אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שורת הרווח - זה שנכנס וזה שיוצא: כך ישתנו מדדי הבורסה ב-1 ביולי צילום: אוראל כהן

שורת הרווח - זה שנכנס וזה שיוצא: כך ישתנו מדדי הבורסה ב-1 ביולי

עשרה ימים בטרם הפרסום הרשמי, "כלכליסט" מציג את הרכב המדדים החדש. עזריאלי וביג הפיצו מניות ועלו בדקה ה-90 על הרכבת של מדדי ת"א 25 ות"א 100 בהתאמה. אפריקה מגורים, במהלך דומה, שמרה ברגע האחרון על מקומה ברשימת ה-100

16.06.2010, 08:46 | אורי טל טנא

אתמול, 15 ביוני, חל התאריך הקובע עבור הרכב המדדים החדש בבורסה, שייכנס לתוקף בתחילת יולי. הבורסה תפרסם רשמית את הרכב המדדים המעודכן רק בשבוע האחרון של החודש, אולם "כלכליסט" מקדים ומציג את רשימת המניות הצפויות להיכנס ולצאת מכל מדד. בשבוע שעבר, בהתבסס על נתוני המסחר בשבוע הראשון של יוני, הצגנו הערכה ראשונית לקראת העדכון הקרוב, והיום, עם סגירת חלון הזמן הקובע, אנו מביאים תמונה מלאה של העדכונים.

בטבלאות המופיעות בעמודים אלה מוצגת התשואה שרשמה כל אחת מהמניות הצפויות לשנות פוזיציה, במהלך השבועיים האחרונים. תשואה גבוהה במיוחד רשמו מניות הצפויות להיכנס למדדי יתר תל אביב ויתר־50 - דבר המצביע על היערכות גבוהה של המשקיעים לקראת עדכון המדדים, בעיקר סביב המניות שיצטרפו למדדי היתר.

  • תמונת המדדים המרכזיים

למניות הנכנסות והיוצאות לפי תחזית "כלכליסט" ותשואותיהן ב-14-1 ביוני

מדד ת"א-25

עזריאלי ייהנה מעודפי ביקוש

ההנפקה הנוספת שביצעה קבוצת עזריאלי השבוע תכניס את המניה אל מדד ת"א־25. עזריאלי צפויה ליהנות מעודפי ביקוש גדולים של תעודות הסל, מאחר שכעת היא אינה רשומה באף אחד מהמדדים. תעודות הסל יתאימו את אחזקותיהן להרכב המדדים ולמשקולות החדשות של כל אחת מהמניות ב־30 ביוני, במסחר הנעילה.

ישראמקו, שתעבור ממדד ת"א־75 למדד ת"א־25, צפויה דווקא לספוג עודפי היצע עם ביצוע העדכון. אורמת והראל יאבדו את מקומן במדד ת"א־25 עקב שווי שוק נמוך ויעברו למדד ת"א־75.

מדד ת"א-100

דרבן תספוג היצע משמעותי

ב־1 ביולי יצטרפו למדד ת"א־100 ארבע מניות וייצאו ממנו רק שלוש, מאחר שכעת הוא מכיל 99 מניות בלבד. מניות עזריאלי, חלל תקשורת וביג, שלוש מהמצטרפות החדשות, יזכו לביקושים מתעודות הסל, מאחר שכעת הן אינן משתייכות לאף מדד שאחריו עוקבת אחת מתעודות הסל.

רציו, למרות כניסתה למדד, לא צפויה לזכות לביקושים מהותיים, כיוון שהביקושים מתעודות הסל של מדדי ת"א־100 ות"א־75 יתקזזו עם ההיצעים שייצרו למניה מדדי יתר־50 ויתר תל אביב, שעמם נמנתה עד כה. חברת ביג שביצעה בשבוע האחרון הפצת מניות כדי להיכנס למדד ת"א־100, נהנתה בעקבות זאת מפרמיה של כ־18%.

מניות דרבן תצא מתל אביב 100 וממאגר המניות בכלל, כיוון שהיא אינה עומדת בשיעור אחזקות הציבור המינימלי. מסיבה זו, היא גם לא תיכנס למדדי יתר תל אביב ויתר־50, וצפויה לספוג היצע מהותי בסוף החודש.

גם אפריקה מגורים לא עמדה עד אתמול בקריטריון אחזקות הציבור, אך בשעה 15:00 נערכו במניה עסקאות מתואמות בדיוק בהיקף הנדרש כדי להשאיר את המניה במדד.

אמפל אמריקן ואלווריון מאבדות את מקומן במדד תל אביב־100 עקב שווי שוק נמוך, אך שתי המניות ייכנסו למדדי יתר 50 ויתר תל אביב. לכן ההיצעים הצפויים לשתיים מתונים יחסית.

מדד יתר-50

סף הכניסה וסף היציאה קרובים

מרבית המניות המצטרפות למדד יתר־50 זכו בשבועיים האחרונים לפרמיה גבוהה על כניסתן הצפויה למדד. הפער בין סף הכניסה למדד (מקום 140 בשווי השוק הקובע במאגר המניות) ובין סף היציאה ממנו (מקום 160) גורם לתחלופה גבוהה של מניות במדד זה.

מדד יתר תל אביב

תשואות גבוהות למצטרפות

מדד יתר־120 ייהפך ב־1 ביולי ליתר תל אביב. מספר המניות שייכללו במדד החדש אינו מוגבל, מאחר שהוא יאגד את כל המניות הנמנות עם מאגר המניות, אך אינן כלולות במדד ת"א־100. בעדכון הקרוב ייכנסו למדד יתר תל אביב 39 מניות וייצאו ממנו 21, כך שהוא יכיל 137 מניות לעומת 119 מניות כעת ביתר־120.

חלק מהמניות שיצטרפו למדד נהנו בשבועיים האחרונים מפרמיה גבוהה מאוד, ונשאלת השאלה האם אין זו היערכות יתר של השוק לעדכון. בולטת מניית שלמה אנג'ל שזינקה ב־72% בשבועיים למרות רצף חדשות שליליות (שעיקרן חקירת הממונה על הגבלים עסקיים נגד החברה בחשד להיותה חלק מקרטל מאפיות).

תשואות חריגות רשמו גם מניית לודן, שקפצה ב־50% למרות דו"ח רבעוני חלש, ומניות צור ונפטא חיפושים, הנסחרות מעל ערך אחזקותיהן.

אפקט המדד גורם למניות להיכנס למדדים בתמחור יקר מדי, ובדרך כלל לאחר הכניסה למדד הן מאבדות מערכן. המרוויחים מאפקט זה הם אלו שרוכשים את המניות בשלב מוקדם, לפני שהן מקבלות פרמיה על הצטרפותן למדד. המפסידים הם מחזיקי תעודות הסל שרוכשות את המניות במחיר גבוה. תעודות הסל על מדד יתר־120 מנהלות יותר מ־600 מיליון שקל, וייתכן שהכסף הפסיבי הזה הוא גדול מדי יחסית לסחירות הנמוכה של המניות.

מדד נדל"ן-15

רוב המניות יסבלו מהיצעים

מניית עזריאלי תיכנס גם למדד נדל"ן־15, ומשקולתה בו תהיה מקסימלית, ומנגד מניית אירפורט סיטי יוצאת מהמדד. השילוב של מניה גדולה נכנסת ומניה קטנה יוצאת יגרום להקטנת המשקולת היחסית של כל שאר המניות במדד, וכתוצאה מכך - להיצעים של תעודות הסל על מרביתן בסוף החודש.

מדד פיננסים-15

מצטרפות בעלות משקל נמוך

מדד פיננסים־15 משתנה ומעתה לא יהיה מוגבל במספר המניות. מניית אי.בי.אי תצא מהמדד, וממאגר המניות בכלל, עקב שיעור אחזקות ציבור נמוך מדי. ארבע חברות פיננסים אחרות יצטרפו למדד, אך משקולתה של כל אחת תהיה פחות מ־1%.

מדד תל דיב-20

שינוי המשקולת יגרום לתנודתיות

מדד תל דיב־20יכיל מ־1 ביולי מניות בעלות משקולת אחידה, וכתוצאה מכך אמורים להיווצר עודפי ביקוש למניות שמשקולתן הנוכחית נמוכה מ־5%. במקביל יירשמו עודפי היצע למניות שמשקולתן הנוכחית גבוהה מ־5%.

עדכון המדד בהתאם לתשואת הדיבידנד ולא לפי גודל הדיבידנד, כפי שהיה עד כה, מאפשר למניות קטנות יותר כגון פורמולה ומעברות להיכנס למדד. כיוון שתעודות הסל על מדד זה מנהלות יותר מ־750 מיליון שקל, עודפי הביקוש וההיצע שייצרו תעודות הסל למניות הנכנסות והיוצאות צפויים להיות מהותיים.

התחזית עמדה במבחן

כעת, כאשר המועד הקובע לעדכון המדדים מאחורינו, נבחן שוב את הערכותינו הראשונות מהשבוע שעבר.

כפי שקבענו כבר לפני שבוע, ישראמקו תיכנס למדד ת"א־25 ואורמת תיפלט ממנו. החדשות הן שמניית הראל תיפרד אף היא מרשימת ה־25, עקב הצטרפותה של עזריאלי.

במדד תל אביב 100 הצבענו על אמפל אמריקן כיוצאת ודאית מהמדד - מה שאכן התרחש, והצבענו על שלוש מניות שלא עמדו בקריטריון אחזקות הציבור כמועמדות ליציאה. בשבוע שחלף העלתה דלק אנרגיה את שיעור אחזקות הציבור והיא נשארת במדד תל אביב־100. גם אפריקה מגורים הפיצה אתמול מניות ותישאר במדד. דרבן, לעומתן, תיפרד מתל אביב 100.

גם במדדים הסקטוריאליים - נדל"ן־15, פיננסים־15, תל טק־15 ותל דיב־20 - אין כל שינוי מההערכות הקודמות. גם הצפי לכניסה וליציאה ממדדי יתר־50 ויתר תל אביב היה מדויק, וכמעט ולא חלו בו שינויים יחסית לתחזית שאנו מפרסמים היום.

בסיכומו של דבר, כבר בשבוע שעבר הצגנו למשקיעים כלי מועיל להבנת השוק - צפי מדויק מאוד לעדכון המדדים.

היום, הרבה לפני הפרסום הרשמי של הבורסה, אנו מציגים את הערכותינו להרכב המדדים. איכות התחזית תעמוד למבחן עם פרסום הרכב המדדים הרשמי בעוד שבוע.

 

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
שאלה לאורי:
1.לגבי מניית "עזריאלי",הנכנסת ל-3 מדדים (25,100, נדלן), מה יהא סדר גודל של הביקושים בשלב הנעילה ב-30.6. כתבת "ביקושים גדולים". האם מדובר ב-50 מליון, 100 מליון,או 150. תן הערכה. 2.מדד ביומד.הבנתי שיושק אחרי. 1.7. יש לך הערכה לגבי זמן ההשקה ? תודה רבה לך. פעמיים בשנה לפני עדכון המדדים, אני מאוד נעזר בך,והכתבות האלה ב-כלכליסט עוזרים לי. חזק ואמץ !!
רפולי , רמת גן  |  20.06.10
18.
תשובות
11, קרדן ישראל לא יוצאת ממדד תל אביב 100. הנתון הרלוונטי הוא ערך שוק קובע, שבקירוב הוא ערך שוק ממוצע בין ה 1.6 ל 15.6. לכן, למרות שב 15.6 ערך השוק של קרדן ישראל היה נמוך משל אלווריון, ערך השוק הקובע של אלווריון נמוך יותר, ואלווריון היא זו שיוצאת מהמדד (וקרדן ישראל נשארת). אורן, יש עדכון במדד ביו, נמנעתי מלסקר אותו כיוון ועדיין אין תעודות סל על המדד, ולכן לא נוצר אפקט מדד מכניסה למדד זה. בסבירות גבוהה הבורסה תאשר השקת תעודות סל על המדד זמן מועט אחרי העדכון הנוכחי, ואז המדד יכנס לסקירה לקראת העדכון הבא (של ינואר 2011).
אורי טל-טנא  |  17.06.10
לכל התגובות