 60% מסך הצריכה בישראל, תתייקר. אין אף וודקה שמוזלת. הפשרה שהשגנו עם חברי הוועדה קובעת כי נטל המס על כמעט כל מוצרי האלכוהול יהיה יקר משמעותית ממה שהוצע בתחילה".

ח"כ אלכס מילר שהצביע בעד אישור הצו, ציין כי "בנוסף לייקור המשקאות, הפתרון צריך בעיקר לבוא בהיבט החינוכי. המדינה לא התעסקה כבר שנים בטיפול בתרבות השתייה".

לאחר שהסתיימה הוועדה, הגיש ח"כ חיים אורון (מרצ) רוויזיה וביקש לבטל את ההחלטה לגבי החרגת הוודקה. הוועדה אמנם אישרה את התייקרות הוודקה יותר מכל שאר המשקאות, אולם קבעה כי ההחלטה תיבדק מחדש לקראת סוף 2011. ח"כ אורון טען כי ההחלטה להגביל בזמן את ההתייקרות של הוודקה היא תמוהה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות