אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה תקציב דו-שנתי נוסף צילום: אלכס קולומויסקי

הכנסת אישרה תקציב דו-שנתי נוסף

מדובר בשינוי חוק יסוד התקציב שיאפשר לממשלה להתקין תקציב דו-שנתי לשנים 2012-2011. ב-2013 מסגרת התקציב תחזור להיות שנתית

22.06.2010, 13:01 | תומר אביטל

עכשיו זה בטוח: התקציב הבא של מדינת ישראל יהיה דו-שנתי. הכנסת אישרה לאחר לילה ארוך את הוראת השעה שעניינה תקציב דו-שנתי נוסף. לא מדובר בתקציב עצמו, אלא בשינוי חוק יסוד התקציב כך שיאפשר לממשלה להתקין תקציב מראש לשנים 2012-2011, ולא רק ל-2011. מדובר בניסוי, שכן לפי החוק הקיים ב-2013 מסגרת התקציב תחזור להיות שנתית.

בלעדי ל"כלכליסט" אושר בכנסת שינוי שיגדיל את כוחו של גפני הכנסת אישרה תיקון שיעניק לוועדת הכספים את הסמכות לדרוש מהממשלה הגשת תקציב במועד מוקדם יותר תומר אביטללכתבה המלאה

לילה לא קל עבר על חברי הכנסת. האופוזיציה, שמתנגדת בחריפות לשינוי החוק, השתמשה בפיליבסטר כדי למשוך את הדיונים לאורך 12 שעות טרם אישור החוק. הדיון בשעות הבוקר היה סוער במיוחד. באופוזיציה טענו כי לצורך אישור הוראת השעה נדרש רוב של 61 ח"כים מאחר ומדובר בתיקון לחוק יסוד, וביקשו לדחות את ההצבעה. היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון תמך בעמדת הקואליציה, אולם לבסוף בוטלו הקיזוזים בין הסיעות, וראש הממשלה קרא לחברי הכנסת הנעדרים להגיע להצבעה כדי להבטיח רוב מוצק ותקין. לבסוף 63 חברי כנסת הצביעו בעד, מה שסלל את הדרך לאישור הצעת החוק.

פגיעה במרקם העדין

במהלך הלילה המרתוני טען שר האוצר לשעבר ח"כ רוני בר און כי "מדובר בפגיעה מהותית במרקם העדין של יחסי הרשות המחוקקת והרשות המבצעת, משום שלאישור תקציב בכנסת על בסיס שנתי יש חשיבות כפולה: הוא מאפשר פיקוח פרלמנטרי של הכנסת על פעולות הממשלה, על ההוצאות שלה, על סדר העדיפויות שנקבע לשנה הבאה. כך הכנסת נשארת הריבון, והיא זו שמפקחת ומאשרת בסופו של דבר מדי שנה את סדרי העדיפויות של המדינה".

יואל חסון. "רה"מ כלוא בין ש"ס לבין יהדות התורה", צילום: יריב כץ יואל חסון. "רה"מ כלוא בין ש"ס לבין יהדות התורה" | צילום: יריב כץ יואל חסון. "רה"מ כלוא בין ש"ס לבין יהדות התורה", צילום: יריב כץ

ח"כ יואל חסון אמר כי "המציאות היא קשה כי יש לנו ראש ממשלה שכלוא בין ש"ס לבין יהדות התורה ובין שאר השותפים, כל אחד והאינטרסים שלו והוא כל היום מתמרן ומתמרן והשותפים מצד שני כמו המשחק 'פאק-מן', בולעים עוד נקודה, סוחטים עוד ועוד ועוד ועושים שימוש בכספי הציבור. הכל כדי לשמר קואליציה רעה, אינטרסנטית שלא מקדמת את ישראל לשום מקום".

"ישראל בחרה להיות שפן נסיונות"

ח"כ שלי יחימוביץ' הצביעה נגד התקציב הדו-שנתי. לדבריה, "קביעת תקציב קשיח לשנתיים במצב כלכלי משתנה היא שגיאה כלכלית וחברתית קשה. ישראל בחרה להיות שפן הנסיונות של העולם בהרפתקה פסולה זו, ולא לחינם אין שום מדינה אחרת ההולכת בעקבותיה. זו הנצחת הדיקטטורה של פקידי האוצר, והפיכת הממשלה והכנסת לבלתי רלוונטיים".

שר האוצר יובל שטייניץ הגיב לטענות, ואמר כי "התקציב הדו שנתי הוא ענייני ובכל העולם אומרים כי הוא סייע להתמודדות של ישראל עם המשבר. ההתנגדות של האופוזיציה היא פוליטית".

מסיעת קדימה נמסר כי "ב-6:30 לפנות בוקר החליטו חברי הכנסת של קדימה 'להקפיץ' את רה"מ וממשלתו ממטותיהם ומבתי המלון בהם השתכנו בלילה זה, ל'שעת אפס' במשכן הכנסת ולהתחיל את ההצבעה על החוק בהתראה של שעתיים בהתאם להסכמות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות