אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פויו זבלודוביץ ונועם גוטסמן בין 200 אספני האמנות המובילים בעולם צילום: יותם פרום

פויו זבלודוביץ ונועם גוטסמן בין 200 אספני האמנות המובילים בעולם

שני הישראלים מככבים ברשימה לצדם של פול אלן, ממייסדי מיקרוסופט, קרלוס סלים, שדורג על ידי פורבס כאיש העשיר בעולם כיום, לילי ספרא ורומן אברמוביץ

24.06.2010, 21:54 | סוכנויות ידיעות
הישראלים פויו זבלודוביץ ואיש קרנות הגידור נועם גוטסמן דורגו ברשימת 200 אספני האמנות הגדולים בעולם. השניים מככבים ברשימה לצדם של פול אלן, ממייסדי מיקרוסופט, קרלוס סלים, שדורג על ידי פורבס כאיש העשיר בעולם כיום, לילי ספרא (אלמנתו של אדמונד ספרא) והאוליגרך רומן אברמוביץ.

שוק האמנות נמצא במגמה טובה שהחלה עוד בעונת המכירות הפומביות הקודמת בלונדון אשר אף נמשכה לניו יורק. "לכולם נמאס להיות מדוכאים אז הם חזרו להוציא כסף כדי להרגיש טוב עם עצמם", מסכם סוחר אמנות את המגמה החיובית.

ראיות נוספות למצבו הטוב של השוק ניתן לראות במחירים הגבוהים שהשיגו לאחרונה מספר יצירות אמנות, ובראשן פיקאסו שנמכר תמורת 106.4 מיליון דולר ופסל של ג'יאקומטי שנמכר תמורת 104.2 מיליון דולר, שניהם במכירות פומביות.

"אנחנו בהחלט מופתעים מחוזקו של השוק", מודה אדווארד דולמן, מנכ"ל בית המכירות הפומביות כריסטי'ס. "לא רק הקצה העליון של השוק מראה חוזק, אלא יש פה עומק רב שלא ראינו מזה זמן מה."

לדברי הסוחר הפרטי ניל מלצר, שוק האמנות הפך להיות מושא העניין של שאר השווקים: "שוק האמנות הפך להיות השוק ששאר השווקים מסתכלים עליו, כדי לראות מה מעניין את העשירים."

מגזין האמנות ARTnews פרסם את הרשימה השנתית של אספני האמנות הפעילים ביותר. עשרת המובילים כוללים את המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ, המתעניין בעיקר באמנות עכשווית ומודרנית, הלנה וברנרד ארנו הבעלים של מותגי היוקרה LVMH , אשר אוספים אמנות עכשווית. דברה וליאון בלאק מתחום הבנקאות, אשר אוספים אמנות קלאסית יותר, בעיקר מהתקופה האימפרסיוניסטית ופסלים סיניים.

רומן אברמוביץ. מתעניין בעיקר באמנות עכשווית ומודרנית, צילום: גלעד קוולרציק רומן אברמוביץ. מתעניין בעיקר באמנות עכשווית ומודרנית | צילום: גלעד קוולרציק רומן אברמוביץ. מתעניין בעיקר באמנות עכשווית ומודרנית, צילום: גלעד קוולרציק

ברשימה מופיעים גם אדית' ואלי ברוד, על שמם קרוי המוזיאון לאמנות מודרנית באוניברסיטת מישיגן, האוספים אמנות עכשווית, אלכסנדרה וסטיבן כהן - בעלי קרנות גידור, אשר אוספים אמנות מהתקופה האימפרסיוניסטית וכן יצירות עכשוויות ומודרניות, ג'וזף לאו - איל נדל"ן מהונג קונג אשר אוהב בעיקר יצירות של אנדי וורהול, ופיליפ נירקוס, בנו של איל ספנות יווני, האוהב בעיקר יצירות אימפרסיוניסטיות.

קרלוס סלים. האיש העשיר בעולם על פי מגזין פורבס, צילום: בלומברג קרלוס סלים. האיש העשיר בעולם על פי מגזין פורבס | צילום: בלומברג קרלוס סלים. האיש העשיר בעולם על פי מגזין פורבס, צילום: בלומברג

כן ניתן למצוא ברשימה את פרנסואה פינו, איש העסקים הצרפתי ובעלה של השחקנית סלמה הייק אשר אוסף בעיקר אמנות עכשווית, אמילי ומיטשל ראלס האוספת אמנות מודרנית ועכשווית, והשייח סעוד בן מוחמד בן עלי ת'אני מדובאי, אשר אוהב בעיקר עתיקות ואמנות מוסלמית.

ברשימה המלאה שכוללת את 200 האספנים הפעילים ניתן למצוא שמות ידועים כמו לילי ספרא שרכשה את הפסל של ג'יאקומטי תמורת 104.2 מיליון דולר, קרלוס סלים - האיש השלישי העשיר ביותר בעולם, המלחין אנדרו לויד וובר ואף עמליה דיין ובעלה אדם לינדמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות