אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: יוון תיקלע לחדלות פרעון באוגוסט צילום: בלומברג

הערכות: יוון תיקלע לחדלות פרעון באוגוסט

קרל וויינברג: "אי אפשר לקחת מדינה שלוותה יותר מדי כסף ולהפוך אותה לצרכנית אשראי איכותית על ידי כך שמלווים לה כסף נוסף. ההמלצה שלי ללקוחות: קחו את הטלפון הנייד לחופשה השנתית בקיץ"

11.06.2010, 22:43 | סוכנויות הידיעות

יוון תהיה חדלת פרעון על האג"ח שלה מאחר שהמדינה מצוייה בחוב גדול וגישת גוש היורו כלפי הצלתה אינה נכונה, כך אמר היום ל-CNBC קארל וויינברג, כלכלן ראשי ב-High Frequency Economics.

מיחזור חוב של יוון עשוי לקרות כבר באוגוסט אז אמורה המדינה הבלקנית לקבל חבילת כספים נוספת מקרן המטבע הבינלאומית והאיחוד האירופי, לפי וויינברג.

"אי אפשר לקחת מדינה שלוותה יותר מדי כסף ולהפוך אותה ליעד איכותי יותר לאשראי באמצעות מתן כספים נוספים. הם זורקים את יוון עמוק יותר ויותר לתוך הבור בכך שאינם נדרשים לבעיה באופן ישיר והולם".

בתשובה לשאלה מתי חדלות הפרעון היוונית תקרה, וויינברג ענה, כי "אנו מייעצים לאנשים לקחת איתם לחופשת אוגוסט את הטלפון הסלולרי. חדלות פרעון ביוון תהיה הרסנית למטבע האירופי".

בכירים ביוון סרבו להגיב להערכות אלה.

ביום חמישי, נאסים טאלב, פרופסור ומחבר רב המכר "הברבור השחור", אמר ל-CNBC שהמצב הכלכלי גרוע באופן דרסטי מאשר לפני שנתיים והיורו פשט את הרגל מבחינה רעיונית.

אלא שהמשקיע ג'ים רוג'רס אמר שייתכן שעכשיו הזמן לרכוש את היורו מאחר שיש כל כך הרבה משקיעים דוביים על המטבע כך שראלי עשוי להתממש.

האיחוד האירופי וקרן המטבע גיבשו חבילת סיוע של 9 מיליארד דולר שתועבר למדינה בסוף אוגוסט כדי לשרת חוב חיצוני. "אם יוון לא תעמוד ביעדי ההתאמות שסוכמו במזכר ההבנות עם קרן המטבע היא לא תזכה בכספים הללו. ההימור שלי הוא שיוון לא תעמוד בקריטריונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
מה זה קשור?
האיחד האירופי, בניגוד לבנקים ולמשקיעים הפרטיים- לא הלווה ליוון כסף ונתן לה תאריך להחזיר אותו. הוא פשוט נתן לה כסף ומצפה שהיא תחזיר אותו כשהיא תוכל, כלומר כשהכלכלה תתאושש. יוון לא תגיע למצב של חדלות פירעון בטווח הבינוני כי יהיו לה מזומנים שיכסו את החובות שלה. הבעיה של יוון כרגע היא לעשות פניה של 180 מעלות בגישה התקציבית שלה- מתקציב מנופח בצורה שערורייתית לתקציב שמרני ביותר, תוך מקסימום שלוש שנים. מדובר במהפך רציני שכולל קיצוץ של בין 10 ל-15 מיליארד אירו מהתקציב השנתי של הממשלה, שלאף אחד לא ממש ברור איך יוון תעשה את זה או אם היא בכלל יכולה לעשות את זה. אם יוון תצליח לקצץ ככה את התקציב- היא תחזור למצב נורמלי ותתחיל להחזיר את החובות שלה למדינות האיחוד האירופי תוך 5 שנים. אם היא לא תצליח- היא פשוט תתחיל לצבור שוב חובות ובתוך זמן קצר תגיע למצב של חדלות פירעון. אבל בכל מקרה- מדובר בטווח הארוך ולא בטווח הקצב. בטווח הקצר, בהנחה שהכלכלות של שאר מדינות אירופה ישארו במצב הנוכחי- יוון לא תהיה בבעיה מיוחדת. אם עוד מדינה באיחוד האירופי תגיע למצב של יוון- זה כבר ישתנה מקצה לקצה, ולא נראה לי שמישהו ממש יודע מה יקרה בכזה מצב.
מישהו , ישראל  |  12.06.10