אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אג"ח עולמית - זירוקס: השאירה את המשבר מאחור צילום: בלומברג

אג"ח עולמית - זירוקס: השאירה את המשבר מאחור

בזכות תוכנית ההתייעלות האגרסיבית שהנהיגה זירוקס אשתקד זינק הרווח הנקי ברבעון הראשון של 2010 ב-33% למיליארד דולר

17.06.2010, 08:39 | ברוך כהן

חברות המייצרות ציוד תעשייתי חוו פגיעה קשה בעסקיהן בעקבות המשבר הכלכלי. אי־הוודאות הכלכלית פגעה בנכונות הארגונים להזמין ציוד חדש, או לשדרג את הציוד הקיים, והתוצאה היתה ירידה במכירות ובשורת הרווח הנקי של החברות. עם זאת, דיווחים של כמה חברות בענף על התעוררות הדרגתית של הביקושים מצד תאגידים פותחים אפשרויות השקעה בחברות מובילות המוכרות ציוד תעשייתי. דוגמה טובה לכך היא זירוקס, יצרנית מדפסות ומכונות צילום מהמובילות בעולם.

זירוקס נוסדה בשנת 1906 ברוצ'סטר שבניו יורק כחברה לייצור נייר צילום. בשנות הארבעים חברה זירוקס לצ'סטור קרלסון, עורך דין במקצועו, ויחדיו פיתחו טכנולוגיה להעתקת צילום לדף נייר ואף הכריזו עליה פטנט רשום. ב־1948 הציגה זירוקס את מכונת הצילום הראשונה בעולם לשימוש משרדי. בשנים שלאחר מכן השקיעה זירוקס מאמצים רבים במחקר ופיתוח של אב־הטיפוס הראשון. בשנת 1961 חשפה את מכונת הצילום האוטומטית הראשונה שהיתה יעילה ומהירה הרבה יותר. בשנות השמונים חוותה החברה תחרות קשה מצד יצרניות המדפסות היפניות, אך עליונותה הטכנולוגית שימרה את מעמדה כחברה מובילה בתחומה.

66.5 אלף עובדים

כיום פועלת זירוקס כחברת טכנולוגיה ושירותים בינלאומית, המתמחה בייצור, שיווק ותחזוקה שוטפת של מכונות צילום מסמכים, מכשירי פקס, סורקים ומדפסות לשימוש ביתי ותעשייתי. כמו כן, זירוקס מספקת ציוד נלווה כגון דיו, טונר ונייר, וכן מפתחת ומשווקת תוכנות תומכות לניהול מערכתי של מסמכים וארכיב. זירוקס פועלת ביותר מ־170 מדינות ברחבי העולם ומעסיקה 66.5 אלף עובדים. החברה נסחרת בבורסת ניו יורק בשווי שוק של 12 מיליארד דולר.

עלייה בביקוש למוצרים

בדו"חות לסיכום 2009 ניכרת הפגיעה בהכנסות החברה כתוצאה מהמיתון. זירוקס רשמה הכנסות בגובה 15.2 מיליארד דולר - ירידה של כ־%13.6 לעומת שנת 2008. עם זאת, בשורה התחתונה נרשם רווח נקי שנתי של 485 מיליון דולר, זינוק חד של כ־111%. החברה ציינה כי תוכנית התייעלות אגרסיבית שנקטה לנוכח המיתון הגלובלי, שכללה הוצאת פעילויות למיקור חוץ ופיטורי עובדים, סייעה לה לרשום גידול ניכר ברווח השנתי.

ברבעון הראשון של 2010 רשמה זירוקס רווח רבעוני של מיליארד דולר - 33% יותר מברבעון המקביל. החברה ציינה כי חלה עלייה בביקוש למוצריה, בייחוד מצד עסקים קטנים ובינוניים. כמו כן, העריכה כי תעמוד בטווח העליון של תחזיות הרווח השנתיות.

מפעל של זירוקס בניו יורק, צילום: בלומברג מפעל של זירוקס בניו יורק | צילום: בלומברג מפעל של זירוקס בניו יורק, צילום: בלומברג

פעילות החברה מתאפיינת במינוף בינוני. הונה העצמי מסתכם ב־7.2 מיליארד דולר, והוא מממן כ־30% מסך המאזן. יחס החוב הפיננסי נטו להון העצמי עומד על 0.75. לחברה יחסי כיסוי בדומה לממוצע הענפי. יחס החוב הפיננסי נטו ל־EBITDA השנתי עומד על 3.15, ונכון לדו"ח האחרון, הוצאות המימון השנתיות מהוות כ־30% מסך ה־EBITDA השנתי.

בשנת 2009 הנפיקה זירוקס אג"ח דולרית לחמש שנים, המחלקת ריבית של 8.25% על בסיס חצי שנתי. התאגיד זכה לדירוג -BBB עם אופק יציב מ־S&P.

בשורה התחתונה, זירוקס חשופה לסנטימנט בכלכלה העולמית, אך עם זאת מדובר בחברה מובילה בתחומה, בעלת פיזור גיאוגרפי נרחב, שמחצית מהכנסותיה מגיעות מחוץ לארצות הברית.

שם האג"ח: Xerox 8.25

מטבע: דולר ארה"ב

תאריך פדיון: 15.5.2014

גודל הסדרה שהונפקה: 750 מיליון דולר

דירוג סטנדרד אנד פור'ס: -BBB עם אופק יציב

מינימום השקעה: 2,000 דולר

תשואה לפדיון: 3.55% ברוטו לפני מס

חלוקת ריבית: 8.25% בשנה, מדי 6 חודשים

עודף תשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב: 1.95%

עודף תשואה על ריבית הליבור: 1.78%

נכתב על ידי ברוך כהן, מנהל דסק יועצים ביובנק תל אביב. האמור אינו מהווה ייעוץ השקעות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות