אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלי התנגדות: צה"ל השתלט על "רייצ'ל קורי" צילום: אי אף פי

בלי התנגדות: צה"ל השתלט על "רייצ'ל קורי"

הפעם זה נגמר על מי מנוחות: פעילי הספינה שרצו לשבור את המצור על עזה לא נקטו באלימות - ואנשי חיל הים שעלו על הסיפון מובילים אותם לנמל אשדוד

05.06.2010, 12:53 | ynet

בדרך לחוף מבטחים - והפעם בשקט: חיל הים השתלט בצהריים (שבת) על הספינה האירית "רייצ'ל קורי", שביקשה לשבור את המצור על רצועת עזה ולהעביר לפלסטינים סיוע הומניטרי. איש לא נפגע בפעולה. "מה שקרה היום זה ההבדל בין פעילי שלום לרוצחים", אמר גורם בצה"ל.

"הרייצ'ל קורי נתפסה בכוח על ידי חיל הים הישראלי והיא מובלת לאשדוד. כל יושבי הסיפון בריאים ושלמים", דווח בטוויטר של ארגון הקשור למשט לעזה, אחרי כמה שעות שבהן הקשר נותק. לאחר מכן, צה"ל אישר את ההשתלטות השקטה.

מצה"ל נמסר כי הספינה מושטת לעבר נמל אשדוד, שם יועברו צוותיה ונוסעיה לטיפול הרשויות המוסמכות והסחורות שעל סיפונה ייבדקו ביטחונית ויועברו ליעדן ברצועת עזה.

מוקדם יותר נמסרה הודעה בקשר הימי לספינה בזו הלשון: "כאן חיל-הים הישראלי. הינכם מתקדמים לעבר אזור עוין הנמצא תחת סגר ימי. אזור עזה, חוף עזה ונמל עזה הינם סוגרים לכל תנועה ימית. ישראל מזמינה אתכם להיכנס לנמל אשדוד להעביר את הציוד ההומניטרי בתאום עם הרשויות הישראליות דרך מעברי הגבול הרשמיים היבשתיים ותחת פיקוח שלכם, לאחר מכן תוכל לחזור לנמלי המוצא על האוניות שאיתן הגעתם לנמל אשדוד".

אנשי הספינה בחרו להתעלם מההודעה שנמסרה להם - מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל - ולהמשיך במסלול לעבר חופי עזה.

סיפוק בירושלים: האירים עוינים, אבל נהגו באיפוק

גורמים מדיניים בכירים בירושלים הביעו סיפוק על ההשתלטות השקטה, וכן מהתנהלות ממשלת אירלנד בפרשה "למרות חילוקי הדעות המהותיים בין המדינות".

אותם גורמים אמרו כי "ממשלת אירלנד לא הלהיטה את הרוחות, לא הסיתה לאלימות ולא נתנה גיבוי לפורעים נגד חיילי צה"ל תוך פגיעה בריבונות ישראל - למרות שמדובר באחת הממשלות העוינות לישראל באיחוד האירופי. ראוי לציין שממשלת אירלנד נהגה בעניין זה באיפוק רב".

"רייצ'ל קורי", שעל סיפונה כ-15 איש - בעיקר אירים ומלזים, בהם חברי פרלמנט - הייתה אמורה להיות חלק מהמשט שסוכל בתחילת השבוע, בפעולה שנתקלה בהתנגדות והובילה למותם של 9 מהפעילים.

אמש פרסמה ארצות הברית הצהרה יוצאת דופן, וקראה לנוסעים להימנע מעימות עם כוחות צה"ל ולהשיט את הספינה לנמל אשדוד. ההודעה האמריקנית באה בסיום יום של פעילות דיפלומטית קדחתנית מול האירים. במשרד החוץ בדבלין אמרו כי הגיעו להסכם "טוב" עם ישראל, לפיו ה"רייצ'ל קורי" תעגון באשדוד ומטענה יועבר משם לעזה, אך הפעילים סירבו.

הספינה נקראת על-שם פעילת השמאל האמריקנית, שנהרגה ב-2003 מדחפור צה"לי ברצועת עזה. "רייצ'ל קורי", שעל סיפונה כ-15 איש, הייתה אמורה להיות חלק מהמשט שסוכל בתחילת השבוע בפעולה שנגמרה במותם של 9 מהפעילים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות