אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תורת היחסות, גרסת רחוב איינשטיין צילום: אוראל כהן

תורת היחסות, גרסת רחוב איינשטיין

מאז שאושרה תוכנית העירייה לשילוש מספר הדירות ברמת אביב ב', המובילות שבחברות הנדל"ן מתחרות ביניהן על הזכות לבנות בשכונה היוקרתית. לתושבים, בינתיים, יש תוכניות משלהם

10.06.2010, 11:02 | שירלי ששון-עזר

תושבים ותיקים של שכונת יוקרה תל אביבית, שלוש מהיזמיות המובילות בישראל ולב לבייב אחד: כך נראה שדה הקרב הנדל"ני שהתפתח לאחרונה ברמת אביב ב'. הרקע למאבק הנדל"ני של השכונה הצפונית הוא יוזמה של העירייה לבצע פרויקט התחדשות עירונית ענק בעשרות בנייני מגורים. החלופות לביצוע הכוונה הזו כוללת הריסה של בנייני הרכבת הישנים שניצבים במקום משנות החמישים, ויזמי נדל"ן אמורים לבנות במקומם בניינים רבי־קומות חדשים. אלא שהפוטנציאל הכלכלי העצום שטמון בנדל"ן למגורים בשכונת היוקרה הופך את הפרויקט לסלע מחלוקת בין התושבים והיזמים .

ציר איינשטיין, הסמוך לאוניברסיטת תל אביב, הוכרז בתוכנית המתאר החדשה של העיר כציר התחדשות עירונית. אם התוכנית תבוצע בשיטת פינוי־בינוי - אמורות להפוך 900 יחידות הדיור המיושבות כיום ל־2,700 דירות חדשות. דירות בשטח 50 מ"ר בבניינים ישנים יהפכו לדירות חדשות בשטח כמעט כפול של כ־100 מ"ר; הבניינים יכללו מעליות, חניות תת־קרקעיות ושטחים ציבוריים. בדרך יעלה ערכן של הדירות בעשרות אחוזים.

שני קרבות גדולים מתקיימים כרגע על רקע התוכניות האופטימיות של העירייה: קרב בין התושבים על אופי התוכנית להתחדשות (אם להרוס לגמרי או רק לשפץ) וקרב בין היזמים שרוצים לגזור את הקופון על זכויות הבנייה באחת השכונות היקרות ביותר בארץ. כמה מחברות הבנייה והיזמות המובילות בישראל, בהן אשדר, אפריקה מגורים, א. דורי, מצלאוי, נווה ואזורים, מתחרות על הזכות לבצע את הפרויקט. לשם כך הן מחזרות במרץ אחר התושבים כדי להשיג את חתימותיהם לביצוע.

מערכה מס' 1: התושבים נגד עצמם

המחשה לרוח הקרב השוררת בקרב כל המעורבים בתוכניות לחידוש השכונה נשמעה בישיבה שהתקיימה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחודש פברואר 2009. אז הציג התושב אביטל זוהר את עמדת תושבי השכונה נגד פרויקט הפינוי־בינוי. לדבריו, רוב תושבי השכונה לא מעוניינים בתוכנית. למרות זאת, באותה ישיבה הציגו דיירי אחד ממתחמי השכונה (המכונה מתחם 3) חתימות של 98% מהדיירים במתחם המעוניינים בתוכנית. דני ביכלר, תושב המתחם, אמר ל"כלכליסט" כי "זוהר מופיע בכל מיני ועדות ומציג את עצמו כנציג שלנו. ישנה סברה רווחת שהוא פנה לחברה שעושה פינוי־בינוי בדרישות כלשהן. וכאשר הם סירבו, הוא התחיל לקדם תוכנית אחרת עם יזם אחר, והוא מנסה לסחוב אחריו דיירים אחרים".

אחד הבניינים ברמת אביב (ארכיון), צילום: עמית שעל אחד הבניינים ברמת אביב (ארכיון) | צילום: עמית שעל אחד הבניינים ברמת אביב (ארכיון), צילום: עמית שעל

לדבריו של ביכלר, זוהר כינס אסיפה ובה הציג לתושבים המבוגרים בשכונה את התוכנית ואף הזהיר אותם מהשלכותיה. "הוא אמר להם 'יזרקו אתכם מהבתים, יהיה פה זבל''. היו שם אנשים מאוד מבוגרים והם רעדו מפחד". ביכלר עצמו לא מבין איזו סיבה יש להתנגד לתוכנית: "אני מקבל דירה חדשה במקום הדירה הרעועה שלי. המצב של הבניינים שלנו גרוע ביותר: המדרגות שבורות, המעקות חלודים, זו ממש סכנה. בגדול, אנחנו בעד הפרויקט הזה. זה לטובתנו".

זוהר, מצדו, טען בשיחה עם "כלכליסט" שהוא מייצג קבוצה של 300 תושבים מהשכונה: "הוועד מתנגד להריסת השכונה והפיכתה לשכונת מגדלים. אנחנו לא רוצים לצאת לגלות של שלוש שנים ולחזור לגור לאורך 15 שנה באתר בנייה".

מערכה מס' 2: שיפוץ או פינוי־בינוי?

בעוד שכמה מחברות הנדל"ן החלו להחתים תושבים על הסכמה לפינוי־בינוי, הגיעו חברות מתחרות, בהן קריגר נדל"ן, שהציעו לתושבים התחדשות בסגנון תמ"א 38 - תוכנית לשיפוץ ולחיזוק המבנים ללא הריסתם. אורה לונדון, דיירת רחוב טאגור שבשכונה (המכונה מתחם 2), מקווה שלא תיאלץ לחתום בסופו של דבר עם קריגר: "התחיל כאן תהליך עם לב לבייב על פינוי־בינוי במתחם ענק, אבל זה נתקע. הם לא עשו מספיק עבודת שטח", אומרת לונדון ומוסיפה: "אבל גם ההצעה לשיפוץ איננה מיטבית כי זה הכל טלאי על טלאי. זה לקחת אשה זקנה ולהלביש לה שמלה של צעירה". מחברת אפריקה מגורים נמסר כי הפרויקט מתעכב מאחר שישנה מחלוקת סביב גובה המגדלים שהיא תוכל לבנות, הנובעת מהקרבה לשדה דב.

עורכי הדין לירן זילברמן וזיו גרומן, המייצגים את הדיירים באחד ממתחמי השכונה (מתחם 5), מסרו כי דיירי המתחם מעוניינים בתוכנית פינוי־בינוי. "עד כה 50% מהדיירים כבר חתמו על הסכמים מלאים ואנחנו מאוד מקפידים על שיתופם. נקפיד מול הגורמים בשטח שיישמרו היוקרה והמסורת של השכונה", אמר זילברמן.

עד שתוכרע השאלה מי יבנה את השכונה המתחדשת החברות ממשיכות לצאת במבצעים במטרה לשכנע את הדיירים לחתום. השבוע הכריזה אפריקה ישראל על מבצע במסגרתו כל דייר שישכנע את שכנו לחתום יקבל חופשה זוגית.

בעירייה נותנים לשוק לעשות את שלו: "מדיניות העירייה הוצגה בוועדות התכנון. את הפרויקטים יזמו חלק מהתושבים, אך ישנם גם תושבים אשר תומכים ביישום תמ"א 38 לשיפוץ מבלי לשנות את המרקם הקיים. קצב התקדמות הפרויקטים ייקבע על ידי התושבים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
המיזם להתחדשות עירונית קהילתית
תכניות הבניה בהם מעורבת התחדשות עירונית, מעניקה הטבות מרובות הגלומות בפרויקטים מסוג זה, במדינת ישראל עדיין לא השכילו לבצע שינוי אורבני-סביבתי בסדר גודל שכזה, ע"י שיתוף חברי הקהילה כולה במגמות הניתנות ,יתרה מכך באמצעות פשטות ודרך נכונה חברי הקהילה המשתתפים בפרויקט וכן שאר חברי הקהילה יכולים להשיג תמורות שבדרך כלל לא מושגות ובגינם ניתן לפתח את ההון האנושי. קיים מתכון מנצח לקידום כל תוכנית בניה חדשה ,אך לרוב הדיירים ניזוקים ויוצאים מופסדים כתוצאה מכך שבינם לבין חברת בניה עומד יזם הגוזר קופון שמן ללא הצדקה. על הדיירים הקשישים להבין שללא התחייבות הקבלנים למימון תחזוקת הבניין, וללא הבטחת שאר פרמטרים החלום יהפך למפח נפש, ויש דרך לבצע שינויים כה משמעותיים בהסכמה מלאה ובהסכמה של 50% נכון שניתן לצאת לתכנון שעולה כסף קטן. לכן המסכנה הינה תוכנית עסקית משוטפת לדיירים ולקבלן ראשי לתוצאה נכונה, ושיתוף קהילתי מורחב להשגת המטרה .
יגאל א. , חיים של תקווה  |  14.06.10
25.
כמה שטויות!!! אתם כאלה פראיירים..נראה מה ישאר מכם אחרי רעידת אדמה!!!!
אני לא מבין איך אנשים לא חותמים,תמשיכו להקשיב ליו"ר המהולל שלכם שמתיימר להבין בנדל"ן... אתם פשוט לא מבינים שברעידת אדמה כולכם תמותו!!!!!!! תפסיקו להסתכל על מה אפריקה ישראל מרויחים ותראו מה אתם תרויחו!!!!! ההצעה שלהם יותר מהוגנת ומי שלא חותם פשוט עושה עוול לאחרים....
חיים , הופיין  |  13.06.10
24.
ל - 17: קניון לא מבטל את נחיצותו של רחוב עירוני
תקרא את הכתבה שפורסמה גם כאן על תרבות הקניונים בארץ. בסופו של דבר ובצורתם העיקרית הם מביאים לחיסול המסחר ברחוב - מעוז העירוניות. מעבר לזה מאוד קביל שבמרכזו של רחוב מסחרי פעיל ומליח יש קניון - ראה ערך דיזינגוף סנטר במפגש הרחובות דיזינגוף וקינג גורג. במידה ורוצים לשמר את האופי הפרברי והמנומנם של השכונה הזו שלא יעשו כלום, אבל כמדברים על התחדשות עירונית חייבים ליצור רצף שישרת את מירב האנשים במירב שעות היום - זוהי מהות האורבאניות, אשר באיזור האוניברסיטה הגדושה בצעירים היא כל כך חיונית. ושוב לא מדובר על הריסה של מרקם השכונה על ידי מועדונים שיהיו פועלים עד השעות הקטנות של הלילה אלא בשילוב ואיזון בריא! 
אסף  |  12.06.10
לכל התגובות