אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון אנגלי טוען: בסקוטלנד מעודדים גזענות אנטי-אנגלית בכדורגל

ארגון אנגלי טוען: בסקוטלנד מעודדים גזענות אנטי-אנגלית בכדורגל

רשת הקמעונאות הבריטית HMV מכרה בסקוטלנד חולצות עם הכיתוב "רק לא אנגליה". דובר הרשת: " מדובר בהלצת ספורט משובחת"

20.06.2010, 15:54 | סוכנויות הידיעות

האם המונדיאל מפלג את האי הבריטי? רשת הקמעונאות הבריטית HMV, המתמחה במוצרי בידור, דוחה את ההאשמות לפיהן מוצרים אנטי-אנגליים שנמכרו בסניפים שלה בסקוטלנד עשויים להצית שנאה בין המדינות השכנות.

הרשת ספגה ביקורת מחברי "הארגון לקידום הפרלמנט האנגלי" (CEP), גוף שתומך באחדות של כל האי הבריטי תחת הפרלמנט האנגלי. הארגון תוקף את הרשת על כך שמכרה חולצות עליהן נכתבו האותיות ABE ומתחתן פירוש ראשי התיבות – Anyone but England (בתרגום חופשי: רק לא אנגליה). בחברה מאשרים שהחולצות המדוברות הורדו מהמדפים לאחר שהמשטרה ביקרה באחת מחנויות הרשת בסקוטלנד. עם זאת, דובר הרשת התעקש שמדובר ב"הלצה ספורטיבית משובחת".

באתר האינטרנט של CEP כונו החולצות "חסרות רגישות ופרובוקטיביות" ונטען כי רשת קמעונאית נוספת הסירה לאחרונה ממדפיה מוצרים דומים בעקבות תלונות שקיבלה.

"במהלך משחקי הגביע העולמי בוצעה שורה של התקפות גזעניות בסקוטלנד נגד אנגלים", נכתב באתר. לדברי הארגון: "הגזענות האנטי-אנגלית היא בעיה בכל שנה, לא רק בשנה של מונדיאל, והארגון ייאבק בכל חברה שתומכת בגזענות כזו. גזענות היא תופעה בלתי מקובלת, לא משנה כלפי מי היא מופנית, לרבות אנגלים".

ב-Slanj, החברה הסקוטית שעומדת מאחורי מותג ABE, דוחים את הטענה בדבר גזענות אנטי-אנגלית ומתעקשים שמדובר ב-"עקיצת כדורגל סרקסטית" שלא צריך לקחת אותה כלשונה. "האנגלים הם היריבים המקומיים שלנו" הוסיף מנכ"ל החברה, "זה כמו היריבות בין ריינג'רס לסלטיק או בין ליברפול לאברטון".

המנכ"ל הודה כי: "ברמה האישית אני פשוט מקנא, כי האנגלים העפילו ואנחנו לא. בגלל זה אני רוצה שאנגליה תעוף".

דובר HMV מסר: "אם היינו סבורים שהחולצות עלולות לשלהב את היצרים באיזושהי צורה, אז בטוח שלא היינו קונים אותן. אני בטוח שאם תשאל את מרבית הסקוטים, ואפילו כמה אוהדים אנגלים, הם לא יבינו על מה כל המהומה והם יבינו שהחולצות הן בסך הכל המילה האחרונה ביריבות הספורטיבית ארוכת השנים בין המדינות. בעינינו, המסר שעל החולצות הוא לא נגד אנגליה או נגד האנגלים, אלא עוסק באוהדים סקוטיים שמעדיפים בסך הכל שקבוצה שהיא לא אנגליה תזכה בגביע. לדעתי מותר להם לחשוב כך, גם אם זה לא רגש שכולנו מסכימים לגביו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות