אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דחייה בדקה ה-90: ועדת הכספים לא תאשר מחר ערבויות ליצרני החשמל הפרטיים צילום: עמית שאבי

דחייה בדקה ה-90: ועדת הכספים לא תאשר מחר ערבויות ליצרני החשמל הפרטיים

הוועדה דחתה את הדיון, לטענתה מ"סיבות טכניות". הערבויות מיועדות להלוואות בהיקף 7 מיליארד שקל שיינתנו ליצרנים

01.06.2010, 20:16 | ליאור גוטמן

ועדת הכספים דחתה את הדיון שהיה אמור להתקיים מחר (ד') בעניין הענקת ערבויות מדינה ליצרני חשמל פרטיים. דבר הביטול נשלח רק בשעות אחה"צ, ותפס את רוב השחקנים בשוק בהפתעה.

מדובר בדיון בו היתה אמורה ועדת הכספים לאשר רשת ביטחון עבור הבנקים לאומיו פועלים למתן הלוואות הקמה ליצרני חשמל פרטיים בהיקף של כשבעה מיליארד שקל.

לדברי החשב הכללי באוצר, שמוביל את המהלך, הערבות נחוצה כיוון שבלעדיה יצרני החשמל הפרטיים לא יוכלו להשיג סגירה פיננסית ולהקים את התחנות. הסיבה: הגופים שאמורים לממן את תחנות הכוח הם אלו שמממנים כיום את המתחרה העיקרית- חברת החשמל - שאמורה לרכוש את החשמל מהיצרנים הפרטיים. כדי לנתק את הקשר, המדינה מוכנה לתת ערבות להלוואה עד להשגת המימון, או עד סוף 2011, המוקדם מבניהם.

בדיון שנערך שבשבוע שעבר איימה החברה לישראל לפנות לבג"ץ אם המדינה תאשר את הערבות האמורה. הסיבה: החברה לישראל, שמקימה באמצעות OPC תחנת כוח פרטית במישור רותם, לא תוכל ליהנות מהערבויות כיוון שלטענת המדינה היא זכתה בתחנה במכרז כבר לפני כארבע שנים, ומצבה שונה ממצבם של שחקנים חדשים בשוק. גורמים שמקורבים לנושא ייחסו את דבר ביטול הדיון לפחד לכאורה שאחז באנשי החשב הכללי, זאת בשל איומה של החברה לישראל לפנות לביהמ"ש באם הערבויות יינתנו. באוצר דחו את הטענה מכל וכל וסיפרו שמדובר בדחייה טכנית של כשבוע, במהלכה יבוצעו "שיופים טכניים" בהצעת האוצר בשילוב משרד התשתיות הלאומיות ואנשי היועץ המשפטי לממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות