אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקונגרס האמריקאי אישר עיצומים חריפים על איראן צילום: בלומברג

הקונגרס האמריקאי אישר עיצומים חריפים על איראן

ארה"ב ממשיכה את הקו התקיף מול טהרן: הסנאט ובית הנבחרים אישרו שורת צעדי ענישה חדשים נגד הרפובליקה האיסלאמית - הפעם בתחומי האנרגיה והבנקאות. הסנאטור מקיין: "העיצומים הקשים ביותר שהוטלו על איראן אי-פעם"

25.06.2010, 08:23 | יצחק בן-חורין וושינגטון, ynet

שני בתי הקונגרס בארה"ב אישרו הלילה (ו') סנקציות נוספות נגד איראן. אותם עיצומים חריפים מצטרפים לאלו שנגזרו על הרפובליקה האיסלאמית במועצת הביטחון של האו"ם וכן באיחוד האירופי, ומכוונים כעת לתעשיית האנרגיה של איראן - שצפויה להיות הנפגעת העיקרית של המהלך האחרון. עתה עברה ההצעה לחתימתו של הנשיא אובמה.

הממשל עיכב את אישור אותם עיצומים במשך חודשים ארוכים, מחשש שהדבר יחבל במאמצים לשכנע את סין ורוסיה לתמוך במהלך דומה במועצת הביטחון של האו"ם. בתחילה אושר החוק אמש בסנאט, ואחר כך עבר נוסח זהה בהצבעה גם במליאת בית הנבחרים.

משמעות הסנקציות, שזכו לתמיכת כל 99 הסנאטורים שהשתתפו בהצבעה בבית העליון, היא כי שכל גורם שינהל קשרים עסקיים עם איראן בתחומי הנפט והגז - לא יוכל עוד לקיים יחסים דומים עם הממשל האמריקני וחברות בארצות-הברית. הסנאטור ג'ון מקיין התייחס לדברים לאחר ההצבעה, ואמר כי "מדובר בעיצומים החזקים ביותר שהוטלו אי-פעם על איראן".

ההחלטה באה פחות משבוע לאחר שהממשל האמריקני הודיע על שורה של עיצומים עסקיים על איראן, בעיקר בכל הקשור בעסקים עמה וכן הגבלות שונות בתחומי ההובלה הימית והביטוח - כל אלה לצד צעדי הענישה שהוכרזו נגד טהרן במועצת הביטחון של האו"ם.

על-פי הודעתו של שר האוצר האמריקני, טימותי גייטנר, בין הגופים שהצטרפו ל"רשימה השחורה" של הממשל גם בנק הדואר של איראן. בכך עלה מספר הבנקים מהרפובליקה האיסלאמית שנתונים לחרם אמריקני ל-16.

יו"ר ועדת הבנקאות בסנאט, כריס דוד, ויו"ר ועדת החוץ בבית הנבחרים, הווארד ברמן, הסבירו כי הפגיעה בעסקי האנרגיה האיראניים "תספק לממשל כלים חדשים רבי עוצמה ללחוץ על טהרן לשנות כיוון, לרבות בזכות אותן סנקציות".

החקיקה החדשה נועדה, למעשה, לאלץ מוסדות פיננסים ותאגידי אנרגיה ברחבי העולם להכריע האם הן מעדיפות להמשיך לעשות עסקים עם איראן, גם במחיר אבדן השוק האמריקני. עוד קובע החוק איסור על ממשלת ארצות-הברית לבצע עסקות רכישה מחברות זרות שמייבאות לאיראן טכנולוגיות המסייעות למשטר בטהרן לחסום זרימת מידע חופשי, לבצע מעקבים ולמנוע את חופש הביטוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות