אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרצל חבס: "אנחנו צריכים להרגיש בנוח לגבי מצבם של הנכסים שנותרו לנו בשוויץ" צילום: יובל חן

הרצל חבס: "אנחנו צריכים להרגיש בנוח לגבי מצבם של הנכסים שנותרו לנו בשוויץ"

חבס הודיעה היום על מכירה של בניין משרדים בבאזל תמורת כ-168 מיליון שקל - מחיר הגבוה בכ-17 מיליון שקל מהמחיר בו רכשה את הנכס

16.06.2010, 17:05 | שניר הנדלר

"מחיר העסקה מעיד על כך שגם אם קנינו נכסים בתקופת שגשוג - ידענו לקנות נכסים מספיק טובים שגם בתקופה לא מזהירה כמו התקופה הנוכחית אפשר לממש אותם לפחות במחיר שהם עלו, אם לא יותר". כך אמר היום (ד') ל"כלכליסט" הרצל חבס, יו"ר קבוצת חבס, לאחר שהחברה-הנכדה שלה, Habas Swiss Investments הודיעה על מכירת בניין משרדים בעיר באזל שבשוויץ תמורת כ-168 מיליון שקל.

הנכס הנמכר כולל קומת מסחר בשטח של כ-7 אלף מ"ר, ונרכש כחלק מפורטפוליו של ארבעה נכסים בחודש דצמבר 2006. מחיר מכירת הנכס גבוה בכ-17 מיליון שקל מהמחיר בו רכשה קבוצת חבס את הנכס והוא גבוה בכ-2 מיליון שקל משווי הנכס בספרים. למעשה מחיר המכירה מהווה תשואה של כ-11% על הנכס בתקופה של 3.5 שנים - בתקופה בה יזמים אחרים איבדו השקעות רבות באירופה.

לדברי חבס, מכירת הנכס היא כחלק ממאמציה של הקבוצה להשיג עסקה למימון מחדש של יתרת ההלוואה שהועמדה בעבר לטובת Habas Swiss לצורך רכישת ארבעת הנכסים. "לפני שלוש וחצי שנים קנינו חבילת נכסים שמומנה בין היתר בהלוואה. לפני כשלושה חודשים תכננו להתחיל לבנות תשתית להלוואה ארוכה יותר ולכן רכשנו חלק מהחוב תמורת 12 מיליון פרנק – הנחה של 4 מיליון פרנק (כ-14 מיליון שקל) לעומת ערך החוב המקורי. רכישת החוב בוצעה גם מאחר ותכננו לשפר עמדות ולמכור נכס, וזה היה הצ'אנס היחידי שלנו לתפוס רווח מימוני מסוים, שאגב טרם בא לידי ביטוי בדוחות הכספיים".

רכישת החוב צפויה לספק לחברת הבת של חבס, Habas Star תזרים מזומנים נוסף בסך של כ-16.7 מיליון שקל שינבע מפירעון חלקה היחסי בהלוואה. "מכירת אחד מהנכסים שלנו בשוויץ תאפשר לנו לשפר עמדות פעם נוספת מול הגוף המממן, אנחנו נשתמש בחלק עיקרי מהתזרים לפירעון חוב לבנק ואנחנו מתכוונים לשנות את ההלוואה, לכזו שתהיה לטווח הרבה יותר רחוק עם ריביות מאוד זולות", מציין חבס.

לדבריו, המחיר בו ננעלה העסקה מהווה אינדיקציה לפעילות של חבס בשוויץ. "מחיר המכירה מצביע על כך שאנחנו צריכים להרגיש בנוח לגבי מצבם של הנכסים שנותרו לנו בשוויץ. בנוסף, לאחר שהצלחנו למכור את הנכס, אנחנו נהנה גם מתזרים נחמד מאוד. אם נדע לממן עכשיו את הנכסים שלנו במימון לטווח רחוק מאוד, זה אומר שיש לנו השקעה סולידית שמניבה הכנסה שוטפת ויש לה מימון לטווח מאוד רחוק כך שהתנודות בשוק והחשיפה למצבי רוח למעלה ולמטה של השוק לא רלוונטיים מבחינתנו".

כעת, לאחר מכירת בניין המשרדים בבאזל, פורטפוליו הנכסים בשוויץ שרכשה חבס ב-2006 יכלול בניין משרדים בעיר דאיטיקון בשטח כולל של כ-19.7 אלף מ"ר ושני מרכזים מסחריים בברן ו-Granges Paccot בשטח כולל של כ-112.8 אלף מ"ר.

חבס נסחרת בבורסת תל אביב בשווי שוק של כ-293 מיליון שקל. את הרבעון הראשון השנה סיכמה הקבוצה עם הכנסות של 116 מיליון שקל. בשורה התחתונה חתם אייל רגב, מנכ"ל קבוצת חבס על רווח נקי של 2.8 מיליון שקל. עם זאת, הוצאות בגין הפרשי מטבע ושינויים בשווי ההוגן של נכסים פיננסיים הביאו את הקבוצה להפסד (מיוחס לבעלי המניות) של 27.5 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות