אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלחמה בפשע המקוון: הבית הלבן מקדם פיתוח מערכות זיהוי מתקדמות צילום: בלומברג

המלחמה בפשע המקוון: הבית הלבן מקדם פיתוח מערכות זיהוי מתקדמות

כחלק מהמאבק בתופעת ההונאות המקוונות קורא הבית הלבן לציבור ולמומחים להציע שיטות שיאפשרו לוודא את זהותו של הגולש. עם זאת, יש החוששים שמערכות כאלה יגרמו לפגיעה בזכויות הפרט

27.06.2010, 15:36 | יוסי גורביץ
הממשל האמריקאי מתגייס לאבטחת שיטות התשלום ברשת: בסוף השבוע פרסם הבלוג הרשמי של הבית הלבן תוכנית מיוחדת לקידום פיתוח מערכות שיאפשרו זיהוי ודאי של משתמשים ברשת, כדי להגן על ביצוע עסקאות תשלום ברשת ולקדם את המאבק בפשע המקוון.

הבית הלבן מקדיש תשומת לב נרחבת לאיומי רשת, ואף העמיד פקיד מיוחד לכינוס המאמצים של הממשלה בנושא. ההודעה, שנמסרה ביום שישי, מיועדת לעורר דיון ציבורי לקראת פיתוח טכנולוגיות שיסייעו לקידום העניין, ולשם כך הוקם אתר אינטרנט שיאפשר למומחים ולשאר הציבור להביע את דעתם בעניין ולהציע רעיונות.

בבית הלבן מודאגים במיוחד מעליית הפשע המקוון, כגון גניבת זהות והונאות פישינג, שבאמצעות מניפולציות שונות - כגון הקמת אתרים מתחזים - גורמות לגולש למסור מיוזמתו מידע רגיש. הפתרון שהוא מציע הוא שירות כלשהו או כרטיס מגנטי, שיאפשר זיהוי חד משמעי של המשתמש.

האתר הממשלתי פעיל כבר יומיים וכבר נרשמו בו כמה הצעות ליישום התוכנית, כמו גם ביקורות והתקפות. מומחי אבטחה ציינו, בין השאר, כי שירותי אבטחה מהסוג שהבית הלבן רוצה כבר זמינים מסחרית: אחד המומחים אמר לסוכנות הידיעות AP כי כמה שירותי בנקאות משתמשים בטביעת האצבע של המשתמש כסיסמה.

עם זאת, הממשל מקפיד להשתמש במונחים מעורפלים, וזאת בשל ההתנגדות ההיסטורית של הימין האמריקאי לתעודות זהות כלל-אמריקאיות, שנתפסות בעיניו כחלק מתוכנית של הממשלה הפדרלית לצמצם את חירויות האזרח ולאפשר מעקב אחרי האזרחים. תוכנית כזו, אם תהפוך לתקן כלל עולמי – ויצירת תקן לתושבי ארה"ב בלבד צפויה להיות בעייתית – צפויה לעורר חשש בימין מפני "ממשלה כלל עולמית".

יצוין שאף שהבית הלבן התייחס למערכות האבטחה כמיועדות לאבטח עסקאות כלכליות ושירותים כלכליים בלבד, הן יכולות לשמש גם לצרכים פוליטיים: באסטוניה הבחירות נערכות באמצעות הסלולר, ולכל מצביע יש כרטיס חכם משלו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות