אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק האנג'לים: "צריך לעודד משקיעים להרוויח, לא להשקיע" צילום: קובי קנטור

חוק האנג'לים: "צריך לעודד משקיעים להרוויח, לא להשקיע"

המשקיע הישראלי עמוס ברזילי, המשמש כיועץ בכיר בקרן וואלדן האמריקאית, טוען שחוק עידוד ההשקעות בהייטק שעבר אתמול בקריאה טרומית בכנסת עלול להחמיץ את המטרה

10.06.2010, 14:19 | אסף גלעד

בתגובה לחוק האנג'לים שעבר אתמול בקריאה טרומית כנסת, אומר האנג'ל הישראלי עמוס ברזילי, המשמש גם כיועץ השקעות בכיר בקרן וואלדן, כי החוק החדש מעודד את המשקיעים "להשקיע, לאו דווקא להרוויח". 

"אם אתה מעודד אותם רק להשקיע, ואתה לא נותן להם תמריץ להרוויח, אינך משיג את המטרה", טען ברזילי. "את הרווח ניתן לעודד בשיטה אחרת: הנחה על רווחי הון במועד האקזיט לדוגמה, כך שרק במקרים של רווח אפשר יהיה לממש את ההטבה, או לחלופין, לצמצם את המיסוי על רווחי הון ודיבידנד בהשקעות אלו ולפטור ממס השקעות חדשות שמקורן ברווחים מהשקעות קודמות בחברות סטארט אפ (בדומה לתקנות המקובלות בנדל"ן בארה"ב). הטבות המס צריכות להתקיים בזמן שחברת הסטארט אפ מייצרת רווח למשקיע ולא בזמן ההשקעה".

לדברי ברזילי, מיסוי על השקעות בחברות הייטק עלול להוביל לתוצאות בלתי צפויות, כמו הקמת חברות סטארט אפ לצורכי מס בלבד. "בארה"ב, אחרי ההוריקן קתרינה, הורידו את הפחת על רכישת בתים חדשים בכמחצית, מה שהביא ליצירת תעשיית הגנות מס שהביאה להתעשרות מספר אנשים ובסופו של דבר יצרה יותר בזבוז מאשר ערך למדינה. עלות הפיקוח והבקרה על הפעילות הזו תתקזז עם הרווח שייווצר ממנה", הסביר.

עם זאת, ברזילי סבור שבסך הכל, יוזמת הממשלה מרחיקת לכת, ולדבריו ההזדמנות בה גדולה מהסיכון. "התוכנית הממשלתית תקפיץ את תעשיית ההייטק הישראלית שסובלת מהשקל החזק מדי". אמר.

ברזילי, שהשקיע בעבר בשתי חברות סטארט-אפ אמריקאיות - CollabRX ו- Orlucent שעוסקות באבחון מחלות קשות באמצעות ניתוח גנטי ממוחשב - מחפש בימים אלה חברה ישראלית להשקעה. ברזילי מגיע לישראל במסגרת תפקידו כיו"ר כנס PMWC Israel לרפואה מותאמת אישית שנערך בחסות ארגון האנג'לים סיליקום ונצ'רס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות