אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישג לאובמה: הסכמה בקונגרס על פרטי הרפורמה הפיננסית צילום: בלומברג

הישג לאובמה: הסכמה בקונגרס על פרטי הרפורמה הפיננסית

המחוקקים בארה"ב הסכימו על שורה של מגבלות שיוטלו על המסחר של הבנקים, והרפורמה בדרך לאישור סופי. אובמה: 90% מההצעות שלנו התקבלו

25.06.2010, 16:21 | סוכנויות הידיעות

לאחר שנה של עבודה, הסתיים המשא ומתן בקונגרס על רפורמה מקיפה בחוקי וול סטריט. המחוקקים מקווים שהחוק יגיע לשולחנו של ברק אובמה עד הארבעה ביולי, יום העצמאות האמריקני.

לפני שעזב לוועידת ה-G20 בקנדה אמר אובמה במסיבת עיתונאים כי העסקה כללה 90% מההצעות שממשלו העלה בנוגע לשינויים בוול סטריט. לדבריו, "השינוי מחוק זה יהיה הגדול ביותר מאז השפל הגדול. ראינו מה קורה כאשר אין שקיפות ופיקוח בוול סטריט. הרפורמה תעזור לכך שלא נראה התמוטטות פיננסית דומה".

 

בשעות הבוקר ביום שישי בוושינגטון הושגו ההסכמות האחרונות, לאחר שבכירים בממשל אובמה עזרו לגבש עסקה שיישבה את המחלוקת האחרונה שהפריעה לרפורמה: הצעה לאלץ את הבנקים למכור את עסקי הסחר בנגזרים. בסופו של דבר התקבלה הצעת פשרה, שכוללת פיקוח והגבלות אך לא איסור מוחלט. 

הרפורמה, השכתוב המקיף ביותר של הכללים הפיננסיים מאז ימי השפל הגדול, מתייחסת לטווח רחב של עסקאות פיננסיות, כולל עסקאות האג"ח המורכבות ביותר. במאמץ להימנע משחזור של המשבר הכלכלי של 2008, המחוקקים הרכיבו מערכת אזהרות לסיכונים פיננסיים, הקימו סוכנות להגנה על הצרכן הפיננסי שמטרתה לפקח על הלוואות ועוד שורת צעדי פיקוח.

"היינו צריכים לעבור משבר כדי להגיע לנקודה שבה ממש יכולנו לבצע את העבודה", אמר יו"ר וועדת הבנקאות של הסנאט כריסטופר דוד. "הקונגרס הוכיח כי אמריקה מוכנה להוות דוגמה", הצהיר שר האוצר טימותי גייתנר.

הנשיא אובמה ידון בסוף השבוע במצב הכלכלה עם מנהיגי מדינות ה-G20 בקנדה. אישור הרפורמה יעניק לדמוקרטים ניצחון חשוב, ביחד עם רפורמת ביטוח הבריאות ולקראת הבחירות לקונגרס שייערכו בנובמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות