אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחת גלייזר בחובות של 1.1 מיליארד ליש"ט צילום: איי אף פי

משפחת גלייזר בחובות של 1.1 מיליארד ליש"ט

מנצ'סטר יונייטד היא כנראה מקור הפרנסה היחיד עבור המשפחה שעסקיה הפרטיים בחובות אדירים ורבים מהם על סף סגירה

07.06.2010, 16:00 | אוריאל דסקל

משפחת גלייזר, הבעלים של מנצ'סטר יונייטד, בחובות אישיים של 1.1 מיליארד ליש"ט – כ-400 מיליון ליש"ט יותר ממה שהיה ידוע. כך לפי חשיפת התוכנית "פנורמה" של BBC וכתבה של דיוויד קון מ"הגרדיאן".

לפי ה-BBC ו"הגרדיאן" החובות מהעסקים הפרטיים של משפחת גלייזר נובעים מעסקיהם הראשיים – קניונים ומרכזים מסחריים בארה"ב.

לפי דובר של המשפחה – לגלייזרים יש נכסים בשווי 2 מיליארד ליש"ט.

לפי "הגרדיאן" – בגלל הקשיים של של עסקיהם הפרטיים הגלייזרים משתמשים במנצ'סטר יונייטד כמקור ההכנסה העיקרי שלהם.

פרטים על כך מגיעים בזמן שבפרמיירליג דנים איך להוריד את חובות המועדונים שהגיעו לסך של 3.4 מיליארד ליש"ט – מתוכם כ-715 מיליון ליש"ט השייכים למנצ'סטר יונייטד.

לפי ה-BBC הגלייזרים לקחו הלוואה של 388 מיליון ליש"ט כנגד הקניונים ו-66 מיליון ליש"ט כנגד קבוצת ה-NFL שבראשותם – טמפה ביי באקנירס.

לגלייזרים יש 64 מרכזים מסחריים תחת החברה First Allied. לפי החשיפה של BBC הם לא מייצרים מספיק הכנסה כדי לשלם את הריבית על ההלוואות.

בנקים שמו 28 מתוך 64 הקניונים על הווץ' ליסט – כלומר הם מודאגים מההלוואות הקשורות אליהם. ארבעה מרכזים – באוהיו, ניו מקסיקו, טקסס וג'ורג'יה – כבר פשטו רגל.

הגלייזרים רכשו את מנצ'סטר יונייטד ב-2005. הם לקחו הלוואה של 500 מיליון ליש"ט ושילמו במזומן 272 מיליון ליש"ט. שישה חודשים לפני לקחו הלוואה מחדש על 25 קניונים בבעלותם.

לפי הערכות הקניונים של הגלייזרים שווים כ-380 מיליון ליש"ט וההלוואות עליהן נאמדות ב-395 מיליון ליש"ט.

התחקיר נערך על ידי אנליסט בשם אנדי גרין, אוהד מנצ'סטר יונייטד.

די ברור מהממצאים כי העסקים של הגלייזרים לא יכסו את החובות של מנצ'סטר יונייטד. יותר מזאת, הסכומים שמשפחת גלייזר לוקחת ממנצ'סטר יונייטד (22.9 מיליון ליש"ט כ"דמי ייעוץ") הם כנראה ההכנסה היחידה של המשפחה כיום.

"מחנה הגלייזרים" במנצ'סטר יונייטד שבראשות דיוויד גיל, המנכ"ל, טוען כי מנצ'סטר יונייטד יכולה להרגיש בטוחה במודל הפיננסי שלה, למרות תשלום של 69 מיליון ליש"ט בריבית בלבד על ההלוואות שנלקחו על ידי הגלייזרים כדי לרכוש את המועדון נטול החובות. בסך הכל שילם המועדון 460 מיליון ליש"ט בריביות וסכומים אחרים שלא קשורים לכדורגל.

דובר המשפחה ציין כי הכנסות המועדון עלו גם בזכות הסכמי ספונסרשיפ גבוהים וכי המועדון מספק מספיק כסף לאלכס פרגוסון כדי לחזק את הקבוצה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות