אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד מכה לקבוצות הרכישה: רשות המסים המליצה על הגדלת המיסוי צילום: עמית שעל

עוד מכה לקבוצות הרכישה: רשות המסים המליצה על הגדלת המיסוי

המלצותיה העיקריות של רשות המסים: מס רכישה של 5% לפי שווי הדירה וללא מדרגות מס, והטלת מע"מ גם כאשר המוכר הוא בעל קרקע פרטי

21.06.2010, 13:05 | דותן לוי

האם הגיע סופן של קבוצות הרכישה? רשות המסים פרסמה היום (ב') את המלצות הוועדה לבדיקת נושא המיסוי של קבוצות הרכישה. ההמלצות שהוגשו למנהל הרשות, יהודה נסרדישי, צפויות לעבור בקרוב לאישור שר האוצר, יובל שטייניץ, וייתכן שהמלצות הדורשות שינוי חקיקה ייכללו כבר במסגרת חוק ההסדרים הקרוב. נסרדישי ציין עם הגשת ההמלצות, כי יישומן יחזק את הוודאות במשק בדבר אופן הטיפול המיסויי בסוגיית קבוצות הרכישה.

ההמלצות כוללות מספר נושאים כשהעיקריים שבהם הם: מס הרכישה, הטלת מע"מ ופיקוח על מארגני הקבוצות.

בנושא מס הרכישה המליצה הוועדה לחייב את הקבוצות על מלוא מס הרכישה בהתאם לעלות הכוללת של הדירה ולא לפי עלות הקרקע כפי שהיה נהוג עד כה. בנוסף ישלמו חברי הקבוצה מס רכישה לפי חישוב של המדרגה העליונה, כלומר 5% על כל דירה שנרכשת במסגרת קבוצה.

גם בנושא המע"מ המליצה רשות המסים לשנות את המצב הקיים. כיום, כאשר אדם פרטי מוכר קרקע לקבוצת רכישה, ניתן פטור על תשלום מע"מ לחבריה. ההמלצה החדשה משנה את המצב ומחייבת במע"מ גם עסקת מכירת קרקע שבין אדם פרטי לקבוצה, כלומר תוספת של 16%. כדי ליישם את הטלת המע"מ הוועדה המליצה על תיקון חקיקה במסגרתו תתוסף חלופה נוספת להגדרת "עסקת אקראי" בחוק מע"מ, שתכלול מכירת מקרקעין לקבוצת רכישה.

היבט נוסף אליו התייחסה הוועדה כולל את פעילותן של המארגנים. הוועדה קבעה כי הכנסתו של המארגן חבה במס הכנסה כהכנסה גם כאשר הוא קיבל דירה כתמורה על שירותי הארגון. נושא זה אינו חדש, אך לפי הוועדה יש לקבוע מנגנון שיאפשר מעקב אחר הדירות המתקבלות בידי המארגן במסגרת קבוצת הרכישה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
הלובי של העשירים
אני מקווה שהכתבה שלי תגיע לחדשות אבל אני בספק הלובי של העשירים הצליח במקום שהמדינה תעזור לאזרחים היא תומכת בעשירים כדי שירויחו יותר המטרה של הקבלנים היתה להפיל את קבוצות הרכישה יש אנשים שבישבילם קבוצות הרכישה היתה סיכוי לקניית דירה והעשירים הרסו להם אותה חבל שהממשלה נותנת לזה לקרות המחירים רק יעלו ! והפערים רק יגדלו !
עידן , פ"ת  |  23.06.10
11.
ההמלצות לא יעברו הצבעה בכנסת ולא יעמדו במבחן בג"צ.
ההמלצות לגבות מע"מ מקבוצות רכישה גם כשהמטכר הוא פרטי חייבות לחול גם על קבלנים כי החוק חייב לחול על כולם, לכן ההמלצות לא יעמדו בבג"צ כי החוק חייב להיות שוויוני, ווהדמנויות חייבות להיות לכולם באופן שווה. העליהום נגד קבוצות הרכישה יפגע בבנקים המצמצמים האשראי לקבוצות הרכישה כי מארגני הקבוצות ירכשו שלד בורסאי ויסיגו מימון מהבורסה ומאיגו"ח.
שלמה מאור השקעות , תל אביב  |  22.06.10
10.
מה הרעיון
כנראה "שלטון וחוק" מתחזק ולחץ של הקבלנים נותן פירות היום כל התהליך של קבוצות רכישה היו חוקיות אין בעיה וצריך פיקוח אבל בין זה והאלעת מחירים לרכישות דרך הקבוצות מראה רק על כוונה לחזק את הקבלנים וגורם שהיה התחרה במחירי השוק עלול להעלם ולקבלנים יהיה יותר קל להעלות מחירים באחוזים בודדים כגון 5%
משה  |  22.06.10
8.
מצויין רק ככה יורידו את מחירי הדירות והמגרשים
הפוך גוטה הפוך, מחירי המגרשים עפים וטסים ללא הגיון, רק ככה יורידו את המחיר יעלו את המיסים, איזה איזה לא מחוברים יושבים במשרד האוצר , כול מכרז של המנהל מקבל מחיר של פי שנים וחצי ממחיר המינימום, מה אתם יושנים על הבטן, המחירים עפים למעלה מגרש שהיה שווה לפני ארבע שנים ב- 645000 ש"ח היה שווה לפני שנתיים 1000000 ש"ח והיום שווה מעל 1500000 ש"ח (נס ציונה - תראו תוצאות מכרזים של המינהל) היגע הזמן שתתעורר ותפסיקו לישון על הבטן.
לא מאמין  |  21.06.10
לכל התגובות