אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חייבים כסף בהוצאה לפועל? הפרטים האישיים שלכם חשופים צילום: shutterstock

חייבים כסף בהוצאה לפועל? הפרטים האישיים שלכם חשופים

הרשות למשפט וטכנולוגיה במשרד המשפטים הטילה קנס של 258 אלף שקל על חברה שהפיצה ומכרה מאגרי מידע – בעיקר למשרדי עורכי דין שפועלים לגביית חובות בהוצאה לפועל

21.06.2010, 12:38 | מארק שון

מתי בפעם אחרונה הייתם חייבים כסף בהליך של הוצאה לפועל ומשרד עורכי הדין של הצד השני רדף אתכם? עכשיו מסתבר שאותם משרדים שכרו שירותים של חברה שסיפקה להם פרטים אישיים עליכם בניגוד לחוק.

הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים הטילה קנס בסך 258 אלף שקל על חברת מ.נ.ר מערכות מידע שהפיצה ומכרה מאגרי מידע ותוכנות, שעיקר פעילותן מבוסס על עותק לא חוקי של מאגר מידע, אודות אזרחי מדינת ישראל.

החברה שמתמחה בפיתוח מערכות לניהול תיקי הוצאה לפועל ובמתן שירותי מחשוב למשרדים העוסקים בגביית חובות, פיתחה רכיב לאיתור חייבים המאפשר למצוא פרטים אישיים אודות החייב.

הרכיב הזה נמכר ללקוחות החברה יחד עם קובץ המכיל מידע אודות מרבית אזרחי המדינה כולל תאריכי לידה מלאים, פרטי התקשרות ומספרי תעודת הזהות של ההורים. התוכנה מאפשרת מיפוי קשרי משפחה, יחסי שכנות וכמובן איתור פיזי של אדם. מההודעה של משרד המשפטים עולה, כי החברה מכרה את הרכיב בצירוף מאגר המידע לכ-80 לקוחות שונים, מרביתם משרדי עורכי דין.

במהלך פעולות האכיפה של משרד המשפטים הוציאה הרשות הטכנולוגית במשרד בפעם הראשונה צו להעתקה וחיפוש במחשבי מ.נ.ר. ובעותקי התוכנות. הטלת הקנס מהווה המשך לקנס בגובה 177 אלף שקל שהטילה הרשות לפני כחצי שנה על חברת נקודת שיווק וסחר, שהשתמשה במאגר המידע הבלתי חוקי "אגרון" שהופץ ברשת האינטרנט.

לאחרונה אישרה ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת עדכון של תקנות העבירות המנהליות בנושא הגנת הפרטיות, כך שהקנסות המוטלים בגינן יעמדו על עד 5,000 שקל בגין עבירה של יחיד (אשר יכול להיות גם עובד או מנהל בתאגיד), ועד 25 אלף שקל בגין עבירה לתאגיד. מדובר על עלייה משמעותית בגובה הקנסות, לעומת 600 שקל ליחיד ו-3,000 שקל לתאגיד, הקנסות הקיימים כיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בושה ממש כיצד מעזים לפגוע בזכויות החייבים שלא לשלם את חובם...
הרי לא יעלה על הדעת שחייב המתחמק מתשלום חובו, יאותר וידרש לשלם את חובו למרות שעשה כל מאמץ אפשרי לחמוק ממנו. במקום מערכת הוצאה לפועל, צריך פשוט לבנות מערכת למחילת חובות. שידע כל חייב שיש לו זכות לפרטיות גם כאשר הוא מנצל אותה לחמוק מחובותיו. הרי שום משרד לא היה צריך להשקיע משאבים במעין מאגר מידע שכזה, אילו החייבים אכן היו נמצאים בכתובת החוקית שלהם בהתאם למרשמי משרד הפנים, כמובן שגם לא היה צריך לנסות ולאתר את החייב אצל קרוביו אם החייב היה מתייצב. רק החייבים שמתחמקים מתשלום, רושמים את רכושם על-שם אחרים, הם האשמים!!
גולדי  |  22.06.10