אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תרבות: טורפדו פיקסיז צילום: MCT

תרבות: טורפדו פיקסיז

ביטול הופעתם של הפיקסיז מוכיח חד־משמעית שנגד ישראל מתגבש חרם תרבותי שעלול לחסל את פרנסתם של המפיקים הישראלים, ולפגוע ביצוא התרבותי שלנו

07.06.2010, 09:35 | מאיה נחום שחל

אחרי שנה תרבותית משגשגת, שכללה יצוא של פורמטים טלוויזיוניים וזכייה בפסטיבלי קולנוע ותיאטרון יוקרתיים, נדמה היה שישראל תשקם את מעמדה כיצרנית תרבות איכותית. החיבור התרבותי לעולם היה דו־סטרי, ויותר אמנים בינלאומיים הגיעו לישראל. לרגע הרגשנו חלק מכולם. אפילו כשאמנים כמו פטי סמית ואלביס קוסטלו ויתרו על הקהל הישראלי, הרשינו לעצמנו לחייך בזלזול.

אתמול זה נגמר. בעשר בבוקר התבשרו עשרות אלפי המעריצים של הפיקסיז שהלהקה ביטלה את הופעתה בפסטיבל "פיק.ניק". לא נמסרה סיבה רשמית, אבל מותר לנחש שההחלטה קשורה למשט. הפיקסיז כבר התעלמו מפנייה של פעילי זכויות אדם ישראלים, שביקשו שיבטלו את הופעתם במחאה על יחסה של ישראל לפלסטינים. פרשת המשט, כנראה, הטתה את הכף.

הביטול של הפיקסיז הוכיח סופית שמתגבש חרם תרבותי. הם אולי לא עדכניים כמו הגורילז והקלקסונז - שהיו אמורות להופיע בפסטיבל וביטלו עוד לפני הפיקסיז - אבל הם מהלהקות החשובות ברוק, והקאמבק שלהם עורר תשומת לב אדירה. העולם מקשיב לפיקסיז: כשהם מנגנים, וגם כשהם מבטלים הופעה.

 העולם מקשיב לפיקסיז, צילום: אי פי אי העולם מקשיב לפיקסיז | צילום: אי פי אי  העולם מקשיב לפיקסיז, צילום: אי פי אי

גם האמרגנים הישראלים רואים את הביטול הזה בחרדה רבה. "מעבר לפגיעה המוראלית ב־15 אלף רוכשי הכרטיסים, מדובר בנזק כלכלי עצום", נמסר ממשרדה של מורן פז, המייצגת את המפיק שוקי וייס. מפיקי "פיק.ניק" השקיעו בפסטיבל 1.5 מיליון דולר, סכום עתק במונחי שוק התרבות, במיוחד לנוכח הודעתה של פז, ש"אף חברת ביטוח לא מוכנה לבטח את ישראל מפני ביטולים הקשורים במצב פוליטי או בטחוני". וייס עצמו מסר: "אני מצטער וכואב מאוד שניסיונות חוזרים ונשנים להביא לארץ מוזיקה טובה ולהפיק מופעים ופסטיבלים איכותיים נופלים קורבן לרצף אירועים פוליטיים, שבאים לידי ביטוי בדפוסי פעולה חדשים שאין לי מילה אחרת להגדירם אלא סוג של טרור תרבותי המופעל על ישראל ועל האמנות באשר היא".

המפיקים האחרים מנסים לשמור על אופטימיות, אבל גם הם עוברים ימים קשים של חששות. ממשרדה של רונית ארבל נמסר כי לעת עתה לא בוטלו הופעותיהם של רוד סטיוארט ושל אלטון ג'ון. ממשרדו של שאולי בסקינד נמסר כי הופעותיה של סוזן וגה, המתוכננות ל־16–15 ביוני, יתקיימו כרגיל. ממשרדה של אורה לפידות נמסר כי גם הרקדן מיכאיל ברישניקוב לא שינה את תוכניותיו לרקוד אצלנו. חובבי המחול יכולים לנשום לרווחה. בינתיים.

את החרם רואים גם צרכני התרבות בחו"ל, והחשש הוא שאלה יעדיפו להימנע מתרבות ישראלית. שלושה בתי קולנוע בצרפת, למשל, ביטלו את הקרנת הסרט הישראלי "חמש שעות מפריז". במקומו הם הקרינו סרט על פעילת השלום רייצ'ל קורי, שדחפור צה"לי דרס אותה. בזירת התיאטרון והמחול מדווחים על יציבות בהזמנות, לפי שעה: תיאטרון הקאמרי מסר שנסיעות ההצגות "המלט" (לפולין) ו"אשכבה" (לרוסיה) יתקיימו לפי התכנון; המנהל האמנותי של הבימה, אילן רונן, מסר כי "No News is Good News"; ומלהקת בת שבע נמסר שלא נרשמו ביטולי הופעות בעולם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
לא קונה את ה"חרם התרבותי" על ישראל
אם אני זמר כמו ג'יל סקוט הרון , או להקת פיקסיז , ואני רוצה לעשות סיבוב הופעות ולארגן קצת כסף לקולג' של הילדים , ופתאום נופלים עלי ים של דואל"ים ומכתבי איום , שאומרים לי , אנחנו יודעים איפה אתה גר " "יודעים איפה הילדים, אמא שלך וכו' גרים ונהרוג אותם " או אפילו נחרים אותך כלכלית , הייתי חושב פעמיים , לא כל זמר הוא ברנר אנרי לוי , יש כאלה שסתם אוהבים לנגן בגיטרה ולשיר שירים , אבל הטרור המוסלמי מרתיע אותם , למה להם לקחת סיכונים מיותרים , מול מוסלמים קיצוניים , זה לא חרם תרבותי זה טרור כנגד אומנים.בסך הכל מדינה אחת פחות בתור בשבילם , לא צריך להכניס להם מילים לפה , גם אלביס קוסטלו , לא יגיד לכם איימו עלי וני משקשק מפחד כי אז תהיה לו תדמית של נקניק , אז הוא כאילו יוצא אינטלקטאול יפה נפש , אבל הוא ידע טוב מאוד מי זה ישראל גם לפני כן , פשוט הוא לא ידע שיאיימו עליו מוסלמים משוגעים , תחשבו על זה, האם אתם הייתם טסים להופיע בארמניה או בבולגריה אם הייתם מקבלים איומים על חייכם ועל חיי משפחתכם? הייתם אומרים חפיף ומבטלים את ההופעה , אל תהייו כל כך תמימים , הטרור עובד
אסי , ת"א  |  08.06.10
לכל התגובות