אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשביל צפון קוריאה כל משחק הוא רדיוס בלי קהל צילום: איי אף פי

בשביל צפון קוריאה כל משחק הוא רדיוס בלי קהל

הנבחרת שמשחקת הערב סובלת ממחסור באוהדים - אזרחי צפון קוריאה אינם רשאים לעזוב את ארצם ולהגיע למונדיאל

15.06.2010, 14:11 | סוכנויות הידיעות

לנבחרת צפון קוריאה יש בגביע העולם פחות אוהדים מאשר לכל נבחרת אחרת. הסיבה היא שלאזרחים מן השורה, כלומר כאלה שאינם בכירים במפלגת השלטון, אסור לצאת מהמדינה.

משחק הפתיחה של צפון קוריאה, הערב (ג) נגד נבחרת ברזיל, יפגיש את אחת הקבוצות החזקות בעולם עם נבחרת קטנה ולא מוכרת. לפיכך, סביר להניח שהרבה אוהדים נייטרלים יעודדו דווקא את האנדרדוג ממזרח אסיה, והם בהחלט יזדקקו לעידוד הזה. התמיכה במגרש צפויה להסתכם בחבורה של 200 פקידים מממשלו של קים ז'ונג-איל שנבחרו באקראי וב-50 מבני הקהילה הצפון קוריאנית שחיה ביפן, אבל אף אוהד כדורגל אמיתי מצפון קוריאה לא צפוי לשבת באצטדיון.

הארגון אמנסטי אינטרנשיונל מבקש לנצל את תשומת הלב העולמית סביב המשחק כדי להעלות לכותרות את את משטר הדיכוי של קים, מי שלפי התעמולה הצפון קוריאנית אחראי באופן אישי להצלחת הנבחרת במשחקי המוקדמות ולהעפלתה למונדיאל. באמנסטי לא מתרשמים וטוענים מנגד כי המשטר אחראי באופן ישיר למותם של אזרחים צפון קוריאנים מרעב כתוצאה מהמחסור במזון במדינה.

באמנסטי מוסיפים שאזרחים בצפון קוריאה חשופים גם למעצרים בלתי חוקיים ולעינויים, וכי הממשלה בצפון קוריאה מבצעת הוצאות להורג בתליה או ביריה.

גולים צפון קוריאנים ייעדרו גם כן ממשחקי גביע העולם. "צפון קוריאנים שעזבו את מדינתם 'ללא אישור' נחשבים על ידי הרשויות לבוגדים", אומרים באמנסטי, ומסבירים כי "הם לא יכולים להיראות בפומבי, מחשש שבני המשפחה שנותרו בצפון קוריאה עלולים להיענש".

לפי דו"ח שפירסם הארגון, הענישה כוללת פיטורים מהעבודה, שמשמעותם אובדן היכולת לקבל הקצבת מזון, וכן מאסר.

לא ידוע מתי, אם בכלל, ישודרו בצפון קוריאה משחקי הנבחרת המקומית, שכן בין הסנקציות שהטילה ממשלת דרום קוריאה על הצפון לאחר הטבעת המשחתת בתחילת השנה הייתה גם הפסקת שידורי הטלוויזיה בכל חצי האי. צפון קוריאה לא רכשה בעצמה זכויות שידור של המשחקים, ואם היא לא תוכל להשתמש בתדר הדרום קוריאני היא תנסה להשיג את השידור מסין.

כך או כך, ישנן טענות לפיהן הממשל בפיונגיאנג יסגור את כל ערוצי השידור עד שיוודעו התוצאות, ואם צפון קוריאה תפסיד - המשחקים לא ישודרו כלל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות