אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדיקת "כלכליסט" - בגלל 50 אלף שקל: אפריקה מגורים תעזוב את מדד ת"א 100 צילום: אוראל כהן

בדיקת "כלכליסט" - בגלל 50 אלף שקל: אפריקה מגורים תעזוב את מדד ת"א 100

פער של 920 מניות בחישוב היקף אחזקות הנוסטרו של כלל פיננסים במניית אפריקה מגורים יעלה לאפריקה במחיקה מת"א־100. הודעתה של אפריקה מגורים על טעות בדיווח של כלל בדיוק במועד הקריטי לעדכון הרכב המדד מעלה סימני שאלה רבים

24.06.2010, 07:07 | אורי טל טנא

שרשרת של טעויות שנעשו בחודש האחרון בחישובי אחזקות הציבור במניית אפריקה מגוריםעלולות לעלות לה ביוקר. בשורה התחתונה: מניית אפריקה מגורים אמורה להיגרע מהמסחר במדד ת"א־100 (שהרכבו החדש יפורסם הערב עם תום המסחר) בגלל פער מצחיק של 920 מניות - שערכן הכולל 50 אלף שקל בלבד. הסיבה: חוסר תיאום בין אפריקה מגורים לבין כלל פיננסים בנוגע להיקף אחזקותיה במניית אפריקה מגורים. המשמעות: ביום רביעי בשבוע הבא, יום עדכון המדדים, תספוג מניית אפריקה מגורים היצעים של 15 מיליון שקל, שעלולים ללחוץ על מחיר המניה כלפי מטה.

בעקבות היציאה ממדד ת"א־100 תיפלט מניית אפריקה מגורים ממאגר המניות, כלומר לא תוכל להיסחר במדד יתר־50 ויתר ת"א. כתוצאה מכך מתפנה מקום נוסף במדד יתר־50, שאותו צפויה לתפוס מניית אנג'ל שלמה. מי שתחליף את מניית אפריקה מגורים במדד ת"א־100 היא מניית אלווריון, שתמשיך להיסחר בו.

טעות בחישוב

במרכזה של פרשת מניית אפריקה מגורים עומד הכלל החדש שמנהיגה הבורסה לראשונה בעדכון המדדים הקרוב, ונוגע לאחזקות הציבור: מניות ששווי השוק שלהן ביום הקובע נמוך מ־750 מיליון שקל יכולות להיסחר במדדים המובילים רק אם שיעור אחזקות הציבור בהן בנעילת המסחר ב־15 ביוני יהיה גבוה מ־25%.

נקודה חשובה שצריך להביא בחשבון היא שבחישוב אחזקות בעלי העניין במניה (כלומר, אחזקות שאינן בבעלות הציבור) יש לכלול גם את אחזקות הנוסטרו של בתי ההשקעות. הטעות בחישוב אחזקות הנוסטרו של כלל פיננסים וחוסר התיאום בין כלל פיננסים לאפריקה מגורים הם שגרמו בסופו של דבר לבעיית היקף אחזקות הציבור במניית אפריקה מגורים.

תחילתו של הסיפור ב־15 ביוני, עם החלטתה של אפריקה השקעות למכור 60 אלף מניות אפריקה מגורים כדי להשאיר את מנייתה של האחרונה במדד ת"א־100. בעקבות המכירה אחזקות בעלי העניין - אפריקה השקעות, הנוסטרו של כלל פיננסים, והנוסטרו של כלל ביטוח - מסתכמות בפחות מ־75%. במצב כזה המניה נשארת במדד ת"א־100, על חשבון מניית אלווריון שנפלטת ממנו.

חסרות: 920 מניות

למחרת, ב־16 ביוני בשעה 08:51 מדווחת אפריקה מגורים רשמית על מכירת המניות. שעות אחדות לאחר מכן, ב־15:39, משגרת אפריקה מגורים לבורסה הודעה נוספת ובה פירוט כל הרכישות שביצעה כלל פיננסים במנייתה בחודש החולף.

מהדיווח עולה כי תיק הנוסטרו של כלל פיננסים רכש בין 3 במאי ל־15 ביוני 1,691 מניות אפריקה מגורים. בעקבות רכישה זו שיעור אחזקות הציבור באפריקה מגורים יורד שוב מתחת ל־25%. למעשה, חסרות 920 מניות בלבד כדי להשאיר את המניה במדד ת"א־100. אפריקה השקעות, שלא היתה מודעת לרכישות שביצעה כלל פיננסים במניות אפריקה מגורים, מוכרת לציבור רק 60 אלף מניות - היקף מניות שלא מספיק להשאיר את המניה במדד (מכירה של 61 אלף מניות היתה מספיקה!).

ארבעה ימים אחר כך, ב־20 ביוני, תמונת המצב משתנה לחלוטין. בשעה 14:47 מודיעה אפריקה מגורים לבורסה שחלה טעות בדיווח על הרכישות של כלל פיננסים: תאריך השינוי באחזקות בעלי העניין של כלל פיננסים נכון ל־16 ביוני ולא ל־15 ביוני.

הודעה זו יוצרת בעיית פרשנות בנוגע לאחזקות בעלי העניין באפריקה מגורים בנעילת המסחר ב־15 ביוני. בעקבות הודעה זו הבורסה יכולה להחליט שאחזקות בעלי העניין הללו היו ידועות באותו תאריך - ולכן מניית אפריקה מגורים תישאר במדד ת"א־100, ואלווריון תצא מהמדד.

"היתה אי־הבנה"

אולם, למחרת המצב הולך ומסתבך. ב־21 ביוני בשעה 19:38 מפרסמת אפריקה מגורים הודעה חדשה לבורסה שלפיה הדיווח שפורסם אתמול אודות השגיאה בתאריך היה שגוי. אפריקה מסבירה כי "חלה אי־הבנה ביחס לתאריך הנדרש למילוי בשדה 'תאריך השינוי' בין מועד ביצוע הפעולה ובין המועד שנודע לחברה על ביצועה". בנקודה זו מתברר כי אחזקות בעלי העניין במסחר הנעילה ב־15 ביוני היו גבוהות מ־75%, לכן מניית אפריקה מגורים תיגרע ממדד ת"א־100.

אפריקה מגורים מוסיפה לדיווח את המשפט הבא: "כפי שנמסר לחברה, חלק ממניות החברה המוחזק על ידי כלל פיננסים כאחזקות נוסטרו מוחזק בחשבונות 'נאמנות עבור לקוחות'. בין הלקוחות אשר עבורם נפתחים החשבונות 'נאמנות עבור לקוחות' נכללים גם גופים הקשורים לכלל פיננסים ופועלים בני"ע, ובכללם גופים קשורים המנהלים תעודות סל ותעודות התחייבות".

נוסטרו או לא נוסטרו?

את התוספת הזו אפשר להבין בשני אופנים:

א. אפריקה מגורים מנסה להבהיר שחלק מהאחזקות המוגדרות נוסטרו אינן באמת נוסטרו, בתקווה שהבורסה תתייחס אליהן ככאלו והמניה תישאר במדד. הסיכוי לתרחיש זה נמוך מאוד.

ב. כלל פיננסים מתנצלת ומבהירה שלא היתה כאן פעולה מכוונת של הנוסטרו, אלא תוצאת פעולה של נאמנות עבור לקוחות ושל תעודות סל.

השורה התחתונה: ב־15 ביוני שיעור אחזקות הציבור במניית אפריקה מגורים היה נמוך מ־25% - המניה אמורה לצאת מת"א־100 (אלא אם הבורסה תבחר בפרשנות המיוחדת לאחזקות בעלי עניין במניה).

מכלל פיננסים נמסר בתגובה לדברים: "איננו יודעים את מקור הטעות, ומה הסיבה לדיווחים השונים של אפריקה מגורים. הנתונים שכלל פיננסים מסרה מלכתחילה לאפריקה מגורים היו נכונים ולא נערך בהם כל שינוי".

מאפריקה ישראל נמסר: חברה אין מה להוסיף מעבר לדיווחים המיידיים אותם שיגרה לרשות ני"ע ולבורסה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
תשובות
אבי, לא יקרה דבר, ב 30.6, המסחר הנעילה, יהיה עודף היצע למניה שיוזרם ע"י תעודות הסל, גורמים המוכרים את המניה כעת יזרימו ביקושים מתוך תקווה לקלוט את המניה במחיר זול יותר. החל מהראשון ליולי המניה תסחר במדד היתר הכללי, תחילת המסחר בה תהיה ב 10:30, ויתכן ומחזורי המסחר במניה ירדו מעט, אבל אין שינויים מהותיים עבור המשקיע הקטן. יוסי, שני הגורמים לביקושים נמוכים מהאחזקות בפועל של תעודות הסל הן אכן אחזקות באמצעות אופציות, ואחזקות צולבות של תעודות (למשל תעודה של יתר 120 שתחזיק תעודה של יתר 50 כחלק מבניית התיק שלה, או אף תעודה של יתר 120 של חברה אחרת). בדו"חות הרבעוניים יש פרוט של חלק גדול מנושאים אלו - אבל אין מידע שוטף עליהם ממאי האחרון. הניסיון האמפירי לימד אותי שהביקוש הנותר נמוך בכ 5% עד 7% מזה הנגזר מהאחזקה ע"י התעודות (בגלל שני גורמים אלו) ואני מבצע הפחתה זו בעת החישוב. אני מאמת באופן שוטף את ההערכות האלו באמצעות בחינת הביקוש בפועל מול הביקוש התיאורטי בכל עדכון רבעוני ואף בחלק מעדכוני הממ"מ השבועיים.
אורי טל-טנא  |  27.06.10
לכל התגובות