אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
8 שאלות שאתם חייבים לשאול את הוריכם צילום: טל שחר

8 שאלות שאתם חייבים לשאול את הוריכם

שיחה על צוואה, ירושה וחשבונות בנק עם הורים מבוגרים היא עניין רגיש. כמה עצות שיעזרו לצלוח אותה בשלום וגם לתכנן היטב את העתיד של כולם

10.06.2010, 22:33 | סוכנויות הידיעות

שיחות על ענייני כסף עם הורים מבוגרים יוצרות לעיתים קרובות מצבי אי נוחות ומתחים בין הדורות. אנליסטים סבורים כי למרות הקושי שבדבר, שיחות אלה חשובות ביותר ומאפשרות לתכנן היטב את העתיד של כולם, מבלי שההורים יחששו מכך שילדיהם ישתלטו על רכושם בעודם בחיים.

סוגים של צוואה אם המתים יכלו להפסיק לדבר חשבתם שקרוב המשפחה השתלטן שהלך לעולמו לא ינסה להשפיע עוד על חייכם? חשבו שוב. יש כאלו שמתנים את קבלת הירושה בחתונה, בגירושים או אפילו בפטירת בן הזוג הנוכחי. כך הופכים המתים את החיים לגיהינום צמרת פרנט, 23 תגובותלכתבה המלאה

לדעתם של יועצים פיננסיים, רצוי לערוך מסמכי ירושה ולתת הוראות ברורות לפני הגעה לגיל מופלג. יש לזכור כי גם אנשים בשנות ה-60 לחייהם אינם חסינים מפני התקפי לב ומחלות קשות. האתר moneywatch מציג סדרה של שאלות שכדאי להעלות בשיחות עם ההורים, וממליץ על האופן בו רצוי לקיים שיחה שכזו.

1. מי מייעץ להורים?

אם להורים יש יועץ פיננסי או מומחה אחר אשר מסייע בניהול נכסים, כדאי לבקש רשימה של שמות, כתובות ומספרי טלפון (או לוודא כי פרטיהם נגישים במידת הצורך). ייתכן ויהיה צורך לערב את מנהל החשבונות או היועץ הפיננסי בענייני משפחה.

מה לשאול את ההורים, ומהם הם רוצים לספר?, צילום: shutterstock מה לשאול את ההורים, ומהם הם רוצים לספר? | צילום: shutterstock מה לשאול את ההורים, ומהם הם רוצים לספר?, צילום: shutterstock

2. האם יש לכם ירושה?

במקרה שאין צוואה, ככל הנראה גם לא ימצאו מסמכים אחרים המעידים על היקף הנכסים. אם כן, כדאי לשאול מתי הצוואה נערכה, מי מיופה כוח ליישמה והיכן נמצא המסמך המקורי. אם הירושה נערכה לפני יותר מ-5 שנים, כדאי להמליץ להביט בה ולבדוק האם לא חלו שינויים בהעדפות.

3. האם יש מסמכים המגדירים את מיופי הכוח?

אם המסמכים קיימים, כדאי לבקש לראות אותם כדי לדעת מי ינהל את העניינים הפיננסיים במקרה וההורים לא יוכלו לעשות זאת בכוחות עצמם.

4. האם המוטבים של פוליסות הביטוח מעודכנים?

כדאי לבדוק האם שמות המוטבים המוזכרים בפוליסות הביטוח, קרנות הפנסיה ואצל יועצי ההשקעות עדכניים ותואמים את הנכתב במסמכי הצוואה. יש לוודא כי השמות עודכנו על ידי ההורים ומשקפים את רצונם המלא.

5. אילו חשבונות יש לכם והיכן הם מתנהלים?

יש לבקש מההורים לערוך רשימה של בנקים, סוכנויות וקרנות בהם מתנהלים חשבונות בצירוף מספר חשבון. מומלץ לבקש גם את שמות המשתמשים והקודים לאותם חשבונות. אם בקשה זו מעוררת חוסר נוחות, אפשר לבקש מהם להזין את המידע במחשב אישי כדי שתתאפשר גישה למידע זה במקרה הצורך.

6. איזה ביטוח יש לכם?

אם מצבם הבריאותי של ההורים ידרדר, כדאי שתכירו את פוליסות הביטוח שלהם ותדעו לאילו שירותים רפואיים הם זכאים. כמו כן יש לברר באיזו סוכנות ביטחו ההורים את חייהם, רכבם, ביתם ועוד. כך תדעו גם למי לפנות כאשר יהיה צורך לבטל את הביטוח.

7. היכן נמצאים המסמכים הפיננסיים?

כך תדעו היכן למצוא את המסמכים השונים הנוגעים לבית למכונית ולנכסים נוספים, וכן להלוואות.

8. היכן נמצאת הכספת והמפתחות שלה?

אם אתם מיופיי הכוח של ההורים, עליכם לקבל גישה ישירה לכספת, אם כי צעד זה ידרוש תשלום של עמלה נוספת על הפעילות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
לפעמים הילדים חושבים שהכסף זה הכל , קצת מפחיד .
אם יש ירושה כבדה, ואם יש ילדים יורשים שהם חסרי סבלנות, אז כדאי להוסיף משפט או שניים, על כך שאם אירע למוריש מקרה פגיעה , אז הילדים לא יקבלו שום דבר, ולומר לילדים באופן מרומז, או בצורה עקיפה, כך שלא יעלה בראש, לנסות לזרז את סופו של המוריש .
אין סבלנות  |  12.06.10
לכל התגובות