אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסיכון שבבחירה

הסיכון שבבחירה

מאמר לזכרו של דני ברק: לדעת מה הגבולות

06.06.2010, 13:58 | גדעון בן נון

לאף אחד אין את הבטחון על כך שהוא עושה או יעשה את ההחלטות הנכונות. אפילו לא לי. בעבר, במשך 15 שנה, דרכי הצטלבה בזו של דני ברק, יותר מפעם אחת. במשך כמה שנים אף שימשתי ככלכלן המאקרו של לידר שוקי הון, הצעתי את ניתוח המאקרו וערכתי את סקירות הבית עבור לקוחותיו. פעמיים בחנו עבודה משותפת אך הדבר לא הסתייע.

אני לא יודע הרבה על הבחירות של דני, אבל כפי שהכרתי אותו, דני בחר תמיד בדרך חיובית והגונה, תוך גילוי כל הפרטים הדרושים להחלטה, גם בשוק קשה וייצרי כמו שוק החיתום והמסחר בניירות ערך. הוא גם עשה זאת בחיוך ועם מגע אנושי טבעי, אמיתי וחם.

קשה לדעת מה הוביל את דני ברק להחלטה האחרונה שלו, אבל לצערנו הרב, כפי הנראה הוא עבר את גבולות היכולת של עצמו. זה בדיוק משהו שלא צריך לקרות כאשר אנו פועלים בחיים ובהשקעות לפי הכללים הנ"ל: מכירים את הגבולות ולא עושים את המהלכים שיגרמו לנו לחצות אותם, בחיים.

לא צריך להיות קוסם כדי להבין זאת. בכל רגע בחיינו אנו עושים בחירה. חלק מהבחירות הן קלות וחלק קשות ומורכבות. אל מול המציאות הכל כך גדולה ועוצמתית, יש לאדם מכנה משותף אחד: כולנו אנשים בעלי יכולת מוגבלת ביותר. מי לא נזכר בכך כאשר הוא נתקל חלילה בבעיית בריאות שלו או של בן משפחה או, חלילה, יותר מזה.

החיים רצופי החלטות ובחירות

ובכל זאת, יש המצליחים מעט יותר בהשוואה לאחרים בעלי אותם תנאי פתיחה. ההסבר הוא כנראה מכלול ההחלטות והבחירות שלנו, שיכול להיות מוצלח יותר אל מול מציאות שתמיד תהיה חזקה מאיתנו. מה יכול להפוך אותו למוצלח יותר?

כמה אפשרויות:

  • זיהוי והפעלה של עוצמות אישיות. מהם הכלים האישיים העומדים לפנינו ומהי היכולת האישית להוציא את הדברים אל הפועל, לבצע.
  • יצירת שיטתיות ויציבות. כמובן, כזו שתתאים לנו. יש ליצור שגרת פעולה המאפשרת לימוד לאורך זמן, תיקון התהליכים וכן הלאה. זוהי תכנית הפעולה שלנו.
  • הבנת המגבלות. יש להבין מה אנחנו לא יכולים לעשות, מה לא עומד לרשותנו.
  • יכולת התמודדות עם תוצאות ומצבים קשים. יש לזהות את הגבולות שלנו והימנע מלהגיע אליהם.

בעולם ההשקעות: ההחלטות והבחירות הן הן המקצוע

באופן הפשוט ביותר, כל המרכיבים הנ"ל משחקים תפקיד חשוב ותמידי בחיינו, בכל יום ובכל רגע. אולם, ישנם עיסוקים בהם הם משחקים תפקיד חשוב, מרכזי ויום יומי, מכיוון שהמקצוע רצוף בקבלת החלטות. במקצוע שכזה, כל המרכיבים הנ"ל דרושים לצורך הצלחה לאורך זמן.

העבודה בשוק ההון, בתחום המימון ובקבלת החלטות ההשקעה – היא דוגמא טובה. מדובר בהתנהלות הדורשת מספר מרכיבים בכדי שניתן יהיה להתמודד איתה לאורך זמן. נמנה כמה מהחשובים שבהם שבאופן לא מפתיע – מזכירות את הרשימה הקודמת:

  • הבנת התמונה הרחבה, על כל ההקשרים.
  • הבנת היכולת האישית להתמודד עם המציאות בשוקי ההון.
  • יש לפעול לפי מדיניות, שיטה הפועלת לאורך זמן.
  • יש להעריך ולהבין את הסיכונים.
  • יש להבין את הגבולות האישיים, את יכולת "הספיגה" האישית. באיזה נזק אני יכול לעמוד, מהו ההפסד המקסימלי אותו אוכל לקבל וכן הלאה.

יש להימנע מלעבור את הגבולות ולא להתפתות לכך גם אם לפנינו פוטנציאל לרווח נאה ואטרקטיבי.

הכותב הוא מנכ"ל שקל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות מקבוצת שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות