אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנית של ברקת לבלימת ההגירה השלילית מירושלים: צופה הוזלת דירות ב-20% צילום: סבסטיאן שיינר

התוכנית של ברקת לבלימת ההגירה השלילית מירושלים: צופה הוזלת דירות ב-20%

בכוונת העירייה לדרוש מהקבלנים להקצות 20% מכל פרויקט לטובת דירות מוזלות בשטח של עד 100 מ"ר; ראש העיר, ניר ברקת: "הצעירים הם החמצן לעתידה של ירושלים, ואין לי ספק כי למהפכה זו תפקיד חשוב בבלימת ההגירה השלילית מהעיר"

13.06.2010, 14:21 | דותן לוי

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, החליט שלא להמתין לתוכניות לאומיות בתחום הדיור וחשף היום (א') תוכנית משלו לעיר שתעודד דיור בר השגה ותגרום להוזלת מחירי הדירות בשיעור של כ-20%.

התוכנית של ברקת תפעל בעיקר במישור הבנייה החדשה כאשר בכוונתו לדרוש מהקבלנים להקצות 20% מכל פרויקט לטובת בנייה עבור דיור בר השגה. הכוונה היא לתכניות המציעות בנייה (או תוספת) של 20 יחידות דיור ומעלה או 2,000 מ"ר ומעלה. יחידות הדיור שיוגדרו כדיור בר השגה יהיו בשטח של עד 100 מ"ר (שטח מירבי) וימכרו במחירים הנמוכים ב- 20% משווי השוק של דירה מקבילה.

האוצר מצטרף למאבק במחירי הדיור מבקש להגדיל מספר אישורי הבנייה ל-70 אלף יחידות בשנה בין הסעיפים בתוכנית האוצר, הצפויה להיכלל בחוק ההסדרים: הקטנת כוחם של המתנגדים לפרויקטים של פינוי-בינוי, קידום הקמת דיור צמוד קרקע בפריפריה, והסבה למגורים של שטחים חקלאיים שאינם בשימוש שי פאוזנר, 53 תגובותלכתבה המלאה

כדי לאכוף את הגבלת המחירים העירייה תפעיל מנגנון שיקבע את השומות לאותן דירות ויקצה דירות לזכאים על פי קריטריונים שתאשר העירייה - שבהם: גיל של עד 41 של אחד מבני הזוג, אנשים שאין בבעלותם דירה, מיצוי כושר השתכרות. מנגנון נוסף שתפעיל העירייה יבטיח כי הדירות יישארו ברות השגה לאורך שנים.

לפי העירייה, משמעות התוכנית היא הטבה לרוכשים בסך - 200-300 אלף שקל בממוצע ברכישת דירה. התוכנית החדשה תוטמע בתוכנית המתאר ותכלול קריטריונים פיזיים, כלכליים, נהלי זכאות וכללי ניהול ופיקוח להיצע דיור בהישג יד. דרישת דיור בר השגה תהיה אחידה, תחול בכל חלקי העיר ותחויב בכל תוכנית הכוללת תוספת זכויות בנייה שטרם הופקדה. דרישת דיור בר השגה תוגדר בצורה שקופה בתוכנית המתאר.

במטרה לקדם את התוכנית הוקמה בעירייה יחידה לקידום התחדשות עירונית ודיור בר השגה ברשות לפיתוח ירושלים אשר פועלת בשיתוף האגף למדיניות ותכנון אסטרטגי בעירייה. היחידה פועלת בתקציב של מיליון שקל, ומפתחת כלים מעשיים לתכנון ושיווק דירות בנות השגה עבור אוכלוסיות צעירות בעיר וכן מפתחת מודלים למחירי דירות בנות השגה להשכרה שמחיריהן יחלו מ-2,200 שקל.

עוד ציינו בעירייה, כי התוכנית היא אמצעי אחד מתוך סל תוכניות העירייה ליצירת דירות בנות השגה. התוכנית תובא לאישור השבוע בוועדה לתכנון עיר ולאחר מכן לאישור מועצת העיר.

ראש העיר ברקת: "זוהי תחילתה של מהפכה, ירושלים היא העיר החלוצה והמתקדמת בפיתוח המודל שגיבשנו על סמך מודלים דומים הקיימים בעולם, אשר יאפשר פתרונות מגורים בהישג יד עבור אוכלוסייה צעירה, יצרנית ובעלת פוטנציאל תרומה לעיר שאנחנו רוצים שתישאר לגור בירושלים. הצעירים הם החמצן לעתידה של ירושלים, ואין לי ספק כי למהפכה זו יחד עם הרפורמות שחוללנו בתרבות, בחינוך וכלכלה תפקיד חשוב בבלימת ההגירה השלילית מהעיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות